Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDU’NUN İMAR PLANI TARTIŞMALI HALE GELDİ 

ORDU’NUN İMAR PLANI TARTIŞMALI HALE GELDİ 

Dünya Mimarlar Günü sebebiyle bir açıklama yapan Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, Ordu’da imar planını sürekli olarak yeterli ve geçerli nedenler olmadan değiştirilmesi anlayışının terk edilmesi gerektiğini söyledi.     

7 Ekim Dünya Mimarlar Günü sebebiyle Ordu imar planı değerlendirmesi yapan Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, “Şu an için Ordu’nun içinde bulunduğu ve en önemli sayılması gereken konu 20 Eylül 2016’da yapılan Revizyon İmar Planının gelecekte getireceği yaşamsal ve mekânsal sıkıntılar. Bizim üzerinde durmamız gereken konu bu. 3 Nisan 2013 tarihinde onaylanan revizyon imar planından sonra 2 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen yeni bir İmar Revizyon Palanını yapılmış olması, bunun için yeterli ve geçerli gerekçelerin sürülmemiş olması, gerekli analitik çalışmaların yapılmamış olması, şehircilik ilkeleri, planlama esasları, imar mevzuatı ve kamu yararı açılığından meşru kılacak gerekçelerin açık ve net olarak belirtilmemiş olması hususları bir arada değerlendirildiğinde içinde bulunduğumuz bugünkü duruma konu olan 20 Eylül 2016 tarihli revizyon imar planının meşruiyeti tartışılır hale gelmiştir. Mimarlar Odası Ordu Şubesi olarak diyoruz ki; amaç sağlıklı ve yaşanabilir çevre oluşturmak ise bu tarz bir planlama anlayışının bir kenara bırakmak gerekir. Yani sürekli revizyon yapılması, kent planlarının revize edilmesiyle bir yere varılamaz” dedi.         

Ahlakı dışı rant projeleri

“2016’daki yapılan revizyonda gördük ki yeşil alanlar imara açılmış ve özel proje alanı adı altında mevcut etraftaki dokunun 2,5 katı kadar fazla yoğunluk getirilmiştir.” diyen Eriş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılan bu olağan dışı yoğunluk artışı ciddi manada bir rant getirisi sağlarken, diğer yandan çevreye ve tüm Ordu halkına yaşamsal sıkıntılar getirmiş, doğasal yaşamın yok olmasına sebebiyet vermiştir. Mevcut plan üzerinde tüm alt yapı ve sosyal donatı ihtiyaçlarını iyileştirmeden emsal artışı gayr-i ahlaki bir durumdur. Bu özellikle bizim çok çok önemsediğimiz bir konudur. Bunu yapılarak o bölgede o ana kadar yaşamını sürdüren insanların yaşamsal haklarının kısıtlanmasını sağlar. Düşünsenize siz belli bir yerde bir yaşamı idame ettiriyorsunuz. Geçtiğiniz yer belli, otopark alanınız belli, okul ihtiyacınızı karşılayacak okulun kapasitesi belli. Sağlık kurumu varsa bunun kapasitesi belli. İbadet kurumu varsa bunların kapasitesi belli. Siz böyle bir yaşamsal döngü içeresinde orada bir mülk edinmişsiniz. Bu şekilde yaşamınızı devam ettiriyorsunuz. Sonra yerel yönetimler tarafından emsal artışı getiriliyor. O alanda 100 kişi iseniz 1 bin kişi oluyorsunuz.  Nereye sığabilirsiniz? Otopark yeter mi, sağlık tesisi yeter mi, ibadet edilen yer yeter mi?”           

O halde nasıl bir ordu olmalı?

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, sözlerini şöyle tamamladı: “Nasıl bir Ordu olsun konusuyla alakalı olarak da şubemiz olarak yapmış olduğumuz çalışmayı bir rapor halinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Hilmi Güler ile ilçe belediye başkanlarımıza ilettik. Bugün Dünya Mimarlar Gününü kutlamaktayız. Genel Merkezimizin yayınladığı basın açıklamasını da bu vesile ile aktarmak istiyorum; daha ahlaki ve etik değerler çerçevesinde projeler üretebileceğimiz kendi insani ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz bir ortam oluşması dileğiyle tüm üyelerimizin dünya mimarlar gününü kutluyorum.” MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?