Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

RAHMİ HOCA VE ORDU LİSESİ

RAHMİ HOCA VE ORDU LİSESİ

Geçen akşam eve giderken yolu uzattım. Sahil yoluna indim Civil Deresi’nin yanından geçtim. Orada yapılan peyzaj çalışmalarını gördüm ve çok hoşuma gitti. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Biraz daha gittim ve Ordu Lisesi’nin önüne geldim. Bu sefer oraya başka bir gözle baktım. Benim de 3 yıl okuduğum okul olduğu için biraz da duygulandım. Fakat o güzelim okul, öğrencilerine farklı anılar yaşatan o okul, renginden uzaklaştırılmış. Dış cephesine boya yapılırken tam okulun gövdesinden turuncu bir bat geçilmiş. Kendime kızdım; neden daha önce bu renge dikkat etmedim diye… O okulda okuyan herkes bilir ki, o okuluna rengi; sarı ve koyu mavidir. Arada lacivertin tonları da kullanılmıştır.

Şimdi soruyorum; Boya yapılırken neden sarı ve lacivert kullanılmamışta, turuncu rengi kullanıldı? Birlilerine mesaj mı var?

İşin özü; bu renk bu okula yakışmamış.

 

***

Okula biraz daha bakarken, gözlerimin önünde lise yıllarım canlandı. Ortaokulda Mehmet Erdoğan hocanın hışmanı uğrayıp Türkçe dersinden sınıfta kalınca bir geç başladım lise yıllarıma… Ben lise birinci sınıftayken, arkadaşlarım lise ikinci sınıfa devam ediyorlardı.

1968-1970 sezonu lise müdürümüz Rahmi Obaş, müdür yardımcılarımız Müzik Öğretmeni  Şef Salih, Beden Eğitimi Öğretmenimiz Erdoğan Cıner idi.

O yıllarda okuyanlar, Rahmi hocayı bir düşünün! Biz yeni yeni delikanlıyken, Rahmi Odabaş kocaman bir devdi. Öğretmenler odasından koridora çıkınca hepimiz çil yavrusu gibi dört nala sınıflara sıralara girerdik. Dersleri çok pratik anlatırdı. Tarih onun sayesinde çok

kolay geçerdi. Asla ikmale talebe kalmazdı ya da bizim sınıfta olmadı. Bir sezon hocalığımı yaptı ama asıl sosyal anlamda bize çok destek oldu. Hele yardımcıları Şef Salih; onun fırınlı gürgen değneklerini dönem arkadaşlarım iyi hatırlayacaktır.

Rahmi hoca ve Erdogan hocanın olduğu yerde spor mutlaka olmalıdır. Tabi basta futbol...

Ordu Lisesi hep tarihinde futbolda iddialı olmuştur. Bizim zamanımızda da öyleydi. Dönem arkadaşlarım bilir bende amatörde olsa 19 Eylül Stadında 5- 6 sezon top oynadım. Lise yıllarında da futbolla ilgiliyiz, gecemiz gündüzümüz top. Lise takımında oynama hayallerimiz hep var ama  o dönem o kadar geniş kadrolar var ki, Turgay, Arif, Yavuz Katırcıoglu, rahmetli Erdoğan Arıca, Birkut Çoluk, Aydın Yıldırım, Ömer, Bülent, Cengiz, Rıfat ve adlarını hatırlayamadığım bir suru arkadaş…

Rahmi hoca ve Erdoğan Ciner futbola ve futbolcuya özel önem veriyor. Sene sonu meşhur rakip Ticaret Lisesi onu yeniyoruz.

Ben ortaokulda beklerken, Ordu Lisesi Erdoğan hocanın atılımıyla bir folklor ekibi kurmuştu. Liseye başlayınca, babam beni lise folklor ekibine yazdırmış. Rahmi hoca ve Erdogan hocayla olan dostluğu basıma bu işi açmıştı. Ben top oynamak istiyordum, babamda benim saz çalmamı, halk oyunları oynamamı istiyordu. Tabi biz istemeyerek folklor çalışmalarına katılmaya başladık. Bir taraftan da futbol takımının idmanlarına çıkıyorum.

Bir gün Rahmi hoca beni yakaladı; kulağımdan tuttu “Ya futbol ya da folklor ekibinde olacaksın, tercihini yap” dedi.

Zor bir karardı ama futbol takımının kadrosu çok genişti. Bana sıra gelmesi uzak

bir ihtimaldi ve çok iyi oyuncu arkadaşlarım vardı. Tabi folkloru seçtik. Hem davul zurna oda güzel bir çalışmaydı.

Ordu Lisesi folklor ekibi bir yıl önce kurulmuştu. Mezun olanların yeri bizim tarafımızdan doldurulmuştu. Rahmi hoca ve Erdoğan hocanın özel korumasındaydık. Çalışmalarımızı ilgiyle izlerlerdi. Hocamız Osman Turgay da ona her turlu desteği verirdi. Osman hoca Ankara Halk Evleri Folklor Ekibinin en önemli oyuncusu ve hocasıydı. Fransa Dijon’da dünya birincilikleri ve başka ülkelerdeki yarışmalarda bir suru birincilikleri vardı. Türk Halk Oyunları tarihinin kemik taslarından birisidir. Kendisini saygıyla anıyorum..

