Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

RADİKAL İMAR KARARLARINI DESTEKLİYORUZ

RADİKAL İMAR KARARLARINI DESTEKLİYORUZ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’in 1 yılını değerlendiren Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Bahadır Baş, imar konusunda aldığı radikal kararları desteklediklerini söyledi. 

Bu dönemin yeni dönem olduğunu aktaran Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Bahadır Baş, “Hilmi Bey aslında şehre bir sinerji vererek başladı.  Üreten Ordu,  yarışan Ordu, çözüm odaklı Ordu dedi. Bu sloganlar tuttu. Bunların da karşılığı olarak ciddi projeler üretti. Özellikle tarım konusunda belki ilk başta 7-8 ay önce eleştirildi. ‘Büyükşehrin tarım konusunda ne işi var’ dendi. Bugün yaşadığımız pandemi (salgın) süreci onun ne kadar haklı olduğunu gösterdi. Türkiye’nin de bütün dünyanın da tarıma yöneldiğini görüyoruz. Bu tarımın da yönetilmesi gerekiyor. Bu anlamda Büyükşehirin nitelikli tarım, hayvancılık alanındaki atılımı bence Ordu için önemli. Yine eko-turizm için bir adım attı. Bence bu da doğru bir adım.” dedi.  

 

 

İMARDAKİ RADİKAL KARARLARINI DESTEKLİYORUZ

 

“Bütün bunlardan öte geçen 1 yıl içinde şehrin mimarisiyle ilgili çok önemli işler yaptı.” diyen Baş, “ Yatay mimariyle ilgili çok önemli işler yaptı. Çevre kıyı çizgisinin korunmasıyla ilgili aldığı radikal kararlar oldu. Hamleler yaptı. Bunları sonuna kadar destekliyoruz. Bunlar çok önemli şeyler. Çünkü önceki dönem belediye başkanları bu konuda çok feci adımlar attılar. Adeta şehrin canını okudular. O yüzden bu konuda yaralıyız. Belki burada şu eleştirilebilir. Sadece Altınordu’da değil de Fatsa’da, Ünye’de kısaca Ordu’nun başka yerlerinde de aynı tutum ve davranışı göstermeli. Yoksa iş sadece Altınordu ile sınırlı kalırsa doğru bir işlem yanlış bir yöne gitmiş olur ancak bu kararının güçlendirilmesi için Ordu’nun her köşesinde aynı tutum ve davranışı göstermek gerekir.” diye konuştu.  

 

PROJELER HAYATA GEÇİRİLMELİ

Ordu’nun göç veren il değil de göç alan bir il olmaya başladığını ifade eden Baş, “ Özellikle pandemi (salgın) sebebiyle özellikle İstanbul’dan Ordu’ya çok gelen ve gelmek isteyen var. Bununla ilgili elimde istatistiki rakam yok ancak çevremden gözlemlediğim bu yönde. Buna da hazırlanmak lazım. Sadece hazırlanmak değil bunu yönetmek lazım. Yine çöp konuşumda bazı sıkıntılar yaşandı. Benim Hilmi Beyin 1 yılı ile ilgili eleştireceğim şu olabilir. Çok fazla proje konuşuyoruz ancak hayata geçen projeleri de çok fazla göremiyoruz. Belki fırsat da vermek lazım. Önümüzdeki bir- iki yıl projelerin tespit yılı da olabilir. Sonraki yıllar da bunların hayata geçirilmesi olabilir.” şeklinde konuştu. 

HATADA ISRAR ETMEMESİ ERDEMDİR

Geride kalan 1 yıl içinde şehri dinamikleriyle yönetme sürecini çok fazla göremediğini ifade eden Baş, sözlerini şöyle sürdürdü: “ STK’ların, meslek odalarının işin içinde bulunduğu yönetim anlayışını henüz hissedemedik. İşleri STK’lar ile yapması işleri daha çok güçlendirir. Yason konusunda bir olay oldu. Rıhtıma Atatürk silueti kondu. Büyükşehir binasının karşısında büyük bir otoparkın olması bunlar bir eleştiri. Bu şehirde yaşayan insanların eleştirisi. Bunların değerlendirilmesi gerekir. Bunların siyasete malzeme yapılmaması gerekir ancak şunu da ifada etmek isterim. Hatadan dönebiliyor. Bu da bir erdemdir. Deniz Yıldızı projesinde ısrar etmemesi bunu bir örneğidir.”     

 

KÜLTÜR SANAT ATILIMI YAPILMALI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in şehir kültürü almış olmasının önemine de değinen Baş, “Güler sonuçta Ordu’da yaşamış birisi. Şehir kültürü olan birisi. Bu Ordu için bir şans. Ben bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sanat konusuna da gelmek  istiyorum. Tiyatro konusunda, sinema konusunda Ordu’yu daha çok ön plana çıkaran agresif adımlar atmasını beklerdim. Bu konularda biraz daha yavaş kalındı diye düşünüyorum. Ordu şehir kültürünün altının biraz daha fosforlanması gerektiğini düşünüyorum. Ordu diğer iller gibi değil. Bu yönünün ön plana çıkarılması gerekiyor.” dedi. 

 

 

RUSÜMAT’IN YAPILMASI MÜTHİŞ OLUR

Ordu’nun şehrin ruh ve karakterinin doğa bozulmadan, çevre korunarak ortaya çıkarılması gerektiğini kaydeden Baş, sözlerini söyle tamladı: “Sahile Rusümat Açık Hava Müzesi yapılması müthiş bir şey olur. Rusümat olayı şehirlerin tarihinde çok az olan bir şey. Çok nadir bir olay. Sıra dışı bir olay. Rusümat bizim Cumhuriyet tarihimizin en önemli eseridir. Kurtuluş Savaşı’nın en önemli ikmal gemilerinden birinin sivil halkın katılımıyla bir batırılıp çıkarılma olayı. Bu Ordu’nun çok önemli bir şeyi. Bunun meydanını Ordu Büyükşehir Belediyesinden bekliyoruz.” Hasan Cem ÖzelEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?