Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Nacak korumaya alınsın!

Nacak korumaya alınsın!

Bir dönem savaşlarda kullanılan nacaklar, günümüzde tarım aleti olarak kullanıyor. Ancak o nacaklar süslemeleriyle birlikte bir sanata dönüşüyor. Giresun Üniversitesi’nden Mustafa Eren de Ulubey’e bağlı Yukarı Kızılen Mahallesi’nde yapılan nacakların süslemeleriyle sanat eserine dönüştüğünü belirterek, korunması gerektiğini söyledi.   

Bir dönemlerin savaş aleti günümüzün sanatı!

Giresun Üniversitesi’nden Mustafa Eren, Ordu’da düzenlenen 9. Milletlerarası Türk Halk kültürü Kongresi’ne ‘Ordu’da Nacak, Nacakçılık ve Nacakçılar’ başlıklı araştırması ile katıldı. Eski zamanlarda bir savaş aleti olan nacağın Türklerin yerleşik hayata geçmeleriyle birlikte tarım aletine dönüştüğünü belirten Eren, Ordu’da ise nacağın tarım aleti olmanın yanında işlemeleri ve nakışlarıyla ustaların sanatlarını sergiledikleri bir süs eşyası halini almış, sanat eserine dönüştüğünü belirtti.

Ulubey’den Amerika’ya nacak

Ordu’nun hemen hemen her yerinde nacak bulunduğunu aktaran Eren, “Ordu’da demircilik sanatı çok yaygındır ancak Ulubey ilçesinin Yukarı Kızılen Köyünde nacak ustalığı, üretilen nacaklar ve nacakların kullanım şekilleri diğerlerinden ayrı bir yere sahip olmuş, nacak bir sanat aletine dönüşerek köylünün de lâkabı olmuştur. Yukarı Kızılen’de hâlâ nacak yapımına devam edilmektedir. Bu ustalardan en çok bilineni ve yaptığı nacaklarla nacağı kültürel bir unsur haline getireni Kabacoğlu Harun Usta’dır. Harun Usta (Harun Kabacı), 1950 doğumludur ve yaklaşık 40 sene körükçülük yapmış, çırak yetiştirmiştir. Yaptığı nacaklar Amerika’ya bile gitmiştir” dedi.

Lale ve kızılağaç motifi 

Nacakların kendine has usul ve yöntemleriyle, üzerine çizilen nakışlarıyla insanımızın duygu dünyasını yansıtan birer tarihî belge niteliğinde olduğunu ifade eden Eren, “Nacak geçmişte Ordu’da ormanlarda ağaç kesmek ve budamak için kullanılırken günümüzde fındık dalı kesme aracı olarak kullanılmaktadır. Zor şartlarla mücadele etmek, dağlarda fındık dikmek, yetiştirmek, eskiden ormanlık olan araziyi temizlemek için kullandıkları balta, nacak gibi araçları köylü için hayati öneme sahiptir. Farklı ebatlarda yaptırılan nacakların üzerindeki işlemeler ayrı bir önem taşır. Bazılarının üzerlerine isimler yazılar, bazı kişiler işlemeleri kendisi yapar. Nacağın üzerindeki işlemeler ve kalitesi sahibi hakkında bilgiler verir. Kişi zenginse nacağının da işlemeleri zor ve fazladır. Nacak üzerine genelde yörede ‘yaykın’ denilen kızılağaç denilen ağacın yaprakları ve lale motifleri bulunur. diye konuştu.

Korunmalı, kaybolmamalı

“Sanat eserlerimiz, araç gereçlerimiz kültürümüzün birer parçasıdır” diyen Eren, şöyle konuştu: “Onları koruyarak gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir. Bu bilinçle nacak ustalığının desteklenmesi, koruma altına alınması, yörede nacakla ilgili müze ve benzeri çalışmaların yapılması kültürel kimliğimizin korunması açısından oldukça önemlidir.” YASİN ÇANAKÇI-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?