Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İSTANBUL ÇOK CİDDİ BİR VİRÜS ODAĞI

İSTANBUL ÇOK CİDDİ BİR VİRÜS ODAĞI

İstanbul’un çok ciddi bir virüs odağı olduğunu ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, Ordu’nun İstanbul’dan virüs sebebiyle tersine göç almasının endişelere neden olduğunu belirterek bölgesel karantina kararının alınmasını gerekli olduğunu düşündüğünü söyledi.     

Korona virüsünün yayılmasında İstanbul’dan gelenlere dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, “Bütün endişemiz İtalya gibi olmamak. Şu anda 16-17. günde çok farklılık yok. Ancak çok ciddi bir karantinanın çok şeyi değiştireceğini düşünüyoruz. Özellikle İstanbul’un bu virüste ciddi bir odak olduğunu düşünüyoruz. O yüzden Ordu’ya dışarıdan gelen her insan mutlaka ama mutlaka çok daha fazla karantina kurallarına uymalı. Otobüsle gelip de burada çok ciddi sıkıntılara neden olan insanlar olduğunu biliyoruz. Uzun süre kapalı bir araçta seyahatin çok ciddi sonuçları da olabilir. Ben İstanbul’dan gelen hemşerilerimin kendilerini potansiyel bir hasta olarak görüp mutlaka ve mutlaka toplumumuz için, çevresi için izolasyon kurallarına çok daha fazla uymalarını öneriyorum. “ dedi.    

 

PSR TESTLERİNDE SIKINTI VAR 

Korona virüsünü tespit eden PSR testlerine de değinen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kutlu, “Benim Ordu’ya gördüğüm en büyük eksiklik PSR ile tanı koyma testleri konusunda. PSR mikrobun vücuda girip girmediğini gösteren bir test. Herhangi bir semptom göstermeyen ya da çok hafif semptom gösteren insanlar konusunda bu PSR testlerini çok hızlı bir şekilde yaparak taşıyıcıları ve hastaları çok hızlı bir şekilde belirleyerek çok hızlı bir şekilde onları karantinaya almamız lazım. Bu konuda Ordu dışarıdan gelen çok sayıda insanı bulunan riskli bir bölge. Bu konuya çok dikkat edilmeli. PSR testlerinde sıkıntı var. Bu işi Almanya, Singapur, Güney Kore aktif hastalardan ziyade taşıyıcı hastaları çok hızlı bir şekilde tespit edip izole ettikleri için çok başarılı oldu.” diye konuştu.   

 

ORDU LOKAL KARANTİNA KARARI ALMALI

“Hiçbir devletin hiçbir bölgenin yoğun bir salgın karşısında alabileceği çok fazla bir şey yok.” diyen Prof. Dr.  Kutlu, “Bunu bizim imkanlarımızın kısıtlı olmasıyla alakası yok. Bizim yapabileceğimiz tek şey bu salgını hızına azaltmak. Hızını azaltmak için de yapabileceğimiz tek şey sosyal temasın kısıtlanmasıdır. Ben Ordu genelinde de durumu çok yakından inceleyip bölgesel sokağa çıkma yasaklarının bir an önce alınması gerektiğini düşünüyorum. Uzaktan gelerek akrabalarıyla buluşan insanlar olduğunu biliyoruz. Bu durumda olup pozitif vakaların olduğu köyler var. Buralar olabilir. Ordu’da şüpheli vakalara çok hızlı ulaşılması lazım ve onların çok hızlı bir şekilde test ederek izole edilmesi lazım. Bizim yapabileceğimiz en akıllı çözüm yolu bu.” şeklinde konuştu.  

 

ATEŞİ OLAN UZUN YOLCULUĞA ÇIKMASIN

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Ali Kutlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Evet biz bir takım tedbirler aldık ancak çok basit hatalar çok ağır sonuçlara yol açabilir. Bunlardan bir tanesi yoğun göç hareketleridir. Diğeri tarama testlerinin çok yoğun yapılamamasıdır. Bu iki şeyi halledemezsek çok sıkıntılı günlerin bizi beklediğini düşünüyorum. Eğer İstanbul’daki bir hemşerimizin eğer ateşi varsa ya da buradaki birinde de ateşi varsa bunlar kendilerini koruma babından uzun yolculuklara araçlarla çıkmamalılar.”
             

