Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Perşembe’den kötü kivi çıkmaz!

Perşembe’den kötü kivi çıkmaz!

Türkiye’nin meyve piyasasında şöhreti gün geçtikçe büyüyen ve namı ülke sınırlarını aşan Perşembe Kivisinde şimdi hasat zamanı…

 

  • Sakin Şehir Perşembede Kivi denilince ilk akla gelen isimlerden birisi olan Perşembe Teknik Ziraat İşletmesinin sahibi Aytekin Aydın, “2017 yılı ürünü sahil bölgesinde  geçen üç yıla göre rekolte daha iyi. yani daha yüksek bir takım iklimsel etkilenmelerden dolayı yüz elli, rakımın üzerinde meyvede kalibrasyon sıkıntısı var. genel olarak baktığımızda tarım teşkilatlarının beyanı Ordu ilinde takriben rekolte altı bin altı bin beş yüz ton civarında olduğu söyleniyor, ancak bu tahmini, bir rekoltedir bu. Yüzde 10 artar veya azalabilir.” dedi.

Üretimde ikinci lezzette birinci

Şu anda Kivi üretiminde Türkiye’de Yalova’dan sonra Ordu’nun ikinci sırada olduğunu belirten Aydın, “Ancak bizim diğer bölgelerden bir farkımız var.  O da şöyle; toprak yapısı, yıllık yağış, nem ve diğer faktörler bunlar alt alta konduğunda biz Türkiye’de Kivi üretiminde birinci sırada olduğumuzu iddia ediyoruz. Bu da şudur meyvenin aroması, kalibrasyon, raf ömrü bütün bunları sıraladığınız zaman Ordu bölgesi birinci sıradır. Başka bir deyimle Ordu Kivisi birinci sıradadır ve bu durum bölgede ekonomik bir değeredir, Tarımsal üretimde fındıktan sonra ikinci sıradadır.” diye konuştu.

Bizim de kriterimiz var

“Bizden mal talebi olan tedarikçi firmalar nasıl bizi kaliteden dolayı tercih ediyorlarsa bizim de bir takım kriterlerimiz var.” diyen Aydın, “Biz de ona göre değerlendiririz bu işe uygun bölge halkına hizmet edecek ve devamlılık arz edecek firmalarla çalışmayı tercih ederiz.  Şu anda ilçemize kivi almaya gelen Antalya Tahtakale Spot Marketler zinciri temsilcileri var.  Yine aynı şekilde İzmirli, Mersinli, Amasyalı ve Denizli’den firmalar var bunlar bizim için potansiyel alıcıdırlar. Burada olmalarının bence birinci sebebi kalitedir ve müşteri memnuniyetidir. Ben bizim kivilerimizi tercih ettikleri için tüm kivi üreticileri arkadaşlarım adına onlara teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum. Bizlerde onlara layık olmaya çalışıyoruz. Üretici olarak çabalarımız bu yöndedir.” şeklinde konuştu.

Doğur kivi nasıl toplanır?

Üreticilere seslenen Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok önemli bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Bu meyvenin ve bölgenin  geleceği için hasat sırasında dikkat edilmesi gereken bir takım  usul ve esaslar var bunlar vaz geçilmezdir. Bir meyve şekeri  tam olacak yani aroması altı buçuğu görecek, iki  bu meyve koparılırken yaralanmayacak. Üç, kasaya konulduktan sonra bir başka kasaya aktarılmayacak. Dördüncü konu dalından koparılmış yani hasat edilmiş olan bir meyve azami dört gün içinde  depolanmak üzere gideceği yere ulaşacak ve soğuk hava deposuna girecek.  İşin doğrusu ve tekniği budur. Ben üretici arkadaşlarım adına bereketli bir yıl olmasını diliyorum.”

 

Kivi fındıktan çok kazandırıyor

Fiyatı değerlendiren Aydın sözlerini şöyle tamamladı: “Meyvenin alış fiyatı bu yıl takriben 2 lira dört yüz kuruş veya 2 lira beş yüz kuruş  gibi. Bu söylediğim kesin fiyattır tabi meyvenin kalitesi ve kalibrasyonla da alakalıdır. Geçtiğimiz yıl kivi ürünü 1 lira sekiz yüz kuruş  ve ya 2 lira üzerinden işlem görmüştü.  Bu yıl  bu fiyat son üç dört yılın en iyi fiyatıdır. Kivi meyvesi diğer meyvelere baktığımızda hem karlı hem de olabildiğince yüksek fiyata kabul gören bir üründür. 2017 kivi hasat mevsimi tüm üreticilerimize ve alıcı firmalarıma hayırlı uğurlu olsun.”

Perşembe’den kötü mal çıkmaz 

Antalya Tahtakale Spot marketler zinciri adına Sakin Perşembede bulunan firma yetkilisi Eşref Çınar ise Perşembe kivisi için şöyle konuştu; “Şu anda Aytekin Aydın beyle beraber Ünye, Fatsa, Perşembede kivi bahçelerini geziyoruz. İlk etapta yüz ton kivi almayı planlıyoruz.  Gördüğümüz gezdiğimiz bahçelerde kivilerin kalitesi bize uygun.  Biz firma olarak Perşembeli kivi üreticilerine güveniyoruz.  Daha önce biz firma olarak buradan ürün aldık. Bu yöreden kötü mal çıkmayacağını bildiğimiz için buradayız.” ARİF KALAFAT-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?