Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İŞVEREN 959 TL YERİNE 527 TL ÖDEYEBİLİR

İŞVEREN 959 TL YERİNE 527 TL ÖDEYEBİLİR

SGK Ordu İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, işverenin asgari ücretli çalışanı için 959 TL yerine 527 TL sigorta pirimi ödeyebileceğini söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Ordu İl Müdürlüğünce, 2019 Rehberlik ve Bilgilendirme Programı kapsamında, “Kayıtlı İstihdamın Teşviği, Sigortalı ve İşverenlerin Hak ve Yükümlülükleri” konulu basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.  Basın toplantısında, SGK Ordu İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay tarafından kayıtlı istihdamın faydaları, kayıt dışı istihdamın ülke ekonomisine verdiği zararlar, sigorta primi teşvikleri ve Genel Sağlık Sigortası konularında açıklamalarda bulundu.

Risklere karşı sigorta önemlidir

Sigortalıların yasal haklarından bahseden Günay, “Sigortalı (kayıtlı) çalışan her işçi; iş kazası, meslek hastalığı yönünden geçici ve sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ve evlenme yardımından, hastalık ve analık (işçi doğum yapması) halinde tedavi, yol ve zaruri masraf ile medikal malzeme ödemeleri ile geçici iş göremezlik ve emzirme ödeneğinden, işsiz kalması halinde işsizlik ödeneğinden, malul kalması halinde maluliyet aylığından, yaşlanması halinde yaşlılık aylığından, ölümü halinde ise hak sahipleri ölüm aylığından faydalanarak, risklere karşı kendilerini güvence altına almış olurlar. Kayıt dışı (sigortasız) çalışması halinde ise bu risklere karşı hiçbir güvence altına alınmamış olurlar. Nasıl ki araçlarımıza kasko, zirai ürünlerimize sigorta yaptırıyor isek, her şeyden daha önemli olan kendi sosyal hayatımızı ve sağlığımızı da sigortalatmamız gerekmektedir” şeklinde konuştu.

İşverenler asgari ücret sigorta teşviğinden faydalanabilir

Yasalarda, işverenlere tanınan sigorta primi teşviklerine de değinen Günay, “Kayıtlı istihdam edilen işçilerimize bu kadar imkan sağlanmakta iken, işverenlerimize de çalıştırdığı her bir işçi için ciddi rakamlar tutan sigorta primi teşviklerinden yararlanma hakkı sunulmaktadır. Örneğin; işveren asgari ücret düzeyinde ücretle çalıştırdığı bir işçi için 959,43 TL sigorta primi ödemesi gerekirken, 5510 ve 6111 sayılı kanun ile asgari ücret desteği de dahil sağlanan teşvik uygulamaları ile ödenecek sigorta prim tutarı; 527,87TL ye düşmektedir. Bu teşvikler ilave istihdam, dezavantajlı grupların istihdamı, mesleki eğitim alan personelin istihdamı, kadın ve genç işçi istihdamı gibi daha da cazip teşviklerden yararlanabilmektedir. Onca teşvik indirimlerine rağmen çalıştırılan kişilerin kayıt dışı (sigortası) istihdam edilmesi, hem işçinin hak ve vebali açısından, hem de ülke ekonomisi açısından kabul edilebilir bir durum olmasa gerek.  Kayıtlı istihdam sağlayan işverenlerimiz; primlerini düzenli ödemeleri halinde sigorta prim teşvik indirimlerinden, borcu yoktur ve ilişiksiz yazısı alınması ve ihalelere girme hakkını elde eder” dedi. ORDU OLAY

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?