Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

MECLİS’TE TURNASUYU TARTIŞMASI

MECLİS’TE TURNASUYU TARTIŞMASI

Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, kendilerine tahsis edilen Turnasuyu Mahallesi’ndeki eski gümrük binasının iptal edilerek, Altınordu Belediyesi’ne tahsis edilmesini eleştirdi. Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ise, eleştirilere, “Göçün durması için ileri bir adım attık” diyerek, Tepe’ye cevap verdi.

Gümrük binası iki belediyeyi karşı karşıya getirdi

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in başkanlığında gerçekleşen toplantıda Altınordu Belediyesi ile Gülyalı Belediyesi arasında Turnasuyu Mahallesi’nde bulunan eski gümrük binası alanı olarak kullanılan alanın Gülyalı Belediyesi’nden alınarak, Altınordu Belediyesi’ne tahsis edilmesi konusunda tartışma yaşandı. Gündem dışı söz alan Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, kendi ilçe sınırları içerisinde bulunan alanla ilgili proje hazırlığında olduklarını ve kendilerine Altınordu Belediyesi tarafından bilgi verilmemesini eleştirdi. Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ise atılan adımda herhangi bir hukuksuzluğun olmadığını kaydetti.

“RESMİ YAZI İLE DURUMU ÖĞRENDİK”

Başkan Tepe, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Turnasuyu Mahallemizde bulunan bir gümrük binamız vardı ve çok uzun süredir atıl durumdaydı. Belediye başkanı seçildiğimde buraya sosyal tesis yapacağımız konusunda vatandaşlarımıza söz vermiştim. Burada ‘Yaşam Vadisi’ projemiz halen daha devam etmekteydi. Milli Emlak Şefliği tarafından bu alanın belediyemize tahsis edilmesini talep ettik ve talebimiz olumlu karşılandı. Ancak daha sonra Gülyalı ilçesi Turnasuyu Mahallesi’nde bulunan alanın 30 yıllığına Altınordu Belediyesine tahsis edildiği söylendi. Altınordu Belediyemizin Gülyalı ilçesine bir yatırım yapmasından en fazla ben mutlu olurum ama süreç öyle bir gelişti ki, biz bunu resmi bir yazı ile öğrendik. Gönül isterdi ki biz bunu Altınordu Belediye Başkanımızdan öğrenseydik. Başkanımız benim burası ile hayalim olduğunda hiç konuşmadı, hiç ifade etmedi” diye konuştu.

“HİÇ KİMSE BELLİ ALANLARI BÖLMEYE ÇALIŞMASIN”

Hiçbir hizmete karşı olmadıklarını belirten Tepe, “Şunu açık ve net olarak ifade etmek isterim; eğer Altınordu Belediyesi’nin elinde bulunan veya ilçede bulunan bütün hazine yerleri ile ilgili belediye başkanımız Sayın Aşkın Tören buralarla ilgili sosyal tesis, istihdam ile ilgili çalışmalarını bitirdiyse ve sıra Gülyalı’ya geldiyse bu ne kadar güzel bir şeydir. Altınordu’nun bütün sorunlarından arındırmış bir belediye başkanımız olmuş. Biz hiçbir zaman yapılan hizmete karşı olmadık, olmayacağız. Biz hizmetin yanında olacağız. Bizim derdimiz kavga etmek değil. Burada benim rakibim yok, kimse de beni kendine rakip olarak görmesin.  Bu alanın satışının da engellendiği söyleniyor. Alan satılsaydı zaten bizim belediyemize yüzde 30 veya 40 civarında para gelecekti. Kimse ama hiç kimse belli alanları bölmeye, parçalamaya çalışmasın” şeklinde konuştu.

“GÖÇÜN DURMASI İÇİN İLERİ BİR ADIM ATTIK”

Başkan Tepe’ye cevap veren Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ise, “Bu şehrin temel sorunlardan bir tanesi göç. Bugün çok değerli Gülyalılı hemşerilerimizin yüzde 65’i ilçemize katma değer sağlıyor. Neredeyse yarısından fazlası ilçe sınırlarımız içerisinde bir mükellef ve istihdam yaratıyor. Ekmek veriyor, ekmek kazanıyor ve şehrimizin ekonomisinin, sosyal hayatının, iktisadi hayatının bütüncül direktifle gelişmesine katkı sağlıyor. Aramızdaki etkileşim sadece iktisadi bir etkileşim falan değil. Biz akrabayız, komşuyuz. Söz konusu anılan taşınmazın Büyükşehir Belediyemiz ve Gülyalı Belediyesi’nin müsaadesine bağlı bir taşınmaz olmadığı altını çizerek ifade etmek isterim. Biz o bölge insanının kalkınmasını, artık göçün durmasını ve bu şehrin sadece bu kaygılardan uzak, bölgemize turizm amacıyla gelen konuklarımıza daha iyi şartlarda vakit geçirebilmeleri için tesisleri kazandırmak için ileri bir adım attık” ifadelerinde bulundu.

“BİZ ORAYI TOPLU KONUTA AÇMAYACAĞIZ”

Tören, “Biz burada Gülyalı’nın bir taşınmazını piş suya aş koyarak alı koymak ve bunu cebren iktidar gücüyle bunu ele geçirmek niyetinde ortay çıkmadık. Bugün Gülyalı belediyesinin yıllık bütçesi kadar ön gördüğümüz yatırım bütçesi söz konusu.  Ben orayı toplu konuta açmıyorum. Başka bir alana yönelik bir alan çalışma içerisinde de değilim. Belki Karadeniz turizmine, Türkiye turizmine katkı sağlayacak bir destinasyonda, çekim merkezi bir turizm noktası ve durağı oluşturmak için” şeklide konuştu.

“DOĞRULARI SÖYLEMİYOR”

Başkan Tören’in konuşmasının ardından tekrar söz alan Ulaş Tepe, “Ben bu konuşmanın yeterli olmadığı kanısındayım. Maalesef Altınordu Belediye Başkanımızın doğruları söylemediğini ifade etmek istiyorum” dedi. MUSTAFA KIRLAKEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?