Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Organik üreticiler de ağlıyor!

Organik üreticiler de ağlıyor!

İkizce Bolluk Organik Fındık Üreticileri Derneği Başkanı İbrahim Aydemir, maliyetin çok altına inen fiyatlar sebebiyle pek çok organik fındık üreticisinin organik üretimden soğuduğunu açıkladı.

Organik fındık üreticilerin durumunun pek iç açıcı olmadığını ifade eden İkizce Bolluk Organik Fındık Üreticileri Derneği Başkanı İbrahim Aydemir, “Bizim konvansiyonel dediğimiz normal fındık üreticileri düşük fiyatlar karşısında yanıyorsa organik fındık üreticilerinin durumu onlardan daha olumsuz bir halde. Çünkü organik fındıkta verim git gide daha düşüyor. Bu üreticiler kimyasal kullanmadığı için veremlerde illaki bir düşüş oluyor. Fiyatlar da düşük olunca bu sene hiç kurtarmadı organik üretim yapan üreticiyi. Düşünebiliyor musunuz 8,80 TL’den fındık sattık. Geçen haftaya kadarki fiyat buydu. Hafta başı itibariyle 9,35 TL yaptılar. Tarım Bakanlığı normal fındığın maliyetini 8,75 TL olarak açıkladı. Organik fındık üreticisi 8,80 TL’den fındık sattı. Bunun üzerinde düşünülsün artık. Burada üretici ne kazanacak?” dedi.

Maliyet 10 TL

Organik fındığın maliyetinin konvansiyonel fındıktan daha yüksek olduğunu dile getiren İkizce Bolluk Organik Fındık Üreticileri Derneği Başkanı Aydemir, “Düşünebiliyor musunuz 8,80 TL’den fındık sattık. Geçen haftaya kadarki fiyat buydu. Hafta başı itibariyle 9,35 TL yaptılar. Tarım Bakanlığı normal fındığın maliyetini 8,75 TL olarak açıkladı. Organik fındık üreticisi 8,80 TL’den fındık sattı. Bunun üzerinde düşünülsün artık. Burada üretici ne kazanacak? Çünkü biz gübre atarken de tamamen organik olarak yapılan gübreleri kullanıyoruz. Bunlar da normal gübrelere göre daha pahallı oluyor. 1 ton organik gübrenin fiyatı 600 TL. Ocak başına en azından 4 kilo gübre atmanız gerekir. Dekara 200 kilo gübre atıyoruz biz.  1 kilo organik fındığın maliyeti nereden baksanız 10 TL’yi bulur. Neden deseniz çünkü hep organik malzemeler kullanıyorsun. Bunlar pahallı. Böcek mücadelesini organik ilaçla yapıyorsun. Bu da çok pahalı. Ayrıca organik üretim yaptığın için daha az ürün alıyorsun.” diye konuştu.

Üretici organik fındıktan soğuyor!

Bugünkü fiyatlarla kiloda an az 50 kuruş zararları olduğun aktaran Aydemir, “Geçen sene normal fındık 13 TL’den gitti, bu sene 8 TL. Hatta 7 TL’ye bile düştü. İkizce’de üretici 6,90 TL’den fındık sattı. Bakın 6,90 TL diyorum. Adamın işçisi gidecek üretici ne yapsın, nerden para bulsun versin. Organik fındık üreticisinin de yarıdan fazlası fındığını sattı. Bekleten daha az. Üretici fındığını bekletemedi çünkü işçiye ücretini vermesi gerekiyordu. Devletin bu organik fındıkla ilgilenmesi lazım. Devlet bu fındığı almıyor bari alıcısına bazı krediler sağlasın. Onlar da üreticilere kredi sağlar. TMO organik fındık alımı yapamaz. Ancak normal fındık değerini bulduğunda organik fındık da değerini bulmuş olacaktır. Bu şartlar altında organik fındık üreticisinin psikolojisi de iyi değil. Çoğu ‘ bu şartlar altında organik yapmanın bir anlamı kalmadı, fiyatlar böyle olursa biz zarar ediyoruz’ dedi. Normal fındık üreticisi yanıyorsa organik fındık üreticisi de organik fındık üretiminden soğuyor!” şeklinde konuştu.

 

Destek 250 TL olmalı

Bu durum karşısında Tarım Bakanlığı’na da görevler düştüğünü vurgulayan Aydemir, “Tarım Bakanlığı 170 TL olan doğrudan gelir desteği dışında organik fındık üreticisine 100 TL daha veriyor. Bana göre bu rakam en az dekar başına 250 TL olmalı. En azından gübre ilaç maliyetlerini, işçi maliyetlerini karşılamış olur. Bir de denetimin iyi yapılması lazım. Adam kağıt üzerinde organik ama gerçekte öyle bir şey yok. Bu adama 250 TL destek verilerse üzülürüm yani. Şu anda organik üretim yapmadığı halde 100 TL destek alanlar var. Bunlar yapılmazsa bir organik üretimi kaybedersek doğal bir üretim şeklini kaybetmiş oluruz. Ayrıca bu konuda ki hazır pazarımız da kaybetmiş oluruz. Yiyenler var mı bilmiyorum ama organik fındığın tadı, aroması konvansiyonel fındığa göre çok farklıdır. Daha güzeldir. Gübrenin verdiği acılık yoktur. Kansorejen hiçbir şey yoktur.”

TMO fiyatı revize edilmeli

İkizce Bolluk Organik Fındık Üreticileri Derneği Başkanı Aydemir sözlerini şöyle bitirdi: “TMO bana göre fındık fiyatında revize yapmalı. Benim düşüncem bu sene fındığın en azından 12 TL olması gerektiğiydi. Tamam bazı yerlerde üretim artışı var ama her yerde her üretici ürününü artıramadı. Tabi tamam arz fazlası odlumu illa ki bunun bir etkisi olacak. Her şeyde olduğu gibi. Ancak rakamlar bu kadar ağıda olmamalıydı. Ben en azından 12 TL fiyat verirler biz de 14-15 TL’ye ürünümüzü satarız diye düşünüyordum. Şimdi aradaki kayba bakın, 1 kiloda 5 TL’nin üzerinde kayıp var. Zaten bir organikçinin en fazla yapacağı fındık 3 tondur. Belki çok büyük arazileri olanlar 7-8 ton fındık yapabilir. Onların sayısı da çok azdır. Zaten o bahçe normalde 15 tonluk bahçedir. O sebeple TOM fiyatı 12 TL olsaydı organikçi de kurtulmuş olurdu” HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABER    Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?