Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Korgan’da izin verilmeyen yüksek kat tepki

Korgan’da izin verilmeyen yüksek kat tepki

Korgan ilçesinde binalarda kat artışını getirecek 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı, İmar Komisyonunca uygun görülmedi. BBP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Zeki Korgan, komisyon kararına rıza göstermediğini söyledi. İmar Komisyon Başkanı Aşkın Baş ise bölgenin heyelan riski taşıdığını ve bu kararı bölge halkının canını korumak adına aldıklarını ifade etti.

KOMİSYON ‘CAN’I, MUHALEFET ‘GÖÇ’Ü DÜŞÜNDÜ

Korgan Belediyesi Meclisi’nce 4 Haziran 2018 tarihinde kabul edilen 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı değişikliği talebi, Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 12 Şubat 2019 tarihinde onaylandı. Söz konusu imar planına askı süresi içerisinde 15 itiraz yapıldı. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu, imar değişikliğine yönelik yapılan itirazları incelemeye aldı. Yapılan incelemenin ardından komisyon, plan genelinde bölgesel nüfus artışına, sosyal-teknik altyapı dengesinde düzensizliğe neden olacağından itirazları uygun bularak, imar değişikliğini uygun görmedi.

Ekim ayında yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen konu yapılan itirazlar sonunda ertelendi. İmar Komisyonu, söz konusu taleple ilgili bu kez detaylı bir çalışma gerçekleştirdi. Yapılan incelemeler sonucunda komisyonun kararı değişmedi. Komisyon, bölgenin heyelan riski taşıması nedeniyle kat artışının olası bir afette can kaybı yaşanmaması için doğru bulmadıklarını ifade etti.

Komisyonun kararı değişmedi

İkinci kez hazırlanan raporda; “Bölgesel istenen kat artışları tekliflerinin ileriye dönük telafi edilemez şekilde nüfus yoğunluğunda artışa neden olacağı ve bu nedenle kişi basına ayrılan Okul Alanı, Sağlık Alanı, İbadet Alanı gibi kullanımların yetersiz kalacağı, ilçe merkezinde arazi üzerinde yapılan incelemelerde yol genişliklerinin çok dar olduğu, kat artışları ile iki bina arasındaki mesafenin ilgili yönetmelikte belirtilen hükümlere uygun olmayacağı, binaların güneşlenmelerinin etkileneceği ve şehir merkezinde otopark sıkıntısının çok fazla olduğu anlaşıldığından komisyonumuzca uygun görülmemiştir. Komisyonumuzca arazi üzerinde yapılan incelemelerde; Korgan ilçemizde jeolojik açıdan aktif heyelan bölgelerinin olduğu bu nedenle büyük ölçüde heyelan tehlikesi bulunduğu ve ilçenin 1.Derece deprem bölgesi olduğu anlaşılmıştır. Tüm bunlar dikkate alındığında, Korgan ilçesinde jeolojik açıdan risk analizinin yapılmasının uygun olacağı ve konunun ilgili daire başkanlıkları üzerinden yürütülmesi hususu komisyonumuzca uygun görülmüştür” denildi.

“Fatsa’da biraz daha fazla daire satılır”

Büyük Birlik Partisi (BBP) Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Zeki Korgan, ilçe için kadersiz bir karar verildiğini belirterek, “Bu komisyon kararı daha önce de olumsuz olmuştu. İlçemiz için kadersiz bir karar olmuştur. İlçemizin ibadet konusunda sıkıntıya düşüreceği kalıplaşmış sözlerle komisyon raporuna yansımıştır. Bir defa Korgan ilçesi iki mahalleden oluşmaktadır. Bu iki mahallede 12 cami vardır. Bunu nasıl bir karara yazdılar anlayamıyorum. Komisyon raporunda heyelan konusundan bahsediliyor. Heyelan bölgesi ilçemizin Niksar tarafından girişinde yer alıyor. Belediyemizin kat artışı teklif ettiği yerlerin heyelanla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bunlar tamamen basma kalıp sözler. Bu karar ilçemizdeki göçü biraz daha hızlandırır. Fatsa’da biraz daha  fazla daire satılır. Ben bu komisyonun böyle bir karar vermesine rıza göstermiyorum” dedi.

“Kararı sizler için aldık”

İmar Komisyon Başkanı Aşkın Baş ise Zeki Korgan’a cevap vererek, “Komisyon raporunu hazırlamadan önce sayın belediye başkanımızla toplantı yaptık. Gözümüz kapalı böyle bir imar planı yapmamak için sayın büyükşehir belediye başkanımızın da rızasını alarak bölgede yeniden bir risk analizi yapmanın gelecek açısından da faydalı olacak kanaatinde olduğumuz için, hem sizleri korumak, hem de bölge halkını korumak adına yaptığımız bir çalışma. Risk analizinde sağlam çıkan bölgelerle alakalı sayın belediye başkanımızın ve ilgili belediye meclisinin talebini tekrar değerlendirip, bir daha gözden geçireceğiz. Fakat bunu yapmamış olmamız gelecekte yaşanabilecek muhtemel afetlere karşı bize düşen bu çalışmaları yapmaktır” diye konuştu. MUSTAFA KIRLAKEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?