Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

RESMİ MOBBİNGE KALKIŞILIYOR

RESMİ MOBBİNGE KALKIŞILIYOR

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün çalışanlardan edepli giyinmesini isteyen yazısına tepki gösteren CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Başörtüsü yasağı üzerinden siyaset yapıp bugüne gelenler şimdi de kendilerinden farklı düşünen ve giyinenlerin giyim kuşamı üzerine gitmeye ve resmi mobbinge kalkışmaktadırlar.”  dedi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün kurumlara gönderdiği yazı ile hemşire, ebe ve sağlık teknikerlerinin kılık kıyafetlerinin edep, adap ve inançlara göre yeniden düzenlenmesine CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel sert tepki gösterdi. Adıgüzel bu konudaki sözleşme ve kanunları hatırlatarak şu bilgileri verdi: "111 sayılı ILO Ayrımcılık (iş ve meslek) sözleşmesinin 1. maddesinde “bu sözleşme bakımından “ayırım” deyimi; ırk, renk, cinsiyet, din, siyasal inanç, ulusal veya sosyal menşe bakımından yapılan iş veya meslek edinmede veya edinilen iş veya meslekte tabi olunacak muamelede eşitliği yok edici veya bozucu etkisi olan her türlü ayrılık gözetme, ayrı tutma veya üstün tutmayı,” ifade etmektedir. Burada hem bir işe girmeyi hem de işte çalışmayı kapsamaktadır. İşte belirli bir ayrımcılığa tabi tutulmanın yanında işe girişte de aynı ayrımcılığa maruz bırakılmak açıkça yasaklanmıştır. 4857 sayılı İş Kanunun 5. maddesinde “iş ilişkisinde dil, ırk, renk, cinsiyet, engellilik, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayrım yapılamaz.” denmektedir.”   

 

RESMİ MOBBİNG YAPILIYOR

Daha sonra genelgenin içeriğine de tepki gösteren Adıgüzel, sözlerini şöyle tamamladı:  “Genelgede ahlak adap edepten bahsediyor. Siyasetin dini yargıların düşünce ve yaşam biçimindeki farklılıkların hiç ama hiç etkin bir unsur olmaması gereken bir sektörde sağlık sektöründe bunu tartışıyor olmaktır asıl edep adap meselesi. 2020 yılında bilim, sanat, finans ve turizm merkezi bir şehirde kendi siyasetlerini kısır ahlak anlayışlarını insanlara zorlayarak milyonlarca turist, iş ve sanat dünyasından insan, sirkülasyonu olan bir şehirde Türkiye'yi dünyaya bu şekilde mi takdim edecekler? Başörtüsü yasağı üzerinden siyaset yapıp bugüne gelenler şimdi de kendilerinden farklı düşünen ve giyinenlerin giyim kuşamı üzerine gitmeye ve resmi mobbinge kalkışmaktadırlar. Hem de bunu İstanbul gibi bir metropolde Türkiye'nin vitrini olan bir merkezde uygulamaya kalkıyorlar. Şiddetle protesto ediyorum. Aklınızı başınıza alın. Ahlakınızı da başınıza alın. Şeklen değil fikren ahlaklı olun.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?