Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

KIDEM TAZMİNANIN YANI SIRA İŞ GÜVENCESİ DE TEHLİKEDE!

KIDEM TAZMİNANIN YANI SIRA İŞ GÜVENCESİ DE TEHLİKEDE!

Vatan Partisi Ordu İl Başkanı Osman Erdaş, işçilerin kıdem tazminatının ve ihbar tazminatının yanı sıra, iş güvencesinin de tehlikede olduğunu belirterek herkesi yasal tepki vermeye davet etti.        

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Vatan Partisi Ordu İl Başkanı Osman Erdaş, “Değerli işçiler, kıdem tazminatınız ve ihbar tazminatınızın yanı sıra, iş güvenceniz de tehlikede. İşverenler, hem kıdem ve ihbar tazminatlarınızı, hem de iş güvencenizi ortadan kaldırmak istiyor. Her an Meclis’e sunulabilecek olan İstihdam Kalkanı Programı’nda, 25 yaşın altında ve 50 yaşın üstündeki işçiler için belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılması isteniyor. İster beyaz yakalı, ister mavi yakalı işçi olun. İster sendika üyesi olun, ister olmayın. İşverenlerin bu girişimi başarılı olursa, bundan sonraki çalışmalarınızda belirsiz süreli iş sözleşmesi yerine belirli süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılacaksınız ve böylece kıdem tazminatı ve ihbar tazminatınızı kaybedeceğiniz gibi, iş güvenceniz de sona erecek.” dedi.

 

 

 

İŞ KANUNU ÇALIŞANDAN YANAYDI

 

Günümüzde yürürlükte olan İş Kanununa göre, belirli süreli iş sözleşmesi süresi sonunda kendiliğinden sona erdiğinde kidem tazminati ve

ihbar tazminati ödenmediğini belirten Erdaş, “Ayrıca, işçinin iş güvencesi de yoktur, işe iade davası açamaz. Kanuna göre, işverenler istedikleri yerde belirli süreli iş sözleşmesi kullanamaz. Belirli süreli iş sözleşmeleri, ancak işin kendisinin belirli süreli olduğu (şeker pancarı hasadı dönemi gibi) veya belirli bir işin tamamlanmasına bağlı olduğu (inşaat gibi) durumlarda kullanılabilir. Diğer yerlerde kullanılması yasaktır.

İş Kanununa göre, bir işverenin bir işçiyi işten çıkarabilmesi için geçerli bir sebep ileri sürmesi gerekiyor. İşverenin ileri sürdüğü gerekçenin kanuna uygun bir geçerli sebep olup olmadığına mahkeme karar veriyor. Mahkeme, işçinin işten çıkarılmasında ileri sürülen sebebin kanuna uygun bir geçerli sebep olmadığına karar verirse, işçinin işe iadesini isteyebiliyor. İşveren bu talebi yerine getirmez ve işçiyi yeniden işe almazsa, kıdem tazminatına ve ihbar tazminatına ilave olarak, işçinin kıdemine göre, yaklaşık 8 ila 12 aylık ücreti tutarında bir ek tazminat ödemek zorunda kalıyor.” diye konuştu. 

 

 

TEPKİ GÖSTERMEYE DAVET EDİYORUZ

 

“İşverenler, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı yükünden kurtulmak istedikleri gibi, işçiyi istedikleri zaman işten çıkarabilmek için iş güvencesini de ortadan kaldırmak istiyorlar.” diyen Erdaş, sözlerini şöyle tamamladı:” Belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılması talebinin diğer bir sebebi de budur. Kıdem tazminatı fonu ve tamamlayıcı emeklilik sistemi konularında hazırlanmış ve kamuoyuna sunulmuş bir kanun taslağı yoktur. İnsanlar bu  konuyla meşgul edilirken, İş Kanununda yapılacak küçücük bir değişiklikle, ilk aşamada 25 yaşın altında ve 50 yaşın üstündeki işçiler için belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılmasının önündeki engeller kaldırılmak istenmektedir. Bu girişim demokratik çabalarla engellenemezse, ikinci adım, 25-50 yaş grubundaki işçiler için de kıdem tazminatının ve ihbar tazminatının ortadan kaldırılması, iş güvencesinin yok edilmesi olacaktır. Cambaza bak oyununa gelmeyin. Vatan Partisi, sendikalarımızı ve tüm işçilerimizi, bu konuda duyarlı olmaya ve bu tür girişimler konusunda gerekli demokratik ve yasal tepkiyi göstermeye davet etmektedir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için Vatan Partisi’ne başvurulabilir.” ORDU OLAY  

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?