Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

ORGANİZE’DE AT ÇİFTLİĞİ VAR!

ORGANİZE’DE AT ÇİFTLİĞİ VAR!

Ordulu işadamı Murat Maraşlı, organize sanayi bölgesinde, kendi arazisi üzerinde kurduğu çiftlikte at yetiştiriyor. Maraşlı, rahvan türü atlarla, çeşitli bölgelerde düzenlenen yarışlara da katılıyor.

Herkesin bir hayvan hobisi vardır. Kimi kuş, kimi balık, kimi kedi-köpek, kim de at besler.. Ordu’da at besleyen hatta üreten bir kişi var ki, tam bir profesyonel!. Şimdilik 8 adet Rahvan tipi at yetiştiriyor. Seyisi var, ayrıca bakıcısı var, köpeği var, tavukları var. Organize Sanayi Bölgesinde kendine ait arazi üzerine küçük bir çiftlik kurmuş. Bu tutkulu hayvanseverin adı Murat Maraşlı’dır. Kendisi ayrıca işadamı olarak uzun süredir Bey Piliç markasını Ordu bayiliğini yapmaktadır..

RAHVAN TÜRÜ AT’LAR

Murat Maraşlı’ya öncelikle at merakının nereden geldiğini soruyorum. Şöyle diyor: “Bizde at merakı dedelerimizden geliyor. Her zaman kapımızda at var olmuştur. Babamın kuşağında pek yoktu. Diyebilirim ki, at merakı dedemden bana atlamış!. Kendimi bildim bileli atım var. Atlarımız Rahvan türüdür. 21 yıldır atçılıkla uğraşıyorum. Yarışlara da katılıyorum. Rahvan türü atlar bildiğiniz gibi Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Türklerle birlikte gelen, gerçek Türk atlarıdır. Adını, bir yürüyüş stili olan ‘rahvan’dan alan bu atlar, bakımları da dâhil olmak üzere her konuda sahiplerine büyük kolaylıklar gösteren, az yem ve az su ile uzun yol alma özelliğine sahip hayvanlardır. Geçmişte daha iri oldukları tahmin edilen, giderek özelliklerini yitiren rahvan atlarının soyları da maalesef azalmaktadır..”

8 AT’I VAR 3’Ü ERKEK

 “Yarışlardan hiç ödül aldınız mı?” diye sorduğumda Murat Bey şunları söyledi: “Türkiye’de hemen her yerdeki yarışlara katılmaya gayret gösteriyorum. En son Aybastı Perşembe Yaylasında yapılan yarışlara katıldım ve atımız birinci oldu. Daha önce Ünye’de yapılan yarışlarda yine atım birinciliği elde etmişti. Bundan sonra Kastamonu’da yarışacağız. Yarışlar bu ayın 21’inde veya 27’sinde yapılacak. Oradan da birincilikle dönmek istiyoruz. Herkesin bir merakı var; kimi avcılığa, kimi balıkçılığa, kimi arabalara meraklıdır, benim merakım da atçılığa.. Şimdilik 8 atım var, 3’ü erkek, 5’şi kız(kısrak). Bildiğiniz gibi kısraklar tay doğuruyor..”

15 YARIŞ 10 BİRİNCİLİK

Murat Beye katıldığı yarışlardan kazancının ne olduğunu soruyorum. Şöyle anlatıyor: “Biz şu an’a kadar 15 yarışa katıldık, 10’unda birincilik yaptık, diğerlerinden ikincilik elde ettik. Mahalli yarışlarda birincilik halinde 2-3 bin lira veriyorlar. Paradan öte bizim için bayrak ve kupa almak çok daha önemlidir. Çünkü bayrak ve kupa alarak Ordu’nun adını duyuruyor ve İlimizin ismini yüceltiyoruz. Bu bize ayrıca gurur veriyor.”

Murat Beyin, yanında yardımcısı, sevdiği iki at’ı ve masadaki kupalarıyla fotoğraf çektirirken, yüzüne yansıyan mutluluğu bizim de gözümüzden kaçmadı..

AT İÇİN ÖZEL GIDALAR

Ordu’da atçılığın pek yaygın olmadığını, ancak bazı kişilerin hobi olarak ilgilendiğini anlatan Murat Maraşlı, atların beslenmeleri konusunda da şöyle dedi: “Atlara normalde Arpa ve Saman verilir. Biz artı olarak Havuç, Kuru Üzüm, Pekmez ve Maydanoz yediriyoruz. Bu gıdalar atlara enerji ve güç veriyor. Biz atlarımıza evimizin bir ferdi gibi bakıyor, beslenmelerine de çok dikkat ediyoruz. Örneğin sağlıkları için onları bu yazın sıcak günlerinde haftada 2 gün denize götürüp yüzmelerini sağlıyoruz. Bir atın aylık masrafı 300 liradan fazla olabiliyor.. At hasta olsa, sabaha kadar başında nöbet tuttuğum çok olmuştur. Artık tecrübe edindim, atın hastalığının ne olduğunu hissedebiliyor, anlayabiliyorum. Sanki onunla telepati kuruyorum. Bazen çok zorda kaldığımızda veterinerlere danıştığımız da oluyor. Ordu’da atla alâkalı pek de veteriner yok.. Bana göre bu bir tecrübe işidir. Ordu’da at sayısı çok az, dolayısıyla veterinerler bu konuda tecrübe edinememiştir, diye düşünüyorum.”

ATLA İNSAN TEDAVİSİ!

Murat Maraşlı, başta bedensel ve zihinsel özürlü insanların rehabilitasyonu olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde atlardan yararlanıldığının bilindiğini söyleyerek şöyle dedi: “20. yüzyılın başlarından itibaren kullanıldığı bilinen ‘atla tedavi’ yönteminin tıbbı bir tedavi şekli olarak kabul edildiğin ve bu yönteme başta İngiltere ve Amerika olmak üzere birçok ülkede başvuruluyor. Sadece ABD’de 600’ün üzerinde `atla tedavi merkezi` vardır. Bilim adamları`atla tedavi` yöntemine, ortopedik hastalıklar, otizm (içe kapanıklık), beyin yaralanmaları, inme, beyin felci, ruhi bozukluklar, işitme-öğrenme bozuklukları, bedensel gerilik ve bazı omurilik hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığın giderilmesinde başvurulmaktadır. Atla tedavi, ayrıca çevreye ait duyuların gelişmesi, göz-el koordinasyonunun sağlanması ve ayırt edebilme yeteneğinin kazanılması açısından en ideal yöntemdir. İnsanları psikolojik açıdan da rahatlatmaktadır. Bu yönteme başvuranlar, kendilerini daha iyi hissetmekte, özgüvenleri artmakta, dış dünyayla sağlıklı bir iletişim kurmaktadırlar. Bu tedavinin dikkat çeken diğer bir tarafı da, sabrın gelişmesi, duyuların kontrol edilmesi ve öz disiplinin geliştirilmesidir.” Röportaj: AHMET GÜRPINAR

Haber Videosu

0


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?