Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

RİSKLİ BİNALAR BELİRLENMELİ

RİSKLİ  BİNALAR  BELİRLENMELİ

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Talat Köksal, Ordu’da 50 yıl önce yapılan binaların risk oluşturduğunu belirterek, “Riskli olan yapıların yasa ve yönetmelikler dâhilinde yenilenmesi veya güçlendirilmesi gerekir.” dedi.

Ordu İnşaat Mühendisleri İl Temsilcisi Fatih Sarı ile Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Yekta Yüksel’e Ordu Mimarlar Odası Başkanı Talat Köksal’dan destek geldi. İki temsilci dün yaptığı açıklamada eski binaların röntgeninin çekilerek beton kalitelerinin ölçülmesi gerektiğine dikkat çekerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü göreve davet etmişti. Başkan Talat Köksal da iki temsilcinin açıklamasına katıldığını belirterek, Ordu’da riskli binaların tespit edilerek, yenilenmesi veya güçlendirilmesi gerektiğini savundu.

Başkan Köksal, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “İlimizde bulunan mevcut binaları; ruhsat ve iskan belgeleri olmayan ancak il özel idaresi tarafından kayıtları tutulmuş olan, çoğunluğu Taşbaşı bölgesinde, iki katlı eski evler. imarsız alanlarda ruhsatsız kaçak olarak yapılan ve 2981 sayılı imar affı ile ruhsatlandırılan binalar, yapı denetim kanunu öncesinde yapılmış ruhsatlı binalar, köylerde çoğunluğu ruhsatsız ve projesiz yapılmış olan yapılar, 2011 yılında yürürlüğe giren 4708 sayılı yapı denetim kanunu ile yapılmış yapılar olmak üzere 5 guruba ayırabiliriz. İlimiz deprem haritasına göre, İkizce, Ünye, Fatsa, Perşembe, Altınordu ve Gülyalı ilçelerimiz 3. derece, Çaybaşı, Kumru, Çatalpınar, Çamaş, Ulubey, Kabadüz ve Gürgentepe 2. derece, Akkuş, Korgan, Kabataş, Aybastı, Gölköy ve Mesudiye ilçelerimiz 1. derece deprem kuşağında yer almaktadır. İlimiz Van gölünden Saroz körfezine kadar uzanan ve birçok fay hatlarını da içeren Kuzey Anadolu fay hattına yakındır, bu fay hattında 1939 yılından 2011 yılına kadar pek çok deprem meydana gelmiştir. Kayıtlı olan ilk deprem 8,3 büyüklüğünde 1939 Erzincan depremidir ve son olarak da 7.2 büyüklüğünde 2011 Van depremi olmuştur. 1992 yılında meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki Erzincan depremi ise ilimizde de hissedilmiştir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda, ilimizde bulunan mevcut binaların bir program dâhilinde güncel şartnamelere ve yapı tekniklerine uygunluğunun denetlenmesinde ve riskli olan yapıların yasa ve yönetmelikler dâhilinde yenilenmesi veya güçlendirilmesinde yarar vardır.” dedi. DURDİYE AKSU-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?