evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDU ÖĞRENCİ DOSTU OLAN BİR ŞEHİR

ORDU ÖĞRENCİ DOSTU OLAN BİR ŞEHİR

Yükseköğretim Kurumu Sınav (YKS) sonuçları açıklandı, öğrenciler ise hayallerindeki üniversite arayışlarına başladı. Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç da tercih dönemi öncesinde kapılarını Olay Gazetesi’ne açtı, ‘Öğrenciler Ordu Üniversitesi’ni neden tercih etsin’ sorusuna yanıt verdi. Yarılgaç, “Ordu, öğrencilerimizin kendilerini bir aile ortamında hissedebileceği bir şehirdir” dedi.

Röportaj: MUSTAFA KIRLAK

Rektör Prof. Dr. Yarılgaç, Olay Gazetesi’ne konuştu:

23 Temmuz’da başlayan YKS tercih döneminde Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Üniversitesi’nin eğitim, barınma, sosyal imkanlar, doluluk oranları gibi birçok konu hakkında merak edilen soruları Ordu Olay Gazetesi için yanıtladı.  Prof. Dr. Yarılgaç, 13 yıl gibi kısa geçmişine rağmen gerek akademik, gerek fiziki anlamda, gerekse her dönem artan öğrenci sayısıyla hızlı bir gelişme gösteren Ordu Üniversitesi’nin bu gelişimi ile ulusal ve uluslararası arenada güçlü bir şekilde ilerleyişini sürdürdüğünü söyledi.

Yarılgaç, “Doğu ve batının arasında mavi ve yeşilin buluştuğu bir konumda yer alan Ordu Üniversitesi 12 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksekokul ve 10 meslek yüksekokulu ile eğitim faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Kurulduğu 2006 yılında toplamda 4 bin öğrencisi bulunan üniversitemiz 24 bine ulaşan öğrenci sayısı ile bugün 5 bine yakın öğrenciyi mezun eder hale gelmiştir” ifadelerinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde TÜMA raporu açıklandı ve bu raporda Ordu Üniversitesi ilk 40 üniversite arasında yer aldı. Bu rapor neye hitap ediyor?

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2019 Raporu’nun sonuçlarına göre; Ordu Üniversitesi’nin Türkiye’deki devlet üniversitesi arasında ilk 40 üniversite arasında yer almasının bir rastlantı değil, özverili ve istikrarlı çalışmanın bir göstergesidir. Üniversitelerle ilgili yapılan birçok değerlendirme araştırmasında olduğu gibi Türk yükseköğretim sistemine katkı sağlamayı amaçlayarak üniversite öğrencilerinden geribildirimler toplayan TÜMA 2019 Raporu’na göre Ordu Üniversitesi 123 devlet üniversitesi arasında 38’inci sıraya, 2006’dan sonra kurulan 63 üniversite arasında ise 7’nci sıraya yerleşmiştir. Üniversitemizin bu araştırmada da yerini üst sıralara taşıması Ordu Üniversitesi yönetiminin süreç içerisinde isabetli kararlar alarak doğru adımlar attığını göstermektedir. Elde edilen bu başarı, akademik ve idari personelimizin çalışmalarının ve gayretlerinin doğal bir sonucudur.

Bu dönem Ordu Üniversitesi’ne 5 bine yakın öğrenci kontenjanı verildi. Öğrenciler burayı neden tercih etmeli?

Ülke kalkınması ve gelişimine katkı sağlayacak, ulusal ve uluslararası platformlarda söz sahibi olacak bilim ve iş insanları yetiştirmeye yönelik açmış olduğumuz programlar ile her geçen dönem artan doluluk oranları, üniversitemizi tercih edilen bir üniversite konumuna ulaştırmıştır. Bununla birlikte üniversitemiz sadece Türkiye’de değil, çoğunluğu Avrupa’da bulunan köklü üniversiteler ile yaptığı anlaşmalarla uluslararası alanda da tercih edilen bir üniversitedir. Bu özelliği ile fiziki, akademik ve öğrenci sayısı bakımından kendini sürekli geliştiren Üniversitemizin kabına sığmadığını söyleyebiliriz.

