Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

SAMSUN-SARP DEMİRYOLU

SAMSUN-SARP DEMİRYOLU

Karadeniz Bölgesi’nin hayali olan Samsun-Sarp Demiryolu Projesi için ilk adımı bölgedeki Kent Konseyleri attı. Ordu’da bir araya gelen Kent Konseyleri, Karadeniz Kent Konseyi Birliği’ni kurdu. Birliğin ilk hedefi; Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’ni hükümetin önüne sunmak…

Karadeniz Kent Konseyleri İstişare Toplantısı Ordu’da yapıldı. Ordu Kent Konseyinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Çorum, Samsun, Tokat, Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Artvin illerindeki Kent Konseyi Başkanları ile temsilcileri katıldı. Samsun-Sarp Demiryolu Projesini masaya yatıran konsey başkanları ve temsilcileri, projeyi hayata geçirmek için güç birliği yaptı. Konseyler, Samsun-Sarp Demiryolu Projesini hükümetin önüne koymak için Karadeniz Kent Konseyi Birliği’ni kurdu.

HÜKÜMET PROJEYE SICAK BAKIYOR

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Karedeniz Bölgesi’ne hızlı tren yapılmasıyla ilgili fikre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın olumlu baktığını söyledi. Samsun’dan Sarp’a kadar uzanan hızlı tren projesinin ise Karadeniz Bölgesi için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Şu anda hızlı tren projesinin Samsun’dan Bolaman’a kadar uzatılmasıyla ilgili fizibilite çalışması yapılıyor. Konuyla ilgili yerelde bir talep olduğu gibi Hükümetimiz de bu konuya sıcak bakıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bu projeye evet diyor. Böyle bir projenin sizin tarafınızdan yüksek sesle gündeme getirmesi siyasetçiler olarak bizim de elimizi güçlendirecektir” diye konuştu.

PROJEYİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN GAYRET EDECEĞİZ

Ordu Kent Konseyi Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, Karadeniz Bölgesi’ndeki illerin kent konseyleri olarak, bölge sorunlarına daha etkin bir şekilde değinmek ve güç birliği oluşturmak amacıyla “Karadeniz Kent Konseyleri Birliği”ni kurmak istediklerini ve ilk olarak da Samsun’dan Sarp’a kadar uzanan Hızlı Tren Projesi’ni gündeme taşıyacaklarını ve hayata geçirmek için gayret göstereceklerini ifade etti.

 

Enginyurt, şöyle konuştu: “Samsun –Sarp güzergahı, Hopa’dan Batum Demiryolu aracılığıyla tüm Kafkasya ile eski Sovyetler Birliği ülkeleri ve Uzakdoğu’ya bağlanması gerekir. Zira amaç sadece yolcu taşımacılığı olmayıp uluslararası ticaret koridoru oluşturarak diğer bağlantıların mutlaka gerçekleştirilmesi gerekir. Hat üzerinde sadece saatte 250 kilometre hızlı çalıştırılacak yolcu katarlarının yanında 140 kilometre hızla çalışan tren katarları da çalıştırılabilecektir. Bölgenin geçmişte olduğu gibi bir ticaret yolu haline gelebilmesi ve lojistik üs olabilmesi ancak ve ancak limanların, demiryolu bağlantılarıyla bağlanmasını sağlanmakla mümkün olacaktır. Taşıma ve nakliyecilikte en ekonomik ve en düşük maliyetli ulaşım yolu olan tren yolu, Samsun- Çarşamba Havaalanına kadar gelmekte ve Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize bu imkanlardan mahrum bırakılmaktadır. Çözüm önerisi olarak ise günümüzde tünel inşaatlarının çok hızlı yapılabilir hale gelmesi ve maliyetlerinin her geçen gün görünür olarak azalması ile Çarsamba hattının Ünye-Fatsa ortak yol üzerinden Hopa- Sarp kapısına kadar sahil şeridinden geçirilmesiyle Karadeniz bölgesinin ekonomik altyapısına büyük bir katkı sağlanacak. Karadeniz bölgesinde yerleşim ve iktisadi faaliyet alanlarının yüzde 80’i kıyı şeridinde toplanmış olup böyle bir tren hattı, il ve ilçelerin ucuz ve uygun nakile kavuşma imkanlarına kavuşmasını sağlayacaktır. Keza Moskova’dan Batum’a uzanan Trans Kafkasya hattını Karadeniz sahil şeridinden kesintisiz olarak en kısa yoldan Hazar Denizi’ne bağlayacaktır. Bu proje devlet ricaline sunumu yapılmıştır. Mevcut ve önemli limanlarda kapasiteyi arttırmak, bunların demiryolu bağlantılarını kurmak ve güçlendirmek limanlar arası kademelenme ve uzmanlaşmasını sağlama Samsun-Sarp demiryolu projesi ile hayata geçecektir. Samsun-Sarp demir yolu bağlantısı kurularak bölgenin Batum, Samsun ve iç bölgelere olan bağlantısı süreklileştirilecektir. Liman ve karayolu ağları birbirlerine entegre edilecektir. Kısacası bu projeyle beraber Karadeniz’in tamamı bir yıldız gibi parlayacaktır.”

BAŞARACAĞIMIZA İNANIYORUM

Rize Kent Konseyi Başkan Vekili Emel Kuk ise konuşmasında; “Bizler halk olarak bu projenin anketinin yapılaması aşamasındayız. Hem ekonomik açıdan hem hizmete ulaşması açısından hem de insanların birbirlerine ulaşması açısından çok önemli bir proje. Fizibilite raporlarından sonra çevre veya ekonomik açıdan kötü mü olur, iyi mi olur onu bilemeyiz ama bunların hepsini hesaplayarak gitmek gerekiyor. Bizler bir kamuoyu oluşturalım dedik. Bunu başaracağımıza inanıyoruz. En güzeli bence birlik olduktan sonra çalışmayı yürütüp ondan sonraki süreçte bunu değerlendirmemiz. Yani burada tek birey olarak değil Gümüşhane veya Trabzon’un belirttiği gibi diğer bağlantıları da daha sonra entegre ederek bu çalışmanın daha güzel ve kaliteli olmasını sağlayabiliriz. Biz bu birliğe hazırız, bu çalışmaya hazırız. Bu projeyi en sonuna kadar destekleyeceğimize inanıyorum ve yapacağız” ifadelerinde bulundu. ORDU OLAY

 

Karadeniz Kent Konseyi Birliği Yönetim Kurulu, Ordu Kent Konseyi Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, Trabzon Kent Konseyi Başkanı Mustafa Yaylalı, Rize Kent Konseyi Başkanı Sadullah Köse, Kastamonu Kent Konseyi Başkanı Mehmet Çelik, Artvin Kent Konseyi Başkanı Ali İhsan Aydın ve Samsun İlkadım Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu’ndan oluştu.

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?