Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
  • HABERLER
  • GÜNDEM
  • KTÜ Öğretim Üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Bektaş: HEYELAN ELAZIĞ DEPREMİNİN ETKİSİ OLABİLİR

KTÜ Öğretim Üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Bektaş: HEYELAN ELAZIĞ DEPREMİNİN ETKİSİ OLABİLİR

KTÜ Öğretim Üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Bektaş:  HEYELAN ELAZIĞ DEPREMİNİN ETKİSİ OLABİLİR

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, “Bir depremin birincil ve ikincil etkileri vardır. Birincil etkileri bulunduğu yerde yıkımdır. İkincil etkileri ise olduğu yerden çok uzaklarda heyelanlara neden olma gibi durumlardır. Buradaki heyelan aradaki 300-350 kilometre mesafeye rağmen Elazığ Depreminden kaynaklı da olabilir” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz’de denizdeki fay hattının kırılmasıyla meydana gelebilecek deprem ihtimalini değerlendirdiği ve Ordu Olay’a yaptığı açıklamasında Boztepe’nin denize bakan yamaçlarına dikkat diyerek, “Ordu’da özellikle Boztepe’de risk bulunuyor. Ben Boztepe’yi biliyorum. Burada çalışma da yaptım. Burada heyelan tehlikesi var. Boztepe’nin özelikle denize bakan yamaçlarında bu tehlike büyük. Depremlerde heyelanlı sahaları aktif hale gelebilir. Burada orta ölçekteki bir deprem bile bu heyelan sahalarını aktif hale getirebilir. Boztepe’de yapılaşma buna göre olmalı. Bunun için de zemin etüdü yapılmalı.” demişti.

DEPREM HEYELAN DA YAPAR

Taşbaşı’nda Boztepe’nin denize bakan yamacında meydana gelen ve Karadeniz Sahil Yolu’nun bir süre kapanmasına neden olan heyelanı değerlendiren Karadeniz Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Bektaş, “Buradaki heyelan aradaki 300-350 kilometre mesafeye rağmen Elazığ Depreminden kaynaklı da olabilir. Ancak kesin bu heyelan deprem sebebiyledir denemez. Bunu diyebilmek için araştırma yapmak gerekir. Bir depremin birincil ve ikincil etkileri vardır. Birincil etkileri bulunduğu yerde yıkımdır. İkincil etkileri ise olduğu yerden çok uzaklarda heyelanlara neden olma gibi durumlardır. Bir heyelan da deprem dalgaları sebebiyle sarsıntı, aşarı yağış, yor yarma gibi insan etkisi ve kayaların hareketleri sebebiyle olur.” dedi.

BU BİR İKAZDIR

“Ben daha önce ifade ettiğim gibi Boztepe’de çalıştım. Rahmetli eşimin de Perşembeli olması dolayısıyla çokça da gelip gittim” diyen Prof. Dr. Bektaş, “Burası deprem bölgesi değil, burada deprem olmaz diye buralar bilinçsiz bir şekilde imara açılmalı. Ordu’nun yaşadığı bir ikazdır. Gelecekte olabilecek olaylar için bir ikazdır. Bundan sonra şehir planlamasında bunlara dikkat edilmesi gerekir. Deprem haritasında verilen değerler kaba değerlerdir, detay değerler değildir. Bir yer yapılaşmaya açılırken mutlaka mikro bölgelendirme dediğimiz detaylı çalışma yapılması gerekir. Çünkü zeminin özelliği kısa mesafelerde değişiyor. Her yerde zemin aynı değil. Bu yapılırsa felaketler önlenebilir” diye konuştu.                                           

ŞEHİRLEŞME BİR BİLİMDİR

Depremden önce yapılan çalışmalara ağırlık vermek gerektiğini aktaran Prof. Dr. Bektaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Deprem olduktan sonra Kızılay gitmiş, AFAD gitmiş bu çok fazla bir şey değiştirmiyor. Önemli olan doğal afetlerden önce yapacağımız çalışmalar, alacağımız tedbirlerdir. Ordu için daha önce yaptığım uyarı bu heyelanla bir bakıma gerçekleşmiş. Keşke olmasıydı. Ancak insanımız potansiyel tehlikeye inanmıyor. Doğanın kendisi ben buradayım derse bu daha etkili oluyor. Daha önce bilim adamı bir uyarı yaptı pek etkili olmadı belki gülüp geçildi. Ama doğa ne dedi ben buradayım. Gelişigüzel şehirleşme olmaz. Şehirleşme, şehir planlaması bir bilimsel olaydır. Biz bilime önem vermiyoruz. Bilimsel yoldan gitmiyoruz. Ucuz, riskli, kısa yoldan kafamıza göre bir tehlikeli yol takip ediyoruz. Hâlbuki bilimin gösterdiği ışıklı. Sağlam yollardan gitse bu gibi olayları yaşamayız.” KAAN ÖZEL-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?