Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDU’NUN TARİHİ KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKARILMALI

ORDU’NUN TARİHİ KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKARILMALI

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Taşbaşı, Zaferimilli ve Aziziye mahallelerinde koruma amaçlı revizyon imar planı değişikliğine gidilmesini değerlendiren, Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, kararın Ordu için çok önemli bir adım olduğunu belirterek alanın tüm dokusuyla birlikte ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.  

Alınan kararın Altınordu için son derece olumlu olduğunu belirten Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, “Bizim göz bebeğimizi olan, tarihi kimliğimizi yansıtan Taşbaşı, Zaferimilli, Aziziye bölgesinde yapılan revizyon koruma planı bu olumlu adımlardan bir tanesi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Ordu Mimarlar Odası’nı ziyarete geldiğinde bir brifing verdik. Daha sonra bunu rapor haline getirerek göreve başladığı ilk ayında kendisine de sunduk. Bu raporda da yer aldığı gibi bizim tarihi değerlerimiz olan mahallelerimizi yeniden kazanmamız gerekiyor. Sadece Ordu’ya değil Türkiye’ye kazandırmamız gerekiyor. Buraları denize kıyısı olan bir Safranbolu haline getirebiliriz.” dedi.

 

TİTİZ BİR ÇALIŞMA YAPILDI

Bölgede 200’e yakın sivil mimarlık örneği olduğunu aktaran Eriş, “Ayrıca anıtsal dediğimiz tescilli eserler var. Bütün bunlar için daha önce yapılan bir envanter çalışması var. Koruma Plan Revizyonu’nun da zaten güncellenmesi gerekiyordu. Çünkü son olarak 1996’da yapılmıştı. Sayısal bir takım değerlerini kaybettiği için güncellendi. Güncellenmesi yapılırken de çok titiz çalışıldı. Bu çalışmaya da Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler’in davetiyle de bizzat ben de katıldım. Önemli bir hassasiyetle parsel parsel çalışıldı. O bölge taranarak tarihi dokuya zarar vermeyecek nitelikte parsel parsel çalışıldı. Samsun Koruma Kurulu da bunu kabul etti. Askıdan inince de yürürlüğe girmiş olacak.” diye konuştu.

 

EVLER DEĞİL SOKALAR DA ASLINA DÖNMELİ

Koruma plan bölgesinin Türkiye’de ses getirebilecek özelliklere kavuşabilmesi için yapılması gerekenleri Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e sundukarı söz konusu raporda dile getirdiklerini aktaran Eriş, “Bu alan içinde 2981 diye tabir ettiğimiz imar affından kalan sivil mimari örneklere aykırı binalar var. Bu binaların kamulaştırması yapılabilir. Tamamen o bölge bu binalardan kurtarılarak sivil mimarlık örnekleriyle yapılaşmış bir dokuya dönüştürülebilir. Hatta sadece yapı olarak bakılmayıp sokaklar alaturka taş döşenerek doku zenginleştirilebilir. Sokak lambası gibi aksesuarlar da o dokuya göre düzenlenebilir. Böylece o bölge tamamen kazandırılmış olur.  Böylece tarihi kimliğimizi net olarak ortaya çıkarabiliriz.” şeklinde konuştu.

ORDU’NUN VİTRİNİ OLSUN

“Bu palan aslında geç kalınmış olması gereken bir plandır.” diyen Eriş sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü buna ihtiyaç vardı. O plan eskimişti. Aslına da uygun bir plan yapıldı. Gerçekten o dokuyu zenginleştirerek ortaya çıkarabilirsek tüm Türkiye’de Ordu’nun tarihi bir dokusu var diye bilinir. Burası Ordu’nun vitrini olur. Bunun için oranın kimliğine hiç uymayan binaların sahiplerini de mağdur etmeden kamulaştırılması gerekir. Eski yapıların restore edilmesi gerekir. Bunlar tam olarak yapılırsa bizim tarihi dokumuz ortaya çıkmış ve yaşamaya başlamış olur. Bu konu bizim Durugöl gibi raporumuzda yer alan 7 ana konudan birisi. Ordu’nun tarihi kimliği ortaya çıkarılarak tüm Türkiye’ye gösterilmeli.” Hasan Cem Özel                           

                             Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?