Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Rekabet Kurumu kendisini FAK yapmıştır

Rekabet Kurumu kendisini FAK yapmıştır

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ferrero’nun Türkiye fındık pazarında tekel oluşturduğu iddiasıyla başvurduğu Rekabet Kurumu’nun hazırladığı rapora tepki gösterdi. Adıgüzel, “Rapor adeta Ferrero’yu aklama raporuna dönüşmüştür. Rekabet Kurumu kendini FAK (Ferraro Aklama Kurumu) yapmıştır” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, İtalyan firma Ferrero’nun Türkiye’nin fındık pazarında tekel oluşturarak haksız rekabete yol açtığı iddiasıyla yaptığı şikayete Rekabet Kurumu’ndan yanıt geldi. Hazırlanan raporla ilgili bilgiler veren Adıgüzel, Ferrero’nun fındık ihracatının yüzde 30’unu yaptığı, bu nedenle herhangi bir manipülasyon faaliyeti olup olmadığının incelenmesine gerek olmadığının ifade edildiğini söyledi.  Raporu “şaka gibi” diyerek tanımlayan Adıgüzel, gelen yanıtın bir kamu kurumu olan Rekabet Kurumu’nu Ferrero’yu Aklama Kurumu’na dönüştürdüğünü kaydetti. CHP’li Adıgüzel’in açıklamalarından satırbaşları şöyle;

“Ferrero’ya iyi hal kağıdı”

Ceza infaz yasasıyla girilen dönem af dönemidir. Anlaşılan odur ki Rekabet Kurumu eliyle Ferrero’ya da bir iyi hal kâğıdı, bir temiz kâğıdı  çıkarılmak istenmektedir.  Rapora göre Ferrero Türkiye fındık ihracatının yüzde 30’una hâkim gibi görünmektedir ve yine rapora göre bu oran tekel oluşturmak için yeterli görülmemiştir. Oysa hangi oranın tekel oluşturacağına dair net bir oran olmadığı raporda da söylenmektedir. 16’ncı sayfa 50’inci maddede yüzde 40 altında piyasa hâkimiyeti ihtimalinin az olduğunu, Ferraro'nun yüzde 40'ın genellikle altında olduğundan ihtimalin HİÇ olmadığı gibi abuk sabuk zorlama ifadeler bulunmaktadır.  Üstelik Ferrero tek başına kendisinden hemen sonra gelen 2’nci ve 3’üçüncü sıradaki ihracatçı firmaların toplamından daha fazla pay sahibidir. Buna Türkiye'de partner olarak kullanıp üzerinden alım yaptığı taşeronlar dahil değildir.  12’nci sayfa son cümlede ‘dolaylı alımlar Ferraro'ya atfedilemez’ denmektedir.

“Ferroru’nun ihracatı yüzde 50’leri bulmakta”

Hâlbuki gerçek bir oran belirlenecekse işbirliğinde olduğu firmaların, ihracat miktarları da yüzde 30’a eklenmelidir. Bu eklendiğinde Ferrero’nun ülkemizdeki fındık ihracat oranı yüzde 50’leri bulmaktadır. Raporda Ferrero’nun fındık piyasasına hâkim olmadığı iddia edilirken, 4.sayfa 9.maddede çelişkili bir biçimde "fındık piyasa aktörleri ile yapılan görüşmelerde fındık piyasası bakımından rekabete aykırı bir anlaşmanın ancak Ferraro'nun katılımıyla sürdürülebilir olacağı kanaati oluşmuştur" denilerek bir itiraf vardır. 16’ncı sayfa 51’inci maddedeki ifadede ise "Ferraro'nun piyasaya hâkim bir durumu olmadığı için, kötüye kullanım (yani piyasayı kendine göre şekillendirip avantaj sağlayan müdahaleler yapıp yapmadığına) dair analize gerek duyulmadığı yazıyor. Yuh artık diyorum.

“TMO’nun fındığı nereye gitti”

TMO geçtiğimiz haftalarda 40 bin ton fındık satmıştır. Bizler TMO’nun bu fındığı kime sattığını sorduk. Resmi bir cevap alamadık. Eğer Ferrero’nun işbirliği yaptığı firmalar yoksa TMO bu fındığı kimlerin aldığını niçin açıklamamaktadır?  Bir kamu kurumu olan TMO elindeki fındığı kimlere ne kadar verdiğini ve ne fiyattan verdiğini açıklamak zorundadır.  Raporda TMO’nun piyasayı düzenlediğini ifade edilmektedir. Ancak TMO tam sezon öncesinde Ferrero ve partnerleri üzerinden piyasaya fındık vermektedir. Bu da Ferrero’nun tekelciliğini güçlendirmektedir. Eğer TMO kötü niyetli değilse kimlere ve ne kadar fındık verdiğini açıklamak zorundadır.

“Halkın vekillerinden saklanan durum söz konusudur”

Aynı rapor iktidar ortağı milletvekiline de gönderilmiştir. Demek ki, hem muhalefet hem de iktidar olsun halkın vekillerinden saklanan bazı durumlar söz konusudur. Raporda gerek genel tablo gerekse Ferrero’nın fındık pazarı üzerindeki hâkimiyetini gösterecek ticari veriler boş bırakılmıştır. Ticari sır niteliğinde olan kimi konular oranlar verilerek yansıtılabilecekken bu da tercih edilmemiş rapor adeta Ferrero’yu aklama raporuna dönüşmüştür. Rekabet Kurumu kendini FAK (Ferraro Aklama Kurumu)  yapmıştır. Bu rapor, Yeni sezon öncesi bir büyük kapsamlı operasyonun göstergesidir. Af yasasıyla topluma arz edilen af rüzgârı içinde, bu rapor da Ferrero’ya bir iyi hal kâğıdı, bir  "temiz kâğıdı" çıkarma çabasıdır.

“Rapor Ferrero lehine algı açıklamasıdır”

Üzülerek belirtmem gerekir ki, bu rapor; kamuoyunda Ferrero aleyhine eleştirilere set çekme ve sezon öncesinde fındık fiyatı oluşurken Ferrero lehine algı açıklamasıdır. Bu şekliyle, Rekabet kurumu gibi, devletinin ali çıkarlarına ve emeğin hakkını koruması gereken bir kamu kurumun bir yabancı firmaya açıkça taşeronluk yapması kabul edilemez. Rekabet Kurulu bu kararı ile Ferraro'nun Türkiye'deki partnerleri arasına katılmıştır. Bunu şiddetle reddediyorum, ayıplıyorum, lanetliyorum.  İktidarı da bu emek düşmanı kurul üyelerini bu saatten sonra derhal görevden almaya ve milli çıkarlarımıza sahip çıkan, objektif, bağımsız bir kurul oluşturmaya davet ediyorum. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?