Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Kanal İstanbul Projesine itiraz     

Kanal İstanbul Projesine itiraz     

Ordu’da bir grup Kanal İstanbul Projesine olan tepkilerini proje için hazırlanan ÇED Raporunun kabul edilmemesi yönündeki taliplerini içeren itiraz dilekçelerini Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne vererek gösterdi.         

Günün ilk saatlerinde Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplanan grup burada teken teker dilekçelerini imzalayarak teslim etti. Grup adına bir açıklama yapan Çoşkun Özbucak ise, “İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sayfasında 23 Aralık 2019 tarihinde halkın görüş ve önerilerine açıldığı duyurulan, Kanal İstanbul Projesi’ne yönelik itirazlarımızı iletmek için buradayız. İtiraz dilekçelerimizi Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü aracılığıyla İstanbul’a ve Bakanlığa gönderiyoruz. Burada geleceğimizi etkileyecek projeyi durdurmak için farklı görüşlere sahip; farklı partilere, sendikalara, derneklere üye insanlar olarak bir araya geldi. Bu mesaj iyi okunmalıdır.” dedi.  

 

 

İtirazımız var

 

 

“İtirazlarımızı ayrıntılı anlatmayacağız ama kısaca vurgulamakta da yarar görüyoruz.” diyen Özbucak, “ Kanal İstanbul Projesi gerçekleşirse: İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan Kuzey Ormanları, su havzaları, su havzalarını besleyen su kaynakları, tarım ve mera alanları yok olacaktır. İstanbul’un önemli su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı yok olacaktır. Doğal yaşam alanları ve ekosistem bozulacaktır. Doğal ve arkeolojik sit alanları, tabiat parkları, milli parklar ve benzeri koruma alanları yok olacaktır. Sadece İstanbul’da değil, Trakya’ya kadar tatlı suların beslediği tarım alanları yok edileceği için bölgede tarım ve hayvancılık yapılamaz hale gelecektir. ÇED Raporuna göre 1.155.668.000 metreküp olan kazı materyalinin taşınmasıyla bozulan ekosistem halkın sağlığını tehdit edecektir. Üç aktif fay hattının geçtiği bölgeye nüfus ve yapılaşma baskısı yükleyerek afet riskini artıracaktır.” şeklinde konuştu.

 

 

Anayasal hakkımızı kullanıyoruz

 

Anayasanın verdiği hak doğrultusunda projeye itiraz haklarını kullandıklarını aktaran Özbucak sözlerini şöyle tamamladı: ”Ekolojik etkiler yanında yeni rant alanlarının açılması yanında, Montrö Anlaşması nedeniyle sakıncalar da tartışılıyor. Bu nedenlerle Kanal İstanbul Projesi’ne karşı hassasiyetimiz devam ediyor. Bizler bilim insanlarının görüş ve uyarılarına önem veriyoruz, siyasi iradenin bu görüş ve uyarıları dikkate almasını istiyoruz.  Buna göre Anayasa’da, vatandaşların da çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek konusunda ödevli olduğu açıkça belirtilmiştir.

Kanal İstanbul doğal çevreyi değiştirerek olumsuz etkileyecek, bir başka deyişle çevre ve halk sağlığını bozacak bir proje olduğundan “sağlıklı çevrede yaşama hakkı”mızın ihlal edilmesini kabul etmiyoruz.  Anayasal yetkilerimi kullanarak Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 11. maddesinin 4. fıkrası çerçevesinde ÇED Raporuna itiraz ediyoruz, proje için ÇED Olumsuz Kararı verilmesini talep ediyoruz.” ORDU OLAY    

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?