Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Limansız ihracat gelişmez

Limansız ihracat gelişmez

Ordu Valisi Seddar Yavuz, “İhracatımızı artırabilmemiz, Ordu'ya bir liman yapılmasından geçiyor. Büyük kapasiteli liman olmadığı sürece ihracatımızı geliştirmemiz mümkün değil” dedi.

Vali Seddar Yavuz, Türkiye İhracatçılar  Meclisi (TİM) tarafından Ordu’da düzenlenen "TİM Karadeniz  Meclisi" programına katıldı. Burada ihracatçılara hitap eden Yavuz, “Ülkemizdeki fındık üretiminin yüzde 35’ini Ordu şehri olarak biz üretiyoruz. İhracat rakamlarına baktığımızda ise, ihracatı çok az yaptığımız görülüyor. Ordu'da üretilen fındığın bir kısmı başka illerden ihraç ediliyor. Bu da ihracat rakamlarına yansımıyor” diyen Vali Yavuz, "Fındıkta en büyük sorunumuz; ağaçların yaşlanması, verimin düşmesi, arazilerin parçalanmasıdır. Dekar başına aldığımız fındık miktarı ise, 80-85 kilograma kadar düşmüştür. Yeni bir stratejiyle, 'fındık üretiminde düşen verimi  nasıl artırabiliriz? Maliyeti hızla nasıl düşürebiliriz? Ürettiğimiz fındığı katma değeri yüksek bir ürüne dönüştürüp nasıl satabiliriz? Tüm bunları  sorgulamalıyız. Daha büyük yol alabilmemiz, daha fazla kar elde etmemiz, daha çok ihracat yapmamız mümkün olabilir. Bunun için Valilik olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bahçelerin yenilenmesine ilişkin bir çalışma yaptık. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Yeni türlerin bölgeye girmesi, özellikle yaşlanan ağaçların yerine yeni fidanların getirilmesi, modern tarım teknikleri ile birlikte budama, gübreleme, iyi tarım ve organik tarım faaliyetlerini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda dekar başına 300 kilograma kadar verimi yükselttiğimizi söylemek istiyorum. Her yıl fındık hasadı yaklaştığında karşılaşılan sorun, fiyatın ne olacağıdır. Böylesine rekoltenin tahmin edilemediği bir sektörde hem ihracatçı firmalar önünü göremiyor, hem üretici bu konuda ciddi  sorunlar yaşıyor. Bunu azaltabilmek için de bizim verimi artırıp, maliyetleri aşağıya doğru çekmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

“Ordu, bentonit madenleri bakımından zengin bölge”

 

Konuşmasında Ordu'da son dönemde bentonit madeninde çok ciddi bir ihracat artışı olduğuna değinen Vali Yavuz, bentonit madeni bakımından Ordu'nun oldukca zengin bir bölge olduğunu ve bundan da  katma değeri yüksek ürünler üreten firmaların bulunduğunu hatırlatarak, bentonit ihracatında yüzde 44 artış olduğunu ve önümüzdeki süreçte bentonit ihracatında ciddi rakamlara ulaşılacağını kaydetti.

 

Turizme yatırım yapılmasını istiyoruz

 

Vali Seddar Yavuz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ordu ekonomisi açısından turizm sektörü çok önemli. Son dönemde gelişen turizmde, 2015’de 30 bin olan yabancı turist sayısı geçen yıl 111 bin rakamına ulaştı. 4 yıllık süreç içerisine baktığımız zaman bu ciddi bir artıştır. Yerli ve yabancı turist sayısı geçen yıl itibari ile 850 bine ulaştı. 2019‘da yabancı turist sayısının 150-200 bine çıkacağını varsayıyoruz. İşadamlarımızın turizm alanına daha fazla yatırım yapmasını istiyoruz. Turizm hareketleri açısından baktığımızda Karadeniz’i bir destinasyon olarak görmemiz gerekiyor. Şehirlerin birbirini aşağı çekmeden, rekabeti olumsuz yapmadan, birbirimizi onure ederek, överek, bölgede birlikte  çalışma ortamını sağlamamız önemli. Bu anlamda Giresun'u paydaşımız olarak görüyoruz. Ordu ve Giresun, turizm ve sanayi alanında işbirliğini çok daha iyi noktaya çekebileceklerdir. Üniversitemizin güçlendirilmesi, üniversite sanayi işbirliği, üniversite  iş dünyası işbirliğini artırmak gerekiyor.”

 

“Ordu lojistik merkez haline gelecek”

 

Vali Seddar Yavuz, “Ordu'yu, önümüzdeki süreçte 30 bin kişinin OSB'lerde çalıştığı bir şehir  yapmak istiyoruz. 3 yeni OSB'nin kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Şu an OSB'lerde çalışan kişi sayısı toplam 12 bin civarında. İlave 18 bin istihdam yaratacak çalışmamız devam ediyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde 3 milyon turist hedefimiz, üniversite açısından da 50 bin öğrencili bilim şehri Ordu planlamamız var. Tarımdaki çalışmaları 5 yıl içinde bitirebilirsek, verimi artırıcı çalışmaları neticelendirebilirsek, Ordu  ekonomisi şaha kalkar. Karadeniz-Akdeniz yolunun 2020 yılının başında açılacak olması da Ordu'ya başka bir pencere daha açacaktır. İhracatımızı artırabilmemiz, Ordu'ya bir liman yapılmasından geçiyor. Büyük kapasiteli liman olmadığı sürece ihracatımızı geliştirmemiz mümkün değil. Ordu bir lojistik merkez haline gelecek. Biz, yeni bir şehir vizyonu çiziyoruz. Yarına dair bir projeksiyon,  öngörünüz yoksa planlama yapmamız da mümkün değil. Ordu, önümüzdeki 5 yıl içinde Karadeniz'de parmakla gösterilecek bir şehir haline gelecek. Bizim, ihracatı, ekonomiyi, istihdamı daha fazla artıracak yol ve yöntemleri bulmamız gerekiyor” diyerek konuşmasını tamamladı. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?