depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ÖLÜMLE BURUN BURUNA YAŞIYORUZ!

ÖLÜMLE BURUN BURUNA YAŞIYORUZ!

Ordu Üniversitesi’nde yapılan 6306 Sayılı Kanun Çerçevesinde Kentsel Dönüşüm Uygulamalarının Mekansal Deneyimi Araştırması’nda; en fazla afetin yaşandığı ve heyelanın en yoğun olduğu Perşembe, Akkuş, Aybastı ve Ulubey ilçelerinde alan ölçeğinde kentsel dönüşüm çalışması yapılması gerektiği vurgulandı.

Ordu Üniversitesi öğrencileri Türkan Özgür ile Özkan Özgür, 6306 Sayılı Kanun Çerçevesinde Kentsel Dönüşüm Uygulamalarının Mekansal Deneyimi Araştırması yaptı. Araştırmada Ordu’da yürütülen kentsel dönüşüm ve riskli yapılar ele alındı. Yapılan araştırmada en fazla afetin yaşandığı ve heyelanın en yoğun olduğu Perşembe, Akkuş, Aybastı ve Ulubey ilçelerinde alan ölçeğinde kentsel dönüşüm çalışması yapılması gerektiği vurgulandı.

Araştırmada; “6306 sayılı Kanun ve Uygulama Yönetmeliği’nde afetin ön planda olduğu yapı ve alan ölçekli kentsel dönüşüm çalışmalarında uygulanması gerekli ilkeler belirtilerek kentsel dönüşüm kanun haline getirilmiştir. Bu kanun, 81 ilde uygulanmaya başlanmış olup bu araştırmada 2013 yılında büyükşehir statüsü kazanmasıyla kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazandığı Ordu ili incelenmiştir. Ordu ilinde kentsel dönüşüm çalışmalarına 2013 yılında başlanmıştır. Ordu’da yapı ölçeğindeki çalışmalar ön plandadır. İlde 466 adet riskli yapı ilan edilerek 352’si güvenli ve konforlu yapılara dönüştürülmüştür. Fakat afetin yaşandığı ve afet riskinin var olduğu Akkuş, İkizce, Mesudiye ve Ulubey ilçesinde riskli yapının bulunmadığı da tespit edilmiştir” denildi.

Uygulama safhasında çalışma yok

Fatsa ve Ünye’de ilan edilen riskli yapılara ilişkin iki yıldır bir çalışma gerçekleştirilemediğini kaydeden öğrenciler, “Alan ölçeğinde; Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçelerinde yer alan 3 adet alan riskli alan olarak ilan edilmiştir. Altınordu riskli alan kararı Danıştay kararıyla iptal edilmiş ve alan ölçeğindeki kentsel dönüşüm çalışmaları sona ermiştir. Fatsa ve Ünye ilçesinde riskli alan kararları ilanından 2 yıl geçmesine rağmen uygulama safhasında herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca ilde en fazla afetin yaşandığı ve heyelanın en yoğun olduğu Perşembe ilçesi, Akkuş, Aybastı, Ulubey ilçelerinde alan ölçeğinde kentsel dönüşüm çalışması olmaması da dikkat çekmektedir” ifadelerinde bulundu.

Afet ikinci planda

Öğrenciler, hazırladığı raporda şu ifadelere yer verdi: “Çalışmada; Ordu ilinde 6306 sayılı Kanun doğrultusunda yapılan kentsel dönüşüm uygulamaları ele alındığında; kanunun amacı afet öncelikli dönüşüm ve kamu yararına uygunluk iken afetin yaşandığı ve riskin fazla olduğu ilçelerde çalışma olmaması; uygulamalarda afetin ikinci planda olduğunu göstermektedir. Fakat her ne kadar alan ölçeğinde olumsuz gelişmeler olsa da ilde yapı ölçeğindeki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla güvenli yapıların inşası kentsel dönüşüm amacının yerine getirilmesi açısından önemli gelişmelerdir. Diğer yandan kentsel dönüşüm çalışmalarının tek yapı ölçeğinde gerçekleşmesi; parçacıl çözümler oluştururken kentin siluetini bozan, birbirinden kopuk yapılaşmanın önünü açarken, dönüşüme konu yapının bulunduğu alandaki yetersiz altyapı, sosyal ve kültürel donatı alanlarının inşa edilememesi sonucunu doğurmakta; yerleşmelerde sürdürülebilir mekansal gelişmeyi de olumsuz etkilemektedir. Oysaki burada alan-bölge ölçeğinde kentsel dönüşüm projelerinin yapılması; kontrollü kentsel gelişmeyi, kent bütününde planlı yaşanabilir çevrelerin yaratılmasını sağlayacaktır. Bütüncül kentsel dönüşüm projeleri yapılırken yeni büyükşehir olan Ordu’dan başlanılması, kentin planlı gelişmesi ve kent mekanın yeniden üretilmesi açısından model olmasının yanında kentteki kentsel dönüşüm algısının değişmesine de katkı da bulunacaktır. Kentsel dönüşüm projelerinde afet riskinin fazla olduğu bölgelere öncelik verilmesi olası afet durumunda zararların minimalize edilmesini sağlayacaktır. Son olarak afetlerin yaşandığı bir ülkede afet odaklı dönüşüm seferberliği açısından 6306 sayılı Kanun kentsel dönüşüm mevzuatımızda önemli bir adımdır. Lakin uygulama ayrıntılarına yer verilmemesi, kentsel dönüşüm uygulamalarında tereddüde yer verilmeyecek şekilde somut kısasların olmaması kanunun handikaplarıdır. Kanunun farklı yorumlanması ve kanunda yer alan boşluklar keyfi uygulamalara yol açmaktadır. Mevzuatta yapılacak değişikliklerle uygulama ayrıntıları net ve kesin hükümlerle sınırlandırılmalı, gelişigüzel uygulamaların önü kapanmalıdır.” MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?