TOP 5 HABER
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

PERŞEMBE’NİN KONUKLARI

PERŞEMBE’NİN KONUKLARI

Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında Türkiye genelinde sosyal medya aracılığı ile seçtikleri okullara misafir olan İstanbul Çekmeköy Özel Sezin Lisesi öğretmen ve öğrencileri beraberinde getirdikleri hediyelerle Perşembe Beyli mahallesini ve ortaokulu öğrencilerini mutlu etmeyi başardı.

Öğrencilerini Beyli’ye getiren Özel Sezin Lisesi Müdür Yardımcısı Vahdettin Doğan sosyal sorumluluk projelerini şöyle anlattı; Biz sosyal sorumluluk projemiz kapsamında her sene bir köy okulu ile çalışıyoruz.  Elimizden geldiğince okulların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Çocuklarımız kedi el emekleri ile ürettikleri ürünleri satıyorlar kazandıkları ile okulun ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunları yaparken de Ordu Kültür ve Milli Eğitim müdürlüğünden bilgiler alıyoruz. Onlar sayesinde okulun idarecileri ile görüştük ve sonunda Beyli’ye ulaştık. Karadeniz’e ilk gelişimiz. İlk geldiğimizde daha farklı bir beklentim vardı ama yanıldım. Böyle bir ilgi böyle bir sıcaklıkla karşılanacağımızı beklemiyordum. İlk karşılaştığımda Karadeniz şivesi bekliyordum. Gördüm ki Karadeniz’in şivesinden uzak başka bir şive ile karşılaştık.”

Güzel anılarla ayrılıyoruz

Ordu’ya 40 öğrenci ile geldiklerini ifade eden Özel Sezin Lisesi Müdür Yardımcısı Doğan, “Ama kırkın çok ötesinde öğrenci baş vurusu ile karşılaştık. Buraya gelmek için hepsi gönüllü oldular. Açtığımız on-line siteye ilk baş vuran 40 öğrencimizle geldik.  Çok küsen öğrencimiz oldu.  Sitemize beş dakika sonra giren yer bulamadı.  Saniyesinde formlar doldu, inceliyeyim de ona göre form doldurayım demeye kalmadan müracaatımız doldu.  Burada geçirdiğimiz iki gün içinde bizim de kazanımlarımız oldu onların da.  Fındık bahçelerini, kivi ağaçlarını, köyün  serenderlerini, un değirmenini çalıştırdılar. Bizim için un öğüttüler. Hepsini gezdirdiler.  Sizin anlayacağınız buradan inanılmaz güzel anılarla ayrılıyoruz.” dedi.

Çok güzeldi çok

Okulun Edebiyat Öğretmeni Tuğba Acıköylü ise, “Köy halkı ve okulun öğrenci ve öğretmenleri sağ olsunlar bize çok ilgi gösterdiler. Çok şaşırdık. Bu kadar ilgi beklemiyorduk. Her şey çok güzeldi. Biz öncesinde bir program hazırladık. Ana okulu ve birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarla çalışma planlarıydı. 4 saat geçirdik okulda. Diğer sınıflarda farklı etkinlikler yaptık. Sınıflara 6’şar öğrenci dağıttık. Hatta biz dışarı çıktık onlar yalnız başına oynadı. Çocuklarla çok güzel bir etkileşim oldu. Bir de davul zurna olayı oldu, muhteşemdi. Çok etkilendik.  Ardından  mahallenin misafirperver insanları kadınlarımız öğrenci velilerim kendi elleriyle yaptıkları börekler karalahana çorbası sarması daha neler neler ikram ettiler. Çok mutlu olduk. Bu sıcaklık görülmeye, yaşanmaya değerdi.  Bu ilgiyi, alakayı ve harika doğayı gören bazı öğrencilerimiz burada yaşamaya karar bile verdiler. Çok güzeldi çok.” diye konuştu  

