Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDU İÇİN HAREKETE GEÇİN

ORDU İÇİN HAREKETE GEÇİN

Ordu Üniversitesi öğrencisi Ceren Özdemir cinayeti ile Yargıtay verilerine göre Ordu’nun cinsel istismar suçlarında Türkiye’de üçüncü sırada olmasını değerlendiren kadın ve çocuk üzerine çalışan sivil toplum örgütleri kentin eğitim ve ekonomik seviyesinin yükseltilmesini isterken Ordu Üniversitesi’nin de konuyla ilgili geniş çaplı araştırma yapmasını talep etti.      

Kadın ve çocuk dernekleri Ceren Özdemir cinayeti ve istismar vakalarını değerlendirdi   

Peş peşe gelen kötü ve iğrenç haberler Ordu’yu sarstı. Önce Altınordu’da 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in hiçbir neden ortada yokken evinin önünde öldürüldü sonrasında ise Çaybaşı’nda 4 yaşındaki bir erkek çocuğu 65 yaşındaki Mehmet T. tarafından tecavüz edilerek darp edildi. Fatsa Cumhuriyet Başsavcılığı ise kısa süre önce Yargıtay’daki dosya sayısına göre Ordu’nun cinsel istismar suçlarında Türkiye’de üçüncü sırada olduğunu açıklamıştı. Bütün bu gelişmeleri değerlendiren Ordu’daki kadın ve çocuk üzerine çalışan sivil toplum kuruluşları Ordu’nun eğitim ve ekonomik seviyesinin yükseltilmesi ile köy okullarının yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini ve Ordu’yu cinsel istismar suçlarında Türkiye’de üçüncü yapan özel nedenlerin ortaya çıkarılması için üniversitelerin de içinde olduğu geniş çaplı bir inceleme yapılmasını istedi.

İşte Ordu’da kadın ve çocuklar üzerine sivil toplum örgütlerinin konuyla ilgili tespit ve çözüm önerileri:

ORDU’NUN EĞİTİM SEVİYESİ YÜKSELTİLMELİ 

Ordu Kimsesiz Çocukları Koruma Derneği Başkanı Perran Katırcıoğlu: Ordu güzel bir şehirdi. Geleceği güzel olarak görülen bir şehirdi. Bu son yaşanan olaylar hakikaten yüreğimizi acıttı. Ben bu olayların önlenmesinde eğitimin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu arada Akkuş, Çaybaşı, İkizce gibi yüksek ilçelerimizde eğitim seviyesini yukarıya çıkaramamamız bu tür olaylara neden de oluyor diye düşünüyorum. Biz uzun yıllar kimsesiz çocuklar üzerinde çalıştık. Zaten son olayda da Ceren Özdemir’i geçmişte yuvada kalan biri katlediyor. Benim tespitlerime bu konuda göre genetik çok önemli. Ailede cinayet gibi bir suç varsa çoğu zaman çocuk da buna eğilimli oluyor. Genetiği de değiştirme şansımız ancak eğitimle oluyor. Bunun yanı sıra köydeki öğretmen çok önemli. Taşmalı sistemden sora köylerde öğretmen de kalmadı. Ayrıca 6 yaşın altındaki öğrenci de okula taşınmıyor. Köydeki öğretmen ailede yede çevrede olabilecek bu tür olayları tespitte rol onuyordu hem de öğrenciler üzerinde olumlu bir rol model oluyordu. Bu arada çocuk yetiştirme evlerinde çok donanımlı insanların çalışması gerekiyor. İşkur’dan kısa süreli gelenlerle olmaz tabi.

ORDU’NUN EKONOMİK SEVİYESİ YÜKSELTİLMELİ

Ordu Eğitim Kültür ve Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Meral Karakaya: Aslında bu tür olayların sadece Ordu’da değil bütün Türkiye’de arttığını düşünüyorum. Sadece Ordu’da üst üste yaşandı. Bu tür olaylar daha önce de vardı ancak iletişim kanallarının artmasıyla daha çok bilinir oldu. Bence bunun altında ekonomik krizin önemli bir neden. İnsanlar ne yapacaklarını bilemiyorlar. Kin, nefret ve hayvani duyuları gelişiyor. İnsanca yaşamadıkları için insan olmaktan uzaklaşıyorlar. Televizyonda en iyilerini görüyorlar ancak ondan pay alamayınca en yakınındakine zarar vermeye çalışıyorlar. Bu tür olaylar gençlerde yok daha çok orta yaş ve üstü insanlarda var. Belki biraz da kapalı toplumda, taassup içinde yetişmenin sonucu. Burada eğitimin çok önemli olduğu ortaya çıkıyor. Ordu’nun ekonomisiyle birlikte eğitim seviyesinin yükseltilmesi gerekiyor.  Ayrıca toplumsal cinsiyet eğitiminin kadın erkek eşitliğinin ana okullarından itibaren öğretilmesi gerekiyor. Buna ailede anne-babalar da destek vermeli. Bir de taşımalı eğitimden sonra köy okulları tamamen boş kaldı, öğretmen kalmadı. Bence bunun da çok etkisi var. Orada 3-5 öğrenci de olsa köy okulları açılmalı, öğretmenler oraya gitmeli.      

 

ÜNİVERSİTELERLE BİRLİKTE GENİŞ ÇAPLI ARAŞTIRMA YAPILMALI

Gül Sultan Kadını Geliştirme Derneği Başkanı Nurşen Güney: Dernek olarak daha önce bu konuda İçişleri Bakanlığı’ndan destek alan bir eğitim programı hazırlamış ve Ordu’da uygulamıştık. Bu süreç te de elde ettiğimiz gözlemlerimiz var. Her şeyden önce üst üste gelen bu olaylar bizi çok üzdü, incitti ve derinden sarstı. Aslında bir değersizleşme yaşıyoruz. İnsanlar kendisine değer vermediği gibi başkasının canına da değer vermiyor. Ceren Özdemir’i katleden kişinin çocukluk yıllarına da bakmak gerekiyor. Çocuklukta olmayan aile sevgisinin yerini başka hiçbir şey dolduramıyor. Bu arada internet, medya hem istismar hem de şiddet konusunda insanlara bu olayları insanlara normalmiş gibi kendi haklarıymış gibi gösteriyor. Ancak Ordu’yu özellikle cinsel istismar suçlarında Türkiye üçüncüsü yapan özel nedenler mutlaka vardır. Belki bunların içerisinde üniversitelerden de insanların bulunduğu daha geniş ve akademik bir çalışma ile ortaya çıkarılması gerekir. Buna göre de çözüm yolları aranmalı. Sadece suçlunun cezalandırılması yetmemeli. Şunu da ifade edebilirim biz Ordu’da biraz daha ferdiyetçiyiz. Bu da beraber yaşama kurallarını oturtma noktasında zayıf kalınmasına neden oluyor.    

Hasan Cem ÖzelEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?