Üniversitemiz; bölgemize ve ülkemize nitelikli insan gücü yetiştirmek amacıyla, öğrencilerini özel derslik ve amfileri, uygulamalı eğitime yönelik laboratuvar ve ekipmanlarıyla, öğretim elemanlarıyla yakın etkileşim içinde, özgür ve sorgulayan bireyler olarak yetiştiriyor. Üniversitemiz; öğrencilerinin üstün bireysel ve mesleki bilgiyle donanmış, özgüveni yerinde, sorumluluk duygusuna ve liderlik niteliğine sahip, sağlıklı bireyler olarak gelişmelerini temel görev edinmiştir.

Zengin kütüphane olanakları, laboratuvarları, bilişim altyapısı, geniş-bant internet bağlantısı, merkezi kantin ve kafeteryaları bulunan üniversitemizde öğrencilerimizin hem ders çalışacağı hem de sosyalleşebileceği alanlar mevcuttur. Bununla birlikte yıl boyunca aktif 31 öğrenci kulübümüz ile öğrencilerimizin gerek mesleki hayatlarına hazırlanma süreçlerinde bilgi ve donanımlarının artırılması gerekse sosyal yönlerinin geliştirilmesine katkı sağlanmaktadır. 13 yıl önce kurulan ve Türkiye için örnek kampüslerinden birisi durumunda olan Cumhuriyet Yerleşkesi’ni “24 saat yaşayan kampüs” olarak nitelendiriyorum.

 

ÖĞRENCİ DOSTU ŞEHİR ORDU 17’NCİ SIRADA

Aslında Ordu, diğer şehirlere göre daha güvenli ve ulaşım, barınma gibi konularda alternatiflerinin de yüksek olduğu bir şehir. Öğrenciler de bu durumdan memnun mu?

Ordu, öğrencilerimizin kendilerini bir aile ortamında hissedebileceği bir şehirdir. Üniversite Araştırma Laboratuvarı Öğrenci Dostu Şehir Raporu’nun 2019 yılı verileri Ordu’nun, 82 il arasında 17’nci sırada yer alması öğrencilerimizin üniversitemiz ile birlikte bulundukları şehirden de ne kadar memnun olduklarını da göstermiştir. Bununla birlikte Cumhuriyet Yerleşkesi içerisinde bulunan öğrenci yurdu; Ordu Üniversitesini tercih eden öğrencilerimize eğitimleri süresince, güvenli, huzurlu, yenilikçi, eğlenceli ve rahat bir ortam sunduğu gibi kampüse yakın konumda bulunan yurtlar ve evler ulaşım ve zaman açısından öğrencilerimize büyük bir alternatif sağlamaktadır. Ayrıca ulaşım imkanları son derece kolay olan ilimizde Avrupa’nın denize açılan tek havaalanı konumunda olan Ordu-Giresun havaalanı Üniversitemiz Cumhuriyet Yeleşkesi’ne 10 dakika mesafededir. Bu özelliği ile Üniversitemize hem karayolu ile hem de havayolu ile ulaşım rahat bir şekilde sağlanmaktadır.

Tarık Bey, son olarak öğrencilere veya velilere bir çağrınız olacak mı?

2006 yılında kurulan ve 13 yıl gibi kısa bir sürede fiziki büyümesinin yanı sıra 24 bine ulaşan öğrenci sayısı ve eğitim kalitesi ile de dikkat çeken üniversiteler arasında yer alan Ordu Üniversitesi; modern ve her türlü ihtiyaca cevap verebilecek kapasiteye sahip yerleşkeleriyle bilimsel, sosyal ve kültürel yaşamıyla Üniversitemizi tercih eden öğrencilerine rahat, güvenilir, huzurlu ve kaliteli bir eğitim-öğretim imkânı sunmaktadır. Bilgi üretimi ve paylaşımının önem kazandığı günümüzde bu üretimin ancak ve ancak eğitim ve öğretimin şekillendirdiği insan gücüyle mümkün olabileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla birer üst bilim kuruluşları olan üniversitelerde geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerimizin üreten, paylaşan, doğru bilgilerle beslenen, hür düşünen, fikirlerini açıkça beyan edebilen, hoşgörü ortamında tartışabilen bireyler olarak yetiştirilmesini amaçlamaktayız.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?