Folklor ekibi 18 kişilik bir ekip 9 kız 9 erkek olarak gösterilerimizi yapardık. O yıllarda koreografi denilen şeyi Osman hoca aslında Ordu’ya getirmişti Elazığ, Antep, Artvin, Kars 

Yöresi oyunları oynardık. Ben yetenekliydim galiba iki donem Antep oyunları ekip başı olarak ekibi yönettim. Kimler mi vardı;  Hikmet Ataoğlu, Güller Zaloğlu, rahmetli Erdoğan Görez, Lale Yener, rahmetli Mustafa Memişoğlu, kardeşim Yasemin, Selim Anaçoğlu, Gülçin Yurt, Nilufer Engin, Zeynep Yılmaz, Orhan, Mihriban, Hülya, Nihal Akata ve ablası,

Olgun Sezgin, Filiz, Dursun Ali Yurt, Oğuz Köksal ve adini hatırlayamadığım bir çok isim vardı. Onların adını unuttuğum için özür dilerim ama en önemlisi davulcu Rasim vardı.

Bu ekiple üç yıl çalıştık. Sene sonlarında kapalı spor salonunda verdiğimiz sene sonu

gösterilerinde yer bulmak imkansız olurdu. Kapılara kadar insanlar taşardı. O geceler Ordu’nun en popüler geceleri olurdu. Ordu’nun tüm protokolü davete icabet eder, muhteşem bir şölene dönüşürdü. Rahmi hoca ve Erdoğan hoca ortaya çıkan bu sinerjinin en önemli mimarlarıydı. Ordu Lisesi Folklor Ekibiyle, Ordu’ya önemli bir renk ve sosyalite kazandırmıştı.

Bu çalışma daha sonra Ordu Merkez Orta Okuluna sirayet etti. Osman Turgut, Merkez Orta Okulunda Karadeniz oyunlarını oynattı. Müdür Mahmut Çol’un çok büyük emekleri vardır. Bu ekip Osman hocanın başkanlığında Mahmut hoca ve arkadaşları daha sonra Ordu yöresi oyunlarını derlediler. Bugün Ordu yöresi folklor oyunları varsa ve dünyada birincilikleri varsa bu yol Rahmı Odabaş hocanın müdürlüğündeki Ordu Lisesi Folklor Ekibinin kurulmasıyla başladı. O yolculuk bugün Ordu Halk Oyunlarını ortaya çıkardı. Ordulu folklorcular, Ordu yöresi oyunlarıyla dünya şampiyonlukları kazanıp Ordu’yu gururlandırıyorlar. Onları alkışlıyorum.

Sevgili dostlar; Ordu Lisesi’nin önünden geçerken bunları hatırladım

Daha sonra Ordu Lisesi futbol takiminin başarıları geldi aklıma... Dünya Dördüncülüğü almıştı.  Arkasından biz mezun olmuştuk ama Ordu Lisesi Rahmi hoca ve Erdoğan Ciner ile dünya Şampiyonlukları yasadılar. Türkiye’nin tarihine geçtiler.

Orduspor’un en önemli oyuncuları Üstün ağabeyler, Ertan ağabeyler, Edip Bacınoğlu, Arif, Turgay, Aydın Yıldırım, Salih, Yavuz Katırcıoğlu, Erdoğan Arıca, Erdoğan Alan daha niceleri Ordu Lisesi futbol takımından yetişerek Orduspor’u birinci lige taşıdılar. Türkiye’de Orduspor markasını yarattılar. Diğer emeği geçenleri saygıyla anıyorum ama Rahmi Odabaş’in sporcu kimliği ve gençlere olan güveni, hoşgörüsü bu sinerjiyi yarattı.

Ordu Lisesi, Orduspor’un en önemli oyuncularını yetiştiren bir misyon üstlendi. Tahmi hocanın müdürlüğü yıllarında okulu kırdığımız  günlerde yanında Erdoğan hoca bizleri deniz kahvesinden, bilardo salonlarından defalarca toplamıştır. Onların sayesinde sosyalleştik, mücadeleyi öğrendik, kendimize güveni, sorumluluk almayı öğrendik. Onların sayesinde büyüğü küçüğü öğrendik, saygıyı sevgiyi öğrendik.

Sporun hayatımızda çok önemli olduğunu sağlıklı toplum olmanin en onemli yolunun sporcu bir gençlikle olacağına inandık. Hep bunları bize Rahmi hocam ve Erdoğan hocam anlattı-yaşattı..

 Rahmi hocanın müdürlük döneminde Ordu Lisesi, Ordu protokolünün değişmez üyesi olmuştur. Simdi o lise kendine hiç yakışmayan, gövdesinde turuncu bir bant ile geçmişte kazandığı başarıların gururu ile sesiz ama vakur olarak yerinde. Acaba lisenin geçmişini hatırlayan yöneticiler var mı? Geçmişi biraz karıştırıp gelecekle ilgili basari planları var m?

Rahmi hocanın müdürlüğündeki eğitimle ilgili başarıları bir başka arkadaşım anlatsın. Bu yazı çok uzadı ama son bir söz;

Merak etme Rahmi hocam, Ordu Lisesi ve senin döneminin öğrencileri seni hiç bir zaman unutmayacak. Sen orada tarih yazdın, bizler de seni tarihinle yaşatacağız.

Mekanın cennet, ruhun şad olsun.

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?