 

****

ALLAH AŞKINA KALDIRIN

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Dezenfektan Tünelinin hiç bir faydası olmadığını  dile getiren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Ali Kutlu, tünelin virüsü önlemek bir yana yayıcı bir işlev girebileceğini belirterek derhal kaldırılması gerektiğini  açıkladı.    

 

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Dezenfektan Tünelini değerlendiren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Ali Kutlu, “Bu virüste damlacık yoluyla bulaşım çok ön planda. Ancak şunu da gördük ki bazı özel koşulların olduğu ısı ve nem ortamlarında virüs havada çok daha uzun süre kalabiliyor. Bundan dolayı biz sağlık sektöründe çalışanlar özellikle çok yüksek akımlı oksijen kullanmamaya uğraşıyoruz. Çok ciddi manada önlemler alarak hastaları entübe etmeye çalışıyoruz. Hava ile çalışan sistemleri kapatıp sonra hastayı entübe ediyoruz. Ordu Büyükşehir Belediyesinin önündeki dezenfeksiyon tünelinin herhangi bir faydası yok. Hiçbir faydası yok.” dedi.     

 

TÜNEL TÜYLERİMİ DİKEN DİKEN EDİYOR

“Hiçbir faydası olmadığı gibi bu tüneli gördüğümde tüylerim diken diken oldu.” diyen Prof. Kutlu, “Çünkü içine girecek bir hastanın hapşırdığını ya da hapşıran hastanın balgamının içerideki buhar ve hava akımı ile birlikte havada süzüldüğünü düşünün. Bununla alakalı çok ciddi bilimsel veriler var. Gerçekten milimetrenin yüzde biri kadar küçük partiküllerin havada saatlerce asılı kalacağını düşünüyoruz. Bu tünelin hiçbir faydası olmadığı gibi çok riskleri de var. Bu tünelin kaldırılmasıyla ilgili çaba gösterdim kimse ilgilenmedi. O tüneli yerinde görünce çok üzüldüm. Çünkü bulunla ilgili olarak Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara da ciddi çekincesi var. Bu tünelin bir an önce oradan kaldırılması gerekiyor. Hiçbir faydası olmadığı gibi potansiyel olarak çok tehlikesi bulanan bir tünel bu. Bu tünelin bir yan etkisi de şu olabilir. Kendisinin hasta diye düşünen insanlar dezenfekte olayım diye o tünele doğru gidip tünelin içiresinde hapşıraraktan nefes alarak orayı tam bir enfeksiyon alanı haline getirebilir.” şeklinde konuştu.  

BÖYLE GERİ ZEKALILIK OLMAZ

Tünelin kaldırılması gerektiğini ifade eden Prof.  Kutlu, “Kaldırılmayacaksa da insanlar bu tünele girmesinler. Tünelin yanından bile geçmesinler. Uzak dursunlar. Burada ısrar etmenin faydası yok. Biz bir hekim olarak tünelin faydalı olduğunu bilsek bunu neden desteklemeyelim. Ama faydası yok. Bu virüsün bulaşma yollarıyla alakalı bizi çok tedirgin eden bur durum var. Virüsün kapalı ortamlarda havada süzülme yoluyla uzun süre kalabileceğini gösteren çok sayıda veriler var. Küçük partiküllerin havada yüzdüğünü gösteren şeyler var. O nedenle lütfen o tüneli kaldırın. Kaldırılmayacaksa da kimse içine girmesin. Ordulular tüneli görmezden gelsin. Tehlikeli. Bu tünel mutlaka oradan kaldırılmalı. Böyle bir geri zekalılık olmaz. Allah aşkına kaldırın.” diye konuştu. Hasan Cem Özel       

 

 

                                         Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?