Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Sağlık ticarete dönüşecek

Sağlık ticarete dönüşecek

Ordu’da yapılan “Şehir Hastaneleri Çalıştayı” sonuç bildirgesinde; “Şehir hastanelerinde doluluk oranını tutturmak için vatandaşların “daha çok hastalanması” ve hastanelere başvurması gerekmektedir.” denildi.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) ve Saadet Partisi işbirliği ile alanında uzman araştırmacı, ilim adamı, bürokrat, siyasi temsilci ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin iştirakiyle gerçekleştirilen “Şehir Hastaneleri Çalıştayı” sonuç bildirgesi yayımlandı. Ordu’ya da yapılması gündemde olan ve bu kapsamda ele alınan Şehir Hastaneleri projeleri, düzenlenen çalıştayda değerlendirilerek “Mevcut Durum ve Bulgular” ile “Öneriler ve Çözüm Yolları” olmak üzere iki başlık altında kamuoyuna açıklandı. Çalıştayda genel olarak sağlık politikalarını ilgilendiren birçok başlık ele alınırken, şehir hastaneleri konusu üzerinde özel olarak duruldu.

Çalıştayda yapılan değerlendirmede özetle şu sonuca dikkat çekildi: “Sağlık; sağlık hizmetleri sisteminin kurumlarını, hizmetlerini ve finansmanını etkileyen faaliyetlerle birlikte, sağlık üzerinde etkisi olan kamu, özel sektör ve gönüllü örgütler tarafından gerçekleştirilen tüm faaliyetleri de kapsayacak genişlikte bir kavram olarak ele alınmalıdır. Ciddi yatırımlar gerektirmesi ve alınan kararların halkı doğrudan etkilemesi bakımından yapılan politikalar üzerinde yoğun çaba sarf edilmelidir.”

 Şehir hastanesinde vatandaşın hastalanması beklenecek

Bildiride, ilk defa 2016 yılının temmuz ayında başlayan şehir hastaneleri sürecinde Sağlık Bakanlığı’nın hastaneyi işetecek olan firmaya yüzde 70’lik doluluk oranı garantilediği de ifade edildi. Açıklamada; “Sağlık Bakanlığı’nın hastane kampüsleri ihalelerini alan şirketlere ve konsorsiyumlara, hastanelerin yüzde 70 doluluk oranında çalıştırılacağı garanti edilmektedir. Ancak bu oran tutturulamaz ise Sağlık Bakanlığı ihaleyi alan şirketlere aradaki farkı ödemeyi de taahhüt etmektedir. Dolayısıyla bu durumda doluluk oranını tutturmak için vatandaşların “daha çok hastalanması” ve hastanelere başvurması gerekmektedir. Yüzde 70 doluluk ya da diğer bir ifade ile cihazların belirli oranda kullanımını garanti etmek, “Sağlıkta Dönüşüm Projesi”nin bileşenlerinin hayata geçirilmesi açısından da çelişki oluşturmaktadır.” denildi.

Mevzuattaki boşluklar gidierilmeli

Şehir hastaneleri ile ilgili öneri kısmında ise şöyle denildi: “Mevzuattaki boşluklar giderilmelidir. Sağlık Bakanlığının sistem içerisindeki rolü belirginleştirilmelidir. Süreci takip edebilecek nitelikli eleman sayısı arttırılmalıdır. Sözleşme sürelerinin bitimiyle ortaya çıkabilecek belirsizlikler giderilmelidir. Kamuoyuna yönelik farkındalık çalışmaları yaygınlaştırılmalıdır. Sözleşmeler net ve anlaşılır olmalı, her konuyu kapsamalıdır. Ayrıca bu konudaki ihmallerin ve hataların önüne geçilebilmesi için de denetimlerin arttırılması gerekmektedir. Yüklenici firma açılan hastanelerde kullanılacak tıbbi cihazları yeni baştan temin etmektedir. Kapanacak hastanelerde şu anda kullanılan tıbbi cihazların şehir hastanelerinin açılması ile birlikte nasıl değerlendirileceği durumu belirgin değildir. Yüksek yatırımlar gerektiren bu cihazların etkili ve verimli şekilde kullanılması yönünde planlama gerekmektedir. Şehir hastaneleri gibi büyük yatırımlar gerektiren bir sistem için ön uygulama yapılmamıştır. Bundan dolayı sistemin her aşamasının titizlikle takip edilmesi gerekmektedir. Sağlıkla ilgili yatırımlar yaparken şehir hastaneleri gibi büyük ve dışa bağımlı yatırımlardan ziyade, tıbbı cihazda dışa bağımlılığımızı azaltacak yatırımlar yapılmalıdır.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?