Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDU’NUN SU ALTI GÖRÜNMEYE DEĞER!

ORDU’NUN SU ALTI GÖRÜNMEYE DEĞER!

Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu Smart 1 Yıldız Dalış Eğitmeni Hakan Güney, Ordu’da dalış turizmine ağırlık verilmesi gerektiğini kaydederek, “Su altı florasıyla dalış için Karadeniz’de en uygun olan lokasyon Ordu’dur” dedi.

Röportaj: MUSTAFA KIRLAK

Ordu, sahil kenti olmasına rağmen denizden umduğunu bulamıyor. Ne taşımacılık da ne turizmde istediğini elde edemeyen Ordu’da, deniz faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de su altı dalışı… Son yıllarda turizmin ağırlıklı olarak ilgi gösterildiği su altı dalışlarından Ordu’da pastadan pay almak isteyen iller arasında… Bu haftaki konuğumuz Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu Smart 1 Yıldız Dalış Eğitmeni Hakan Güney… Güney, Ordu’da dalış turizminin geliştirilmesi için yapılması gerekenleri Ordu Olay Gazetesi’ne anlattı.

Hakan Bey öncelikle okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Hakan Güney… Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu Smart 1 Yıldız Dalış Eğitmeniyim. Ayrıca Ordu Dalış Okulu işletmecisiyim. Üç yıldır profesyonel olarak bu işin eğitmenliğini yapıyorum. Aynı zamanda sualtı kültür mirası eğitmen eğiticisiyim.

Ordu Dalış ne iş yapar?

Ordu’da dalış turizmi 10 yıldan beri yapılıyor. Bizden öncede iki tane dalış okulu açtı ve kapattılar. Biz üçüncüsü olarak bu işi aktif olarak yapıyoruz. Biz Türkiye Su Altı Sporları tarafından denetleniriz. Yıllık akreditasyonlarımız olur. Onlar doğrultusunda dalış malzemelerimiz ile birlikte su altını merak eden insanları dalış yaptırırız. Diyelim ki; siz su altını merak ediyorsunuz, hiçbir eğitim almadınız, bize başvuru yapıyorsunuz. Yasal olarak sizi suyun altında dalış yaptırmaya yetkimiz var. Devlet bizi bu konuda yetkilendirdi. Suyun altında sizi daldırıyoruz. 20-30 dakikalık bir dalış yaptırıyoruz. Su altına resimli videonuzu çekip güzel bir şekilde su altı ile tanıştırıyoruz. Bu dalış yapabilmek olayı budur. Bunun yanında dalış eğitimi de veriyoruz. Bunda da Smas eğitimlerimiz var. Smas dalış eğitimleri Türkiye Su Altı Sporları Federasyonları tarafından veriliyor. Burada aldığınız eğitimle beraber Kızıldeniz’de de İngiltere’de de, Amerika’da da yani nereye giderseniz gidin her yerde dalış yapabilirsiniz. 1 yıldız eğitimle 18 metreye kadar dalış yapabiliyorsunuz. Genelde şunu soruyorlar; kaç gün sürüyor? Bize ortalama 3-4 gün vakit ayırmanız bu eğitimi tamamlamak için yeterli oluyor. İnsanlar 4 günde eğitimini dalış eğitimini yaparak 18 metreye kadar dalış yapabilen dalış seviyesine gelebiliyor.

Bilmeyen okuyucularımız için kısaca smas sisteminden de bahsedebilir misiniz?

Kaptan Cousteau, scuba sistemi 1950’li yıllarda buluyor. Bu sistem ile beraber karadan bağımsız tüplerle beraber dalış yapıyoruz. Bu sistemle beraber 1950lili yıllarda kuruluyor. Daha sonra bu sistem kongrede ediliyor ve smas oluşuyor. Tüm gelirleri UNESCO’ya bağışlanıyor. Herhangi bir ticari kurgu içerisinde yürütülmüyor. Dünya’da smas gibi başka kuruluşlarda var. Türkiye Cumhuriyeti bunun denetleme ve koordinasyonunu TSSF’ye vermiştir.

SU ALTINDA YAZ VE KIŞ GÖRÜŞ VAR

Ordu’da dalış yaptırmanın zor olduğu ileri sürülüyor. Gerçekten zor mu?

