Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORÇEV’DEN BAŞKAN ADAYLARINA ÇAĞRI

ORÇEV’DEN BAŞKAN ADAYLARINA ÇAĞRI

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yazılı bir açıklama yaparak belediye başkan adaylarının Ordu’nun çevre ve ekolojik sorunları hakkında çözüm önerilerini açıklama çağrısı yapıldı.

“ORÇEV olarak, tüm parti ve adayları doğaya karşı işlenen suçların parçası olmamaya, bu suçlara karşı çıkmaya çağırıyoruz” ifadesine yen verilen açıklamada, “ Ülkemizin genelinde olduğu gibi ilimizde de bugüne kadar uygulanan yanlış politikalar nedeniyle doğal ve kültürel varlıklar talan edildi, kentimiz betonlaştırıldı, havamız, suyumuz, toprağımız ticarileştirildi. Tarım çökertildi, köyler boşaldı; gıda egemenliği şirketlerin eline geçmeye başladı. Altın madenciliği, balık çiftlikleri, Yeşil Yol, deniz dolguları, sanayi atıkları ile; yaylalar, meralar, tarım alanları, yeraltı ve yerüstü suları kirlendi ve zehirlendi. Oysa bizler halktan, emekten, doğadan yana, tüm canlıları gözeten, ekolojik bir yerel yöneticilik anlayışından yanayız ve kentimizin de böyle bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz.” dendi.

 

İşte ORÇEV’in başkan adaylarına yönelik yayınlandığı 11 madde:

 1. Su bütün canlılar için bir yaşam hakkıdır. Su temiz, güvenilir, ulaşılabilir ve ücretsiz olmalıdır. Su havzaları korunmalı, tüm yeraltı ve yerüstü sularının kirlenmesinin önüne geçilmelidir.
 2. Atıkların azaltılması için gerekli çalışmalar yapılmalı, atıklar ayrıştırılıp geri dönüştürülmelidir.
 3. Çocuk parklarında yüzde yüz doğal malzemeler kullanılmalıdır.
 4. Siyanürle altın üretimi yapılan maden alanlarının, maden zenginleştirme tesislerinin, barajların, Hidro Elektrik Santrallerinin (HES), Rüzgar Enerji Santrallerinin (RES), Güneş Enerji Santrallerinin (GES), balık çiftliklerinin ve sanayi tesislerinin atıkları; yapılaşmanın yol açtığı yeşil alan kaybı ve diğer faaliyetlerin yarattığı tüm çevre sorunlarına duyarlı olunmalı, bunlara karşı verilen ekoloji mücadeleleri yerel yönetimler tarafından sahiplenilerek her türlü destek sunulmalıdır.
 5.  Yerel ekolojik tarımsal üretime önem verilmeli, bu ürünlerin aracısız pazarlanması için gerekli üretici pazarları kurulmalıdır.
 6. Sebze meyve hallerinde laboratuvarlar kurularak halkın sağlığı gözetilmeli, ilaç kalıntılı, zehirli gıdalar engellenmelidir.
 7. Yerel kültürel değerlerin korunması ve yaşatılması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.
 8. Tarihi yapılar korunmalıdır.
 9. İmar planları hazırlanırken sağlıklı barınma alanları, yeşil alanlar, sanatsal- kültürel-eğitim mekanları, deprem toplanma alanları gibi ihtiyaçlar düşünülmelidir.
 10. Çevre Düzeni Planları bilimsel temellere göre hazırlanmalı, rant uğruna sık sık değiştirilmemelidir; ormanlar, yeşil alanlar, tarım alanları, meralar korunmalıdır.
 11. Tüm yerel yönetimlerde çevre koruma birimi kurulmalı ve bu birimde konusunda uzman elemanlar görevlendirilmelidir. Bu birim hava, su, toprak kirliliği açısından gerekli denetimleri gerçekleştirmeli, sonuçları halkla paylaşmalı ve önlemleri almalı, yaptırım uygulamalıdır.

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?