Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

LOZAN’DA İKİ ORDULU

LOZAN’DA İKİ ORDULU

Lozan’a giderken İsmet Paşa’ya kalem hediye etmek isteyen Mebrure Hanım’ın bu arzusu kabul görmedi. İsmet Paşa “hayır” dedi. “Mustafa Kemal bu iş için bana özel bir kalem verdi, onu kullanacağım. Kusura bakmayın.” dedi.

Adı Mebrure Akyol.. Hüsnü Akyol’un kızı, Ordulu eski gazetecilerden Mete Akyol’un annesi Mebrure Akyol.. Mebrure Hanım matematik öğretmenidir. O darulfünun (üniversite) talebesi iken İsmet İnönü ile tanışma fırsatı elde etmiştir. Atatürk’ü de çok yakından görme bahtiyarlığına erişmiş olan Müberra Hanım, müstesna kişiliğiyle hayatı boyunca tüm cumhuriyetçi kadınlara örnek olmuştur.

MEBRURE HANIMIN KALEMİ

O dönemde, Türkiye Cumhuriyetinin Dış İşleri Bakanı olan İsmet İnönü, Lozan Sulh Muahedenamesi, şimdiki adıyla Lozan Antlaşmasının imza töreni için İsviçre’ye giderken O’nu yolcu edenler arasında Mebrure Hanım da yer alıyordu (Fotoğrafta daire içindeki)… O günleri sonradan kayıt altına alan kişilerden biri de Ordulu Kemal Altınel’di. O’nun anlattığına göre, Mebrure Hanım, yolcu ettiği İsmet Paşa’ya bir kalem hediye etmek istemiş. “Paşam Lozan’da bu kalemi kullanınız” demiş. Ama İnönü “Hayır, Mustafa Kemal bana bu iş için özel bir kalem verdi onu kullanacağım, kusura bakmayın” demiş..

8 AYLIK BİR SÜREÇ

Lozan Barış Konferansı 11 Kasım 1922–1923 tarihleri arasında İsviçre’nin Lausanne (Lozan) şehrinde 8 ay sürmüş ve Türk tarafının kayıtsız şartsız bağımsızlık talebi nedeniyle çetin geçmiştir. Görüşmelerde Türkiye'yi temsil eden İsmet Paşa başkanlığındaki heyetin bu başarıdaki rolü büyüktür. Lozan Konferansına katılacak Türk delege heyeti 8 Kasım 1922 günü Doğu Ekspresiyle İstanbul'dan hareket etmiş ve 11 Kasım 1922 akşamı Lozan'a varmıştı.

KAZANIMLARIMIZ

 Lozan Barış Antlaşması Türkiye için çok önemlidir. Bu sayede Türkiye’nin kazanımları şöyle özetlenebilir:
1- Türkiye uluslar arası ilişkilerde eşit şartlarda temsil edilmiştir. 2- Osmanlı Devleti uluslar arası sahada hukuken sona ermiştir. 3- Misak-ı Milli büyük ölçüde gerçekleşmiştir. 4- Asırlarca Avrupalıların peşinde koştukları “Şark Meselesi” (Türkleri Anadolu’dan ve Avrupa’dan atmak projesi) iflas etmiştir. 5- Ermeni ve Rum iddiaları ortadan kalkmıştır. 6- Türk dış politikasın esasları belirlenmiştir.7- Kapitülasyonlar kaldırılarak ekonomik bağımsızlık sağlanmıştır.8-Lozan’dan sonra batılı ülkelerle ilişkiler yumuşamaya başlamıştır. 9- Türk milletini adeta esir eden Mondros ve Sevr antlaşmaları geçersiz kılınmıştır. 10- Bağımsızlık mücadelesi veren pek çok devlete ışık tutmuştur. 11- Geçerliliği günümüze kadar süren yüzyılımızın en uzun süreli barış antlaşmasıdır.12-Siyasisosyal hukuki ve kültürel alanda yapılacak inkilaplar için uygun ortam oluşturmuştur. 13- Birinci Dünya savaşını sona erdiren son barış antlaşmasıdır. AHMET GÜRPINAR – ÖZEL HABER

Haber Videosu

0


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?