Onlar bize biz onlara öğrettik

Okulun İngilizce öğretmeni Gülin Demir ise Beyli’de yaşadıklarını şöyle anlattı; Öğrencilerle geçirdiğimiz her an çok güzeldi. Bizim öğrencilerimizle Beyli Ortaokulunun öğrencileri çok sıcak bir ortamda kaynaştılar. Sınıflarda zekâ oyunları ve diğer etkinlikler sergilediler. Buradaki çocukları yöresel oyunları oynandı. Onlar bize öğrettiler bizim çocuklarımız onlara kendi oyunlarını öğrettiler. Her iki taraf içinde güzel bir deneyim oldu. Hem benim için hem çocuklar için güzel bir deneyim oldu diye düşünüyorum. Ben köye de bayıldım, ilçeye de bayıldım. O köyün insanlarının cana yakınlığı, sevecenliği, misafirperverliği, çok güzeldi. Bizim için yaptıkları yemekler harikaydı. Her şey çok güzeldi. Herkese çok teşekkür ediyorum.”

 

Başardığımızı düşünüyorum

Okulun öğrencisi Mert Taşkın da, “Özel Sezin Lisesi son sınıfındayım, Sosyal Sorumluluk Kulübündeyim.  Her yıl bir süre okullara gidiyoruz. Beni burası kadar etkileyen bir yer olmadı. Biz gittiğimiz okulları maddi ve manevi olarak destekliyoruz ama benim ve arkadaşlarımın ilgilendiği en önemli olay bu ziyaretlerin manevi tarafı.  Bizim amacımız o öğrenci kardeşlerimizin ta kalbine kadar inmek. Bizi mutlu eden de bu olay. Amacımız onlarla güzel vakit geçirmek. Bana göre biz bu ziyaretimizle onların kalbine girdik sanıyorum.  Yani amacımıza ulaştık bunu başardığımızı düşünüyorum.  40 kişilik öğrenci gurubumuzla buradan Perşembe’nin Beyli Mahallesinden çok güzel duygularla ayrılıyoruz.” diye konuştu.

Ünümüz İstanbul’a ulaşmış

Beyli mahallesinin çiçeği burnunda mahalle muhtarı Serkan Ümit Aybastı ise misafirlerini ve misafirlik süresince yaşadıklarını şöyle anlattı; Köyümüzdeki mahallemizdeki derneğimizde verdiğimiz gerçek ve kaliteli hizmeti duyanlar bilenler Beyli Mahallesine gelmek isteyenler misafir olmak isteyenleri biz zaten gönüllü olarak hep canı gönülden davet etmişizdir, ağırlamaya çalışmışızdır. Demek ki okulumuzun, camimizin, derneğimizin samimiyeti,  misafirperverliğimiz, ünümüz, şöhretimiz ta İstanbullara kadar ulaşmış ki İstanbul Çekmeköy Özel Sezin Lisesi yetkilileri bizi seçmişler. Buralara kadar gelip bizlere misafir oldular.  Mahallem adına, şahsım adına bundan daha güzel ne olabilir ki. Biz kalabalık geliriz dediler biz de onlara kalabalık misafirden hoşlanırız, kalabalık gelirseniz seviniriz memnun oluruz dedik ve  öğretmenleri ile öğrenci 45 kişilik bir grup olarak geldiler. Başımızın tacı oldular. Sağ olsunlar mahallemizin maharetli kadınları kendi elliyle yaptıkları yöresel yemeklerimizle  onları ağırladılar köyümüzü mahallemizi gezdirdik. Onlar da doğamıza yeşilliğimize hayran kaldılar. Köy yaşamını, köy insanlarını gördüler çok mutlu oldular. Biz de çok mutlu olduk ayrılırken  yine geleceklerini söylediler.  Vedalaşırken çocuklarla  duygusal anlar yaşadık.  Çünkü  Perşembe Beyli Mahallesi olarak onlara kanımız çok kaynamıştı. Güzel duygularla onları yolcu ettik, uğurladık. Onları unutmayacağız, yine bekliyoruz.” şeklinde konuştu.  ARİF KALAFAT ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?