Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

ODÜ girişimci yaratacak!

ODÜ girişimci yaratacak!

Ordu Üniversitesi (ODÜ), Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile teknolojik ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik Ar-Ge çalışmalarını hızlandırarak bölgenin gelişimine, yeni girişimcilerin ortaya çıkmasına ve mevcut firmaların da büyümesine katkı sağlayacak.

ODÜ, bünyesinde bulunan Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) biriminin yanı sıra dışarıdan destekli araştırma projeleri kapsamında TÜBİTAK, SAN-TEZ, DOKAP, AB Fonları, KEİK ve özel anlaşmalarla üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirmeye yönelik projeler üretmeye devam ediyor. Bu gelişmelerle birlikte geçtiğimiz günlerde Giresun Üniversitesi işbirliği içerisinde gerçekleştirilen toplantıda Ordu-Giresun bölgesine kurulacak olan TEKNOKENT ile bölgenin gelişimine, yeni girişimcilerin, yeni firmaların ortaya çıkmasına ve mevcut firmaların da Ar-Ge tabanlı olarak büyümesine katkı sağlanacak.  Özellikle iki şehirde kurulu bulunan üniversiteler bu yapılanma ile güç birliği oluşturularak üniversite-sanayi iş birliği daha etkin hale gelecek. Ayrıca, ulusal ve hatta uluslararası ölçekte rekabet edebilecek firmalar ortaya çıkarak bunun yanı sıra nitelikli elaman istihdamı da artacak ve sonuç olarak hem bölge hem de Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlanmış olacak.

Kümelenme çalışmaları yapılacak

Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç , “Amacı bilgiyi araştırmak ve bunu en iyi şekilde aktarmak olan eğitim kurumları bugün bu faktörlerin de devreye girmesiyle çok boyutlu bir yapıya bürünmüştür. Günümüz üniversiteleri küreselleşme, nitelikli projelere verilen destek, verimlilik artışının önemsenmesi, sanayi ile olan ilişkiler ve daha birçok etkenin de devreye girmesiyle yeni nesil üniversiteler haline gelmektedir. İlimiz ve ülkemizin önemli ihracat kaynağı olan fındığa yönelik çalışmaları aralıksız sürdüren Üniversitemizin aynı zamanda artık dünyadaki gelişmiş ülkelerin en büyük pazar aracı olarak gördükleri teknolojik ürünler ve bilgi teknolojileri alanında çalışmalara büyük önem vermesi ve bu alandaki çalışmalarını hızla geliştirmesi gerektiğine inanıyoruz. Bir kilogramını 5 dolara ihraç ettiğimiz fındığın yanında bir kilogramı 6 bin dolarları bulan teknoloji ürünlerin pazarında da söz sahibi olmayı hak eden bir ülke ve üniversite olduğumuza inancım tamdır. Bu inançla Ordu Üniversitesi olarak bizim hedeflerimiz bundan sonraki süreçte yerelden ulusala, ulusaldan küresele geçmek; teoriyi uygulamaya dönüştürmek; diğer kurumlarla işbirliği içerisinde toplumu kalkındırmaya yönelik hizmetler sunarak yeni nesil üniversiteler arasındaki yerimizi almaya çalışmaktır. Kendi teknolojisini üretebilen bir ülke olabilmek için öncü teknoloji ve yenilik merkezlerine muhakkak sahip olmamız gerekmektedir. Etkin ve sürdürülebilir bir üniversite – sanayi işbirliği için somut bir ara yüz olmak, bölge içerisinde yatırım iklimini sürekli iyileştirerek girişimciler ve yenilikçi teknolojiler için yeni yatırım fırsatları için kümelenme çalışmaları yapmak ve nitelikli iş imkânları sunarak araştırmacı ve kaliteli işgücünü bölgeye çekmek hedeflerimiz arasında yer almaktadır.” dedi. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?