Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ŞAHİN’DEN AKÇA’YA CEVAP

ŞAHİN’DEN AKÇA’YA CEVAP

Eski Ordu Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Başkanvekili Onur Şahin yazılı bir açıklama yaparak Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça’ya cevap verdi. 

Üreticinin kendini güvende hissetmesi açısından TMO’nun ekim ayını randevuya açmasının önemli olduğu yönündeki sosyal medya paylaşımlarına Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça’nın tepki gösterdiğini belirterek, “Ziraat Odası Başkanlığını yapan Atakan Akçanın bu paylaşımımı amacından kopararak başka mecralara çekmesine ve temsil ettiği makamın ağırlığıma yakışmayan basit söylemlerde bulunmasına cevap verme gereği dahi duymuyorum. Ancak şahsımla ilgili “sadece isminde Onur olan Onur Şahin”   ifadesindeki eksikliği gidermekte fayda görüyorum. Onur kelimesine sadece ismimde değil, hayatımın her kesiminde Üniversite hayatında ve bu yıl başladığım ikinci üniversite hayatımda “ Onur Belgeleri” alan bir kişi olarak yabancı değilim. Adımda yer alan Onur kelimesiyle ilgili yorum yapan Atakan Akça için “ Sadece isminde ak olan Atakan Akça  “ diye bir tespitte bulunmayacağım. Bu tür tespitleri yapacak olan yaklaşık 50 yıl içinde yaşadığımız toplumdur. Zira her ikimiz toplumun göz önünde olan insanlarız.” ifadelerine yer verdi.

 

FINDIK İÇİN MÜCADELE ETTİM BEDEL ÖDEDİM

Şahin açıklamayı şöyle sürdürdü: Atakan Akça bilmeyebilir, ama tüm üreticiler de bilir ki; Onur Şahin fındık üreticisinin alın terinin mücadelesini her ortamda bedel ödemek pahasına vermiştir. Fındık mitinginin tertip komitesi başkanı olması nedeniyle hakkında soruşturma açılmış, savcının karşısına çıkmıştır, Ergenekon birinci iddianamesinde fındık mitingini yaparak üreticinin hakkını savunduğu için terör örgütleriyle ilişkilendirilmiştir. Ama bu mücadeleyi yaparken kimseye hakaret etmemiş, tüm taleplerini bilimsel  raporlarla ortaya koyarak ulusal bazda kongrelere ve ulusal kanallara taşımak suretiyle üreticilerin taleplerinin kamuoyu tarafından sahiplenmesini sağlamıştır. 30 temmuz 2006  fındık mitingini ziraat odaları, ticaret odası, ticaret borsası, esnaf odaları ve muhtarlar derneğinin ortak kararıyla yapılmıştır.”

 

ÜRETİCİ ZARAR GÖRÜYOR

“Fındık sadece üreticinin değil Ordu da yaşayan tüm kesimlerin sorunudur. Ve bu sorun kurumlar arasındaki çatışmayla değil, birlikte güç birliği oluşturularak çözülür.” Diyen Şahin açıklamayı şu ifademler ili bitirdi: “Tüm kesimlerin ortak hareket etme kültürünün ortadan kalkmasından en fazla fındık üreticileri zarar görmektedir. Özellikle 2013 yılından sonra başlayan süreçte ortak değer olan fındığın sorunlarını önceki dönemlerde olduğu gibi tüm meslek odalarıyla bir araya gelerek üreticilerin öncelikleri etrafında birleşmek suretiyle birlikte hareket etme kültüründen uzaklaşılması, tarafların alıcı ve satıcı olarak iki düşman kutup haline getirilmesi ve meslek odası başkanlarının da karşılıklı itham ve söylemleriyle bu olumsuz tabloyu daha da derinleştirilmesinden en fazla yine üretici kesimi zarar görmüş,2014 yılında biten  ikinci 3 yıllık alan bazlı desteğin tekrar 3 yıllığına uzatılması sağlanamadığı gibi 2015 yılından itibaren 5.yılında takılmış plak gibi Alan Bazlı Gelir Desteği 170 TL olarak sabit kalmıştır. Ziraat Odalarının toplumun tüm kesimlerinin önderliğini yapmak suretiyle birlikte hareket etme ve sorunları birlikte çözme kültüründen uzaklaşılmasının bedelini üreticiler ödemek zorunda kalmıştır. En kısa zamanda Ziraat Odalarının tüm meslek odalarını üreticilerinin öncelikleri etrafında birleştirmesi yönündeki uzlaştırıcı ama kararlı misyonuna geri dönmesi başta üreticiler olmak üzere her kesimin faydasına olacaktır.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?