Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

‘LÜTFEN MESİRE ALANIMIZA DOKUNMAYIN’

‘LÜTFEN MESİRE ALANIMIZA DOKUNMAYIN’

Sakin Şehir Perşembe’nin Anaç Mahallesi topraklarında bulunan Anaç Mahallesi ile bağlı diğer mahalle sakinlerinin mesire yeri olarak kullandıkları alana Meteoroloji Müdürlüğü hizmet binası yapacak. Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Meteoroloji Müdürlüğüne tahsis edilen alanda kesilecek ağaçların işaretlenmesi muhtarlar ve mahalle sakinleri arasında infiale neden oldu. Konu ile ilgili açıklama yapan Ortatepe Mahalle Muhtarı ve Perşembe Muhtarlar Derneği Başkanı Sezai Aydın yetkililerden yardım istedi.

Patlak; Sakarat Tepesi’ne Kıymayın Efendiler

DEVLETİN İCRAATINA KESİNLİKLE KARŞI DEĞİLİZ 

Ordu Olay’a açıklama yapan Ortatepe Mahalle Muhtarı ve Perşembe Muhtarlar Derneği Başkanı Sezai Aydın, “ Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Sakarat diye adlandırdığımız bölgede ortak alan olarak da civar mahalleleri çok iyi bağlayan suyu soğuk yaz ve kış turizminde de mahalle sakinleri ve gurbetçilerimiz tarafından piknik mesire alanı olarak kullanılan bir buçuk dönümlük bir alanımıza orman alanı içerisinde sessiz sedasız meteorolojiye  tahsis edilmesi bizi üzdü. Bu hazırlık 2017 yılında başlamış proje aşamalarına getirilmiş ancak hiçbir muhtarlarımıza, azalarımıza veya mahalle köy sakinlerine ne de Perşembe Belediye Başkanlığımıza bu güne kadar hiç bir bilgi verilmemiştir. Başkanımızın haberi olduğunu da düşünmüyorum. O alanda ne yazık ki son aşamaya gelinmiş, kesilecek ağaçlar işaretlenmiş.  Orası zaten orman idaresine bırakılmış büyük bir alan.” dedi   

Bize neden sorulmadı

“Bu arazide işaretlenen yer o alanın tertemiz olması mı onları cezbetti.” diyen Aydın, “ O alan etrafında yol kenarında daha cazip daha güzel araziler var. Bu proje hayata geçirilmeden önce biz muhtarlar olarak beklerdik ki bize sorulsun. Bizden bilgi ve görüş istensin.  ‘Köy halkı, mahalle halkı burayı böyle tertemiz bırakmış acaba burası ne için böyle alan olarak bırakılmış’ diye merak edilip düşünülüp  sorulmalıydı.  Kesinlikle yanlış anlaşılmasın biz oraya devlet bina yapmasın demiyoruz.  Devletin yapacağı icraata hiçbir zaman karşı değiliz. Evet meteoroloji binasına karşı değiliz yapılsın ama  sadece  piknik alanından mesire alanından daha elverişli   hemen yanı başında müsait arazi var. Arsa var.  Çevresinde tamamen ormana bırakılmış çok güzel yerler var.” şeklinde konuştu. 

 

HATIRASI VAR

Bu alanın yöre insanı için çok önemli olduğunu aktaran Aydın, “Tepeye kar düştüğünde bu alana yüzlerce araçlarla insanlarımız geliyor.  Manzara seyretmeye fotoğraf çektirmeye. Gelin-damat geliyor anı fotoğrafı çektirmeye.  Birçok fotoğrafçı geliyor kapak fotoğrafı yapmaya. Yalıköyü’nden, Kırlı’sından çevre köylerden insanlar buranın soğuk suyunu içmeye,  ekmeğini yemeğini bu suyun başında bu mesire alanına koşuyor. Biz köydeki etkinliklerimizi güreşlerimizi, panayırlarımızı, yağmur dualarımızı yıllardan beri burada yapıyoruz.  Yaz sezonu geldiğinde insanalar sahilden yayla havası niyetine buraya koşuyorlar. Bir nefes oksijen almak için gülüp oynamak için 54 mahalle muhtarının temsilcisi olarak yetkililerden yardım bekliyoruz, destek bekliyoruz. Buraya bu alana hiç dokunulmadan bu bina  hemen yanı başına yapılabilir. Bu alan bu panayır yeri. İleride Büyükşehir ve Perşembe Belediyemize de diğer resmi kurumlarımıza da gerekli olabilir. O yüzden bu coğrafya bu şekilde değerlendirilmesin.” diye konuştu.   