Ben Ordu’nun ilk dalış örencilerindenim. Şu anda Ordu’da dalışla ilgili çalışmalar ileri safa da yapıldı desek ne yazık ki zor olur. Biz dalışla ilgili birçok kurumun kapılarını çaldık ama bir yanıt alamadık. Herkes turizm gelsin diye bakıyor ama turizmle ilgili somut hiçbir adım atılmıyor. Deniliyor ki; ‘İnsanları denize sokamıyoruz.’ ‘Karadeniz’de görüş yok. Burada nasıl dalış yapılacak.’ Ben bu ifadele asla katılmıyorum. Bu işi yapan tanınmış isimler burada dalış yaptılar ve sualtı florası ile ilgili güzel olumlu izlenimle beraber ayrıldılar. Bizim bu insanları dalış yaptırmamızdaki sebep görüş almaktı. Görüşümüz ortalama yaz aylarında 20-25 metre, kış aylarında ise 10-15 metrelerde. Havanın kapalı olduğu dönemlerde de görüşlerimiz mevcut. Bu yüzden biz de her aşamada biz dalış yapıyoruz. Çünkü bu iş bizim hobimiz değil, işimiz.

Peki dalış yapmak istediğiniz zaman sorunlarla karşılaşıyor musunuz?

Biz Ordu’muz için en güzelini yapmak istiyoruz. Resmi kurumlardan ne istiyoruz? Batık istiyoruz. Dalış noktalarının ıslahını istiyoruz. Hoynat Adası dalışı yapıyoruz. İl dışından gelen insanları dalış yaptırdığımızda ekipman taşımak ve patika yollardan gitmekte sorun yaşıyoruz. Valiliğe bununla ilgili dilekçe verdim. Sayın Valimiz Seddar Yavuz’a çok teşekkür ediyorum.  Bu konu ile ilgili bize sahip çıktı.

FATSA VE ÜNYE’DE DE DALIŞ NOKTALARI BELİRLENMELİ

Geçtiğimiz günlerde Ordu Valiliği, dalış yapılacak bölgeleri ilan etti. Bu açıklamada sadece Altınordu ve Perşembe ilçeleri vardı. Fatsa ve Ünye’de veya Gülyalı’da dalış yapılamaz mı?

Biz dalış bölgelerini kendi sermayemizle belirlediğimiz için sadece Altınordu ve Perşembe’deki dalış bölgeleriniz biliyoruz. Fakat Fatsa’da ve Ünye’de de çok güzel dalış yerleri var. İl dışından gelen dalıcılar Karadeniz’de dalış denildiği zaman 30-40 metrelik görüşler istemiyor. Buraya geldiği zaman farklı bir noktaya dalış yapmak istiyor. Ege bölgesinde dalınmadık yer yok. Her kayanın altını herkes biliyor. Yani bunun için de farklı destinasyon noktaları çıkarmalıyız. Ben 3 yıldan beri bu işi yapıyorum. Finike’den buraya dalışa gelen insanları da ağırladım. İsviçre’den gelen insanlar da gelip burada dalış yaptılar. Dalış yapılması için su alt florası veya tarihi bir nokta olması lazım. Biz istiyoruz ki; bir dalış yapılıyor. Bunu belli bir yasağı ve kontrollerle beraber hiçbir sıkıntı ve problem olmadan Ordu’muza hem gençleri kazandıralım, hem de il dışından veya yurtdışında dalış yapmak isteyenleri burada ağırlayalım.

Peki insanlar niye dalış yapmak ister?

Dalıcı ne için dalar; merak için. Dalış yaptığında su altında fotoğraf çalışması ve video çalışması yapmak için dalar veya görsel tatmin için güdüsünü yenmek için dalar. İnsanların oraya daldığında o güdülerini tatmin duygusunu yaşatmamız gerekiyor.  Bunun için Ordu bölgesindeki deniz yapısı dalış yaparak taranması lazım. Gelen insanlara buraya neyi ne güzel sergileyebileceğimizi bilip, ona sergiyi pazarlamamız gerekiyor.

DALIŞ PARKURU BİR TEK ORDU’DA VAR

Karadeniz’de dalış yapılan başka bir il var mı?

