Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
  • HABERLER
  • GÜNDEM
  • Ordu İdare Mahkemesi, Durugöl için yürütmeyi durdurma kararı verdi

Ordu İdare Mahkemesi, Durugöl için yürütmeyi durdurma kararı verdi

Ordu İdare Mahkemesi, Durugöl için yürütmeyi durdurma kararı verdi

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Durugöl Mahallesi’ndeki spor ve rekreasyon alanına çok katlı konut yapılmasına karşı alınan iptal kararına Ordu İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, “Bütün umudumuz Samsun Bölge İdare Mahkemesinin bu plana ret vermesidir” dedi.

ORDU’NUN UMUDU SAMSUN’DA

Eski Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz döneminde ‘Özel Proje Alanı 2’ adı altında Durugöl Mahallesi’ndeki yaklaşık 70 dönümlük spor ve rekreasyon alanı, imar değişikliği ile serbest konut inşaatına açıldı. 31 Mart 2019’da göreve gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 9 Temmuz’da Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararıyla plan değişikliğini iptal etti. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu kararına karşı araziyi satın alan Hanoğlu Petrol İnşaat Gıda Dış Ticaret Anonim Şirketi, Ordu İdare Mahkemesi’ne itirazda ederek, yürütmeyi durdurma kararı talebinde bulundu.

Ordu İdare Mahkemesi’ne açılan davada ise 18 Aralık’ta karar verildi. Mahkeme kararında; “Ordu ili Altınordu ilçesi Durugöl Mahallesi’nde bulunan dava şirketin maliki olduğu 1303 ada 16,17 ve 18 parsel sayılı taşınmazların dava konusu belediye meclis kararlarının tesis edildiği tarihte mer’i 1/5000 ölçekli nazım imar planında ‘Özel Proje Alanı 2’ kullanım kararında kaldığı, yine anılan tarihte yürürlükte bulunan 1/1000 ölçekli uygulama imar planında ise yapılaşma koşullarının Emsal:2,50, Yençok: serbest yapılaşma koşullarına sahip olarak belirlendiği, dava konusu işlemler ile söz konusu taşınmazlar ile ilgili olarak herhangi bir imar planı değişikliği de getirilmediği dikkate alındığında; 5393, 5216 ve 3194 sayılı yasalarda idareye bu hususta tanınmış herhangi bir yetki olmadığı halde mer’i imar planları ile getirilen plan kararları çerçevesinde belirlenen imara esas işlem haklarının durdurulmasına dair dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Açıklanan bu nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden, 2577 sayılı kanunun 27’nci maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi” denildi.

‘SAMSUN’DAN GELECEK OLAN KARARDAN UMUTLUYUZ’

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, Ordu İdare Mahkemesi’nin kararını değerlendirerek, “Biliyorsunuz Ordu kamuoyu ve odamızın da içinde olduğu 30 sivil toplum kuruluşu ile toplamda 110 bin ıslak imza katılım ile bir kampanya oluşturmuş ve Durugöl’ün yeniden park hatta botanik park olarak düzenlenmesini talep etmiştir. Biz mimarlar odası olarak Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nin bu kampanyayı dikkate alacağından umutluyuz. Zaten şube olarak 2017 revizyon imar planının genelinin iptaline yönelik samsun idari mahkemesinde görüşülecek dava dosyalarına müdahil olduk” diye konuştu.

‘OLUMSUZ BİR KARARDA TAKAS TALEBİNDE BULUNACAĞIZ’

Eriş, Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nde de olumsuz bir karar alınması halinde takas talebinde bulunacaklarına dikkat çekerek, “Biz buranın Botanik Park’a döndürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kamuoyunda da zaten söz konusu alanın park alanına çevrilmesi isteniyor. Mimarlar Odası olarak biz, Eğer Samsun Bölge İdare Mahkemesinden de olumsuz bir karar çıkması halinde burayı alan kişilere Durugöl ile aynı değerde ve yapılaşma kriterlerinde Büyükşehir Belediyesine ait başka bir mülkü ile -ki böyle bir taşınmaz var- takas yapılmasını takas yapılmasını talep edeceğiz. Bu konuda da elimizden geleni yapacağız” ifadelerinde bulundu. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?