İSTİHRAM EDİYORUM KIYMAYIN

Alanın ve projenin yeniden masaya yatırılmasını istediklerini vurgulayan Aydın, bsözlerini şöyle tamamladı: “Bizim de katılımımızla yeniden keşif yapılsın gözden  geçirilsin.  Tekrar söylüyorum Meteorolojinin yapacağı tesise karşı değiliz yeter ki mesire alanımızı bize köy ve mahallelerimize bıraksınlar. Bizi mutlu etsinler. Bir kesimi mutlu ederken bir çok insanı ağlatmasınlar. Bunu istirham ediyorum.”

Mesire alanının bulunduğu Anaç Mahalle Muhtarı Barış Akgündüz ise, “Bahse konu yani Meteorolojinin hizmet binası yapacağı alan benim Anaç mahalle muhtarlığım sınırları içerisinde. Geçtiğimiz Cuma günü birkaç vatandaş yanıma geldi ve bana ‘bizim mesire alanı çevresinde ağaçlar kesilmek için mühür vurularak işaretlenmiş bilgin var mı’ diye sordular. Çok şaşırdım ve bilgimin olmadığını söyledim. Bu sözü geçen alan 10-15 mahallenin mesire alanı olarak kullandığı alan. Ben hemen Orman Dairesini aradım işaretlenen ağaçları sordum.  Oranın 49 yıllığına meteoroloji dairesine kiralandığını söylediler.  Şaşırdım ve oranın yıllardan beri mahalleli tarafından piknik alanı, mesire alanı olarak kullanıldığını söyledim.

DAHA MÜSAİT YER VAR ORAYA YAPALIM

Yine konu ile ilgili Ordu Meteoroloji Müdürlüğünü aradım durumu anlattım. Hemen akşamüzeri geldiler araziyi kendi gözleri ile gördüler ve buranın piknik alanı olduğunu kendileri de gördüler.  Ben de söylüyorum biz Meteoroloji’nin buraya hizmet binasına karşı değiliz.  Bizler mahalle olarak geçmişte sel afeti yaşamış insanlarız. Evet bizim yöre olarak böyle bir tesise ihtiyacımız var ve de arkasındayız ancak o yer onların tespit ettiği yer olmamalı.  Burada ormana ait daha güzel daha müsait araziler var. Biz Anaç, Ortatepe, İstanbulboğazı, Sırakovancı, Yazlık, Kırlı bütün mahalleler bu alanın heba edilmesine karşıyız. Yapılmasın demiyoruz müsait yere yapılsın istiyoruz.”

BİZİ KÜSTÜRMEYİN GÖNLÜMÜZÜ KIRMAYIN

“O alan bizim için atalarımız için çocuklarımız için torunlarımız için  hatırası anısı olan bir yer.” Diyen Akündüz sözlerini şöyle tamamladı: “Şenliklerimizin, güreşlerimizin, topluca yağmur dualarımızın yapıldığı alan.  Oradan başka soğuk suyumuz yok, gölgesinde serinlediğimiz asırlık ağaçlarımız orada.  Harmanımız çimeniz orada. Biz mahalleli olarak o alanı korumak istiyoruz ve buradan yetkililere sesleniyoruz ne olur sesimizi duyun.  Bizi üzmeyin, bizi küstürmeyin, kimse size gönül koymasın gelin bu yanlıştan dönün.  500 metre sağında, 500 metre solunda  daha müsait kurumuş ağaçları olan  bir alan var  oraya da yapabilirsiniz. Bizim de desteğimizle birlikte oraya yapılsın istiyoruz. Bizler  verilen bu kararın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz. Lütfen sesimizi duyun.” ARİF KALAFAT ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?