Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

PARSEL PARSEL SATAMAYACAKLAR!

PARSEL PARSEL SATAMAYACAKLAR!

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, yeni inşaat kanun teklifi ile ilgili, “Belediyelerin parsel bazlı imar değişikliği yapamaması çok doğrudur. Çünkü, bir adanın parçalanması engellenecek” dedi.

Son yıllarda yanlış imar kararlarıyla boğuşan Ordu, hükümetin hazırladığı yeni kanun teklifiyle derin bir nefes alacak. Yeni kanun tekline göre, kat serbestliği kalkacak, belediyeler parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak, köylerde yapılacak yapılar için valiliklerden onay alınacak ve kaçak yapılarda cezalar artacak.

BELEDİYELER PARSEL BAZLI İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPAMAYACAK

Parsel bazlı plan imar değişikliklerine son veriliyor. Bundan sonra hiçbir belediye parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak. Ancak talep olursa adadakilerin hepsinin rıza göstermesi suretiyle ada bazlı değişiklikler olabilir. Buradaki ortaya çıkacak değer artışı kamuya gidecek. Bu değer artışının yüzde 25'ini ilçe, yüzde 25'ini büyükşehir belediyesi, yüzde 25'i bakanlığın, yüzde 25'i de maliyenin hesabına yatırılacak. Fonksiyon değişikliğiyle ilgili bir kısıtlama ise getirilmiyor.

Afet riski altında dönüşüme tabii olan alanlar, kamu mülkiyetindeki ve belediye mülkiyetindeki alanlar ile vakıflar genel müdürlüğü mülkiyetindeki alanlar bu hükümlerin dışında yer alacak. Kamu olmaları nedeniyle tekrar bir vergilendirme olmayacak.

KAT YÜKSEKLİĞİ KISITLANIYOR

Öte yandan yatay mimari kapsamında da bir takım çalışmalar yapıldı. Yatay mimari olarak dile getirilen uygulamanın yer bulması adına yükseklikte herhangi bir kısıtlama bulunmuyordu. Söz konusu kanun teklifiyle bu da ortadan kaldırılıyor. Artık isteyen istediği kadar yüksek katlı bina inşaatı yapamayacak.

PLAN DEĞİŞİKLERİ ADA BAZINDA YAPILMALIDIR

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş de, yeni kanun teklifini değerlendirdi. Belediyelerin parsel bazlı imar değişikliği yapamamasını doğru bir karar olduğunu belirterek, “Belediyelerin parsel bazlı imar değişikliği yapamaması çok doğrudur. Çünkü, bir adanın parçalanması engellenecek. Yani bir adada örneğin iki katlı bir bina varsa, yan tarafı turizme açılamayacak. Bu turizm alanı başka bir alanda yapılacak. Bu nedenle biz bu düşünceyi uygun görüyoruz. Plan değişikleri ada bazında yapılmalıdır. Çünkü bir ada da parsel parsel bir düzenleme yapılırsa o adanın kimliği bozulur. Diğer parsellerdekilere haksızlık olur. Parsellerin birbirleriyle komşu olduğu bir imar adasında parsel parsel imar değişikliği yapılırsa o parselin bütünlüğü bozulur” diye konuştu.

KAT YÜKSEKLİĞİNİN SINIRLANDIRILMASI HER BÖLGEDE UYGULANMAMALI

Kat yüksekliğinin kısıtlandırılmasıyla ilgili kanun teklifine de değinen Eriş, “Ben bu maddeyi uygun görmüyorum. Bunu her tarafta uygulamak doğru olmayacaktır. Bu nedenle kat yüksekliğinin uygulanmayacağı alanlarla ilgili bir lokasyon belirlenmelidir. Ordu için konuşmak gerekirse; deniz kıyısında yüksek katlı binalara izin verilmemelidir. Bunun gibi belli mıntıkaların seçilmesi gerekiyor. Karayollarının her iki tarafı, Şahincili Mahallesi, Şirinevler Mahallesi’nin bir kısmı gibi… Yani arka tarafın sirkülasyonunu bozacak nitelikte olmaması gerekiyor. Her bölgenin belediyecisinde yapılacak olan imar planlarında belli bir bölge seçilip, bu bölgelerde sadece bunun uygulanması gerekiyor” ifadelerinde bulundu. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?