Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

KARADENİZ NE ZENGİNİ?

KARADENİZ NE ZENGİNİ?

Dünyada bulunan 10 bin bitki türünün sadece 3 bini Türkiye’de yetişiyor.

Türkiye’nin gerçek hazinesinin doğal zenginliği olduğu, Karadeniz Bölgesi doğal açıdan üzerinde yetişen bitki çeşidi bakımından dünya ölçeğinde önemli bir coğrafya olduğu ortaya çıkıyor. Bu zenginlik BİYO Çeşitlilik KANUNU çıkmadığı için bölgemiz başta olmak üzere diğer bölgemizde yetişen biti tohumu ve soğansın bitkilerimiz sistemli olarak ne yazık ki. Yurtdışına kaçırılıyor… Bu bitkilerden elde edilen ilaç ve ürünler dünya da marka olduğunda haberimiz oluyor, geçmiş ola! Pazarda satılan yeşil saplı beyaz taç arasında sarı noktalı, sümbül , kozmetik sanayinde üretilen parfümlerin koku kaynağı olarak dünyada marka olarak yerini almış.

 

Bölgemizde kapalı ekonomi düzeyinde tarımsal üretim kabuğunu kırıp

Makro üretim seviyesine dönüşebilir mi? Bölgemizde emek yoğun olarak yapılan tarımsal üretimin makine gücü ile rekabet sansı olamaz. Son dönemlerde organik tarım gıda sektöründe Pazar payını hızla artırıyor olması, kapalı üretiminden makro üretime geçebilir. Önce üretim yaparken akılda tutulması gereken: Üretim de risk taşıyan yatırımın TARIM olduğu unutulmaması gerekir. Tarımda üretim girdilerini modern iş makineleri İlaçlama, gübreleme, sulama teknikleri, toprak ıslahlarını yaparak tarıma yatırım yapsanız ürün garantiniz yok!

 

Son zamanlarda dikkat çeken( KOKULU ÜZÜM) kendine has aroması ve kokusu ile yatırımcıların dikkatini çekiyor. Üretimi amatör bir şekilde dağınık yerleşme tarzı yüzünden kendi halinde

İklim koşulları yatırımınıza uygun koşullarda oluşur mu?

Bölgemizde yetişen meyve çeşitleri, meyve suları, marmelat ve reçel üretimine ne kadar hammadde oluşturur? Ordu kivisi tadı ve üretim hacmi bakımından marmelat üreticilerinin dikkatini çekiyor. El değmeden otomatik makinelerde paketleme ambalaj sorunları diğer bölgelerde kurulu fason üretim yaptırılmasında önemli gelişme sağlanması durumunda ordu ekonomisi için arzu edilen gelişme bir noktada sağlanır. Bal üretiminde Türkiye’de ilk sırayı alan bal üretimi ürettiği balı pazara arz da adı duyulmazdı. ORDU ARICILAR BİRLİĞİ KURULANA KADAR.

Arıcılar birliği başkan ve yönetim kurulunu kutlamak gerekir. Bal paketleme tesisi, bal üretimi kadar önemli bir gelişme, balcıların sorunlarını çözmek gerekir. Dünya piyasalarına girmek kolay değil!

İktisatçılar Ordu ekonomisini değerlendirirken şaşkın:

Ordu kapalı ekonomisindeki gelişmler karşısında mikro, makro ve klasik teoriler çöktü!

-Miletus’un  teorisi; Nüfus geometrik dizi biçiminde artar(2.4.8.16.32.64..)Oysa gıda maddeleri aritmetik dizi biçiminde artar(1.2.3.4.5.6..) Zamanla kişi başına gıda miktarı azalır gelişen teknol0ji bu tür krizin yaşanmasını engellese de; Bölgemizdeki arazi yapısı ileri teknoloji(Makinalı tarım)a izin vermiyor.

A-göç

B-Toprak oranlarındaki artış!

C-Tarımda emek ve verimlilik sıkıntısı..

D-iklim  koşullarındaki olumsuzluk..

E-Karadeniz bölgesi diğer illere göç vermede ilk sıralara yüklemle

eğiliminde olması..

F-Tarımla uğraşan aktif nüfusun, azalması (Göç)üretin girdi fiyatlarında devamlı maliyet artışı.

-Mevcut ekilebilir toprak, devamlı bölünerek genç nüfus il dışı ve yurtdışına giderek TOPRAKLARIN ATIL KALMASINA SEBEP OLMUŞTUR.

Kapalı ekonominin geçmişte Ordu ekonomisinin gelişmesinde ateşleme görevini üslenmişti. Makro düzeyde ekonominin gelişmesine büyük katkısı vardı.

-Bölgemizde arazi yapısı Makineli tarıma elvermiyor.

Ekim dikim, emek yoğun kullanarak istenen seviyeye çıkılması mümkün değildir.

-ZOR BİR SEVDADIR KARADENİZ DE ÜRETİCİ OLMAK!Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?