Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Saraycık’ın sorunu elektrik!

Saraycık’ın sorunu elektrik!

Saraycık Mahallesi Muhtarı Naim Kurnaz, “Bu devirde, hâlâ elektrik sorunu yaşamanın gerekçesini anlayamıyorum” dedi.

‘Saraycık’ daha önce belde idi, Ordu’nun büyükşehir olmasından sonra ‘mahalle’ye dönüştü. Saraycık’ın belde iken 7 olan mahalle sayısı, bugün resmi kayıtlarda tek mahalle olarak işaretleniyor. Ve 7 mahallenin yükünü tek muhtar çekiyor!.. Bu muhtarın adı Naim Kurnaz, kendisi 43 yaşında ve çevresinde çok da seviliyor. Zaten bu özelliğinden dolayıdır ki Saraycıklı’lar O’na oy verip, muhtar seçmişler..

DOMUZ GRİBİ TALİHSİZLİĞİ

Muhtar Naim Kurnaz’ın başına, kimseye nasip olmayan(!) bir bela gelmiş.. Bundan 5-6 ay kadar önce, hatırlarsınız basında “Bir muhtar domuz gribi şüphesiyle müşahade altına alındı” başlıklı haberler yayınlamıştı. İşte o muhtar Naim Kurnaz’dı. Uzun süre hastanede tedavi altında tutuldu ve sonunda herhangi bir tehlikenin söz konusu olmaması nedeniyle taburcu edildi. Naim Beye hastanede yattığı günlerde çok iyi bakılmış. Tedavisinden sonra kendine ilgi gösteren doktor ve hastane personeline, kuru kuruya teşekkür etmek yerine, bir kahvaltı vermeyi planlamış.. Evinin bahçesindeki kahvaltıya doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık personeli katılmış. Kahvaltı sonrası toplu olarak resimler de çekilmiş. Ve bu  fotoğrafları sosyal medyada takipçileriyle paylaşmış. Fotoğrafta Naim Kurnaz (çömelmiş), facebook hesabından paylaştığı fotoğrafta, doktor ve diğer  sağlık personeliyle beraber görülüyor..

TEK SIKINTI: ELEKTRİK

Saraycık’ta bin 100 kadar hane var. Bu meskenlerde 2 binin üzerinde insan yaşıyor. Muhtar Naim’e, mahallenin en büyük sorununun ne olduğunu sorduğumuzda ‘elektrik’ diyor. Çevredeki mahallelerde elektrik arızaları yaşanmazken, Saraycık halkı bu kesintilerden bıkmış usanmış! Yetkililere defalarca iletildiği halde bu soruna bir türlü çare bulunamamış.. Muhtar Kurnaz  “Bu devirde, hâlâ elektrik sorunu yaşamanın gerekçesini anlayamıyorum” diyor..

“PARTİCİLİK YAPMIYORUM”

Saraycık Mahallesi Muhtarı Naim Kurnaz, yol ve su gibi ciddi bir sorunlarının bulunmadığını, 190 kilometrelik yol ağında, zaman içinde bozulan yerlere anında müdahale edildiğini söyledi. Şu anda bile mahalle içinde yol onarım ekipleri çalışıyormuş. Muhtar Kurnaz “Elimden geldiği kadar, her tarafa eşit hizmet götürmek için son derece hassas davranıyorum. Ben daha önceleri 17 yıl muhtar yardımcılığı yaptım. O nedenle bugün, edindiğim bu tecrübelerimle hizmet vermeye gayret gösteriyorum. Saraycık’ın dolayısıyla benim bir başka avantajım daha var; Altınordu Belediye meclisinde iki Saraycıklı üyemiz var. Biri AKP’den, diğeri CHP’den.. Biz uyum içinde çalışıyor, mahallemize elimizden gelen her hizmeti getirmeye gayret gösteriyoruz. Kısacası, Saraycık için birlikte hareket ediyoruz” diyor.

SARAYCIK’IN TARİHİ

Saraycık Mahallesi eskiden Rum'ların oturduğu daha sonra nüfus mübadelesi sonunda Trabzon ilinden gelip yerleşenlerle birlikte yöre halkının bütünleşmesinden oluşmuştur. 1998 genel nüfus sayımında 4217 olan nüfus göç sebebiyle 2014 yılında 1962'ye düşmüştür. Eskiden köy statüsünde olan Saraycık, 1973 yılında nüfus artışı ve mahallelerdeki ileri gelenlerin gayretleri sonunda belediye teşkilatına dönüşmüştü. Bu beldeye bağlı; Dereli, Değirmenyanı, Akdam, Elmalı, Kaballı, Mercandüzü, Poturlu mahallelerinden (muhtarlıklarından) oluşmaktaydı. Tarihçesine göz atarsak, Saraycık Kasabasının çok eski yerleşim yeri olduğu ve o zamanlarda sarayda yaşayan bir kişinin buraya gelip yerleşmesi nedeniyle bu ismi aldığı söylenmektedir.

SARAYCIK’IN KONUMU

Saraycık Mahallesi, Altınordu ilçesine bağlı, il merkezine 18 kilometre uzaklıkta Turnasuyu vadisine dağınık olarak yerleşmiştir. Arazi çok engebeli ve dağınıktır. Yerleşimin dağınık olması halkın da dağınık yerleşimine neden olmuştur. Saraycık Mahallesi'nin doğusunda Gülyalı ilçesi, batısında Yukarıtepe, Güneyinde Emen ve Osmaniye, Kuzeyinde Turnasuyu ile çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği merkez mahalle hariç ortalama 95 metredir. Saraycık ve çevresi genellikle fındık bahçesi ve ormanlık alanlarla kaplıdır. Son zamanlarda kivi yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

SOSYAL DURUMU

Mahalle halkı genellikle çiftçilikle uğraşır. Üretilen ürünlerin başında fındık, sebzecilik, meyvecilik ve küçük çapta da hayvancılık vardır. Yöre insanlarının ekonomik düzeyi gayet iyi olmasına karşın, geçim güçlüğü çeken aileler de bulunmaktadır..Saraycık ve çevresinde yapılan düğünlerde çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Genellikle Ordu, Trabzon ve Giresun yöresi oyunları tercih edilmektedir.       AHMET GÜRPINAR – ÖZEL HABERHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?