Karadeniz Bölgesi’nde Samsun, Rize ve Ordu’da dalış okulu var. Fakat bunların hiçbirinde il dışından gelip veyahut demir dalış yapmak istiyorum dediğinizde size bununla ilgili bir çalışma yapılmıyor.  Örneğin beş kişi geldi, dalış yapmak istedi ancak dalış ve ekipman parkuru yok. Bölgede şu anda biz yapmış olduğumuz yatırımlarla beraber 15 kişilik grubu dalış yaptırabilecek ekipmana ve parkura sahibiz. Önemli olan il dışından gelip burada dalış yapmak istiyorum dediğinde altyapı olarak buna hazır olmaktır.  Karadeniz’de hiçbir yerinde böyle bir çalışma yok. Sinop’ta dalış okulu, üniversite kampüsü içerisinde var. Biz oraya grup olarak 10 kişilik bir grup olarak gitmek istediğimizde, değişik noktada dalış yaptırmak istediğimizde ekipman parkurlarının olmadığını söylüyorlar. Yani en fazla 3-4 kişiyi dalış yaptırabileceklerini söylüyorlar.  Karadeniz Bölgesi’nde Ordu’dan başka en aktif Sinop’ta var. Samsun’da dalış eğitim alan kişiler de dalış yapmak için Ordu’ya geliyor. Su altı florasıyla dalış için Karadeniz’de en uygun olan lokasyon Ordu’dur.

KARADENİZ DALIŞ İÇİN BAKİR BİR LOKASYON

Ordu’da dalış turizmi için ne yapılmalıdır?

Bakın önceki yıllarda Samsun’da 45 metrelik sahil güvenlik gemisi batırıldı. Bugün orayı kimse hatırlamıyor. Kimse dalış için gitmiyor. Sebebi ne balçığa batırıldı. Balçık ve akarsu ağzı olduğu için gemiyi ancak dalış yaptığında kafayı vurduğunda hissedebiliyorsun. Yani batırılan yer uygun değil. Ordu’da da bu gibi çalışmalar yapılmalıdır. Biz olalım veya olmayalım, buradaki en önemli husus batırılacak olan nesnenin doğru lokasyona batırılmasıdır. Bu yanlış bir yerde yapılırsa yapılan çalışmanın karşılığını alamayız. İlla gemi batıracağız diye bir zorunluluk da yok. Tank, lokomotif veya uçak batıralım. Örneğin bu yıl Saroz’da dünyanın en büyük boeing uçağı batırıldı. Saroz bugün İstanbul’un dalış için akın ettiği yer. Neden? Çünkü yeni bir obje batırıldığı şimdi herkes oraya gidiyor. Dalıcılar hepsi bir kare fotoğraf çekinmek için veya meraklarını gidermek için akın ediyorlar. Bugün Türkiye’nin en iyi noktalarından birisi Kaş’tır. Kaş’ta bakıyorsunuz bir sürü dalış noktaları var. Türkiye’deki dalıcılar bütün buraları biliyor. İnsanlar yeni noktalar istiyorlar. Karadeniz bu açıdan bakir bir lokasyon.

YANLIŞ BİR KARAR VERMEYELİM

Büyükşehir Belediyesi’nden deniz turizmi için birçok açıklama yapılıyor. Hiç fikirlerinizi sunma imkanı buldunuz mu?

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler, su altına batık yapılacağı hususunda bir takım açıklamaları oldu. Biz bu açıklamaları okuyunca sevindik. Fakat, Büyükşehir Belediyesi ile konuyla ilgili görüşme yapmamıza rağmen bizimle diyaloga geçilmedi. Biz yılda 500’ün üzerinde dalış yapıyoruz. Neyin nerede olabileceğini, su altı akıntılarını, toprak yapısını ve il dışından gelen dalıcıyı daldıracak olan biziz. Bugün dalış turizmini Ordu’da yapacaksak ve geliştireceksek dalış yaparak bu alanda profesyonel bu işi yapan devletin yetki vermiş olduğu kurumların veya kişilerin de fikirlerinin alınması gerekir. Biz de böyle bir çalışma grubunun içerisinde olmamız gerekiyor ki; yanlış bir karar vermeyelim.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?