Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Şehir Hastanesi’ne onay yok

Şehir Hastanesi’ne onay yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Altınordu ilçesine yapılacak hastane ile ilgili; “Ordu Şehir Hastanesiyle ilgili benim aldığım bilgilere göre daha Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onayı yok” dedi.

Son KHK’yı değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, “OHAL fırsatçılığı ile karşı karşıyayız. 20 Temmuz darbesi derken işte tam da bundan bahsediyorduk. 1,5 yıldır 20 Temmuz’dan bu yana OHAL’le yönetiliyoruz. KHK’lerle bir gece yarısı yaşamımızı geleceğimizi değiştiren kararlar alınıyor. Alelacele yapılan düzenlemeler var. İşte taşeron ile ilgili bu yapıldı. 26 farklı kitte çalışan taşeron kapsam dışı bırakıldı. Yetersiz ve eksik bir düzenleme. Taşeron ilgili güvenlik soruşturması istiyor. Emekli olma hakkını elde etmiş olanlar yararlanamıyor. Sınav şartı getirmiş. Nasıl bir sınav, KPSS’yi bile doğru dürüst yapamazken, bu sınavı ne için yapıyorsunuz. Seçimlere yönelik yapılan bir düzenlemedir. TBMM çatışı altında tartışılacak, konuşulacak, eksik hiçbir yön bırakmadan kanunla yapılacak bir düzenleme olması gerekirdi. Beklentilerden uzak, sadece sorunu çözdük imajı yaratmak için yapılmıştır. Hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır. 3-5 kişinin bir araya gelip, beğenmediği kişilere müdahalede bulunacağı ve hiçbir sorumluluk yüklenmeyeceği, dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde olmayan bir düzenlemedir. Hiçbir hukuk sistemine uymuyor. Bu karar yarın bizi nereye götürür, hangi sorunları yaratır bilmiyoruz. Bu KHK derhal geri çekilmelidir.” dedi.

 

Şehir hastanesine onay yok

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun çevre yoluyla ilgili olarak da “Verilen hiçbir açılış tarihi şimdiye kadar tutturulamadı. Şimdi de Mart deniliyor. Hep birlikte göreceğiz. Bitmeyen yollarımızla ilgili temel sorun kaynağın olmamasıdır. Müteahhit kendi kaynaklarıyla yapmaya çalışıyor. Diğer yollar, köprüler nasıl yapılıyor derseniz. Devlet garanti veriyor. Sen yap eğer bu yollardan, köprülerden geçen olmazsa parasını ben vereceğim. Aynı şekilde şehir hastaneleri de bu şekilde yapılıyor. Devlet hasta garantisi veriyor. Böyle bir sistem olur mu? Ordu Şehir Hastanesiyle ilgili benim aldığım bilgilere göre daha YPK onayı yok. Maliye Bakanlığından görüş bile alınmış değil. Ne yapacağını bilmiyorlar. Böyle devlet yönetilir mi? 15 milyon yatırım yapılmış olan yere hastane yapacaksınız. Daha ortada fol yok, yumurta yok. Yeri tartışıyorsunuz. Bu kaynaklar kimin kaynağı, bu harcanan paralar kimin parası? Meclis’te de sürekli gündeme getiriyoruz ama ne yazık ki net cevaplar alamıyoruz.”diye konuştu.

 

Fındık kanunu şart

 

Fındıkla ilgili de açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Fındığın sorunlarını gerçek anlamda çözmek, önümüzdeki yıllarda rekabet üstünlüğümüzü kaybetmek istemiyorsak tüm gerçekleri göz önünde bulundurarak çözüm yoluna gitmeliyiz. Üretim aşamasından ihracat aşamasına kadar tüm tarafların bir araya geldiği ve ortak akılla fındık kanunu bir an önce çıkarılması gerekiyor. Fiyat sorunumuz var, verim sorunumuz var, ihracatçımızın sorunu var. Fındığın alıcısı dünya devleri fındık üretimi yapan diğer ülkelere üretimi ve verimi artırmak için destekte bulunuyor. Çikolatanın hammaddesi bizim fındığımız. Ama biz ARGE’sini oluşturamadık. Buna yönelik sanayi yatırımız yok. Sayın Bakana kapsamlı bir dosya sundum. Hiç vakit kaybetmememiz gerekiyor.”şeklinde konuştu.

 

İlçelerde dersler boş geçiyor

 

 

İlçelerinin sorunlarına de değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, kırsaldaki tüm ilçelerde branş öğretmeni sıkıntısını yaşandığını,  çocukların eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanamadığını, taşımalı sistemle kilometrelerce yol yaparak eğitimlerini sürdürmek zorunda kaldıklarını belirtti. Sorunun sadece eğitim alanında olmadığını belirten Torun, hem ilde hem de ilçelerde sağlık konusunda da devam ettiğini belirtti. Acil servislerin, yoğun bakım ünitelerinin kapasitelerinin vatandaşa hizmet verme noktasında yetersiz kaldığını, ilçelerde uzman doktor açığının hat safhaya ulaştığını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, halkın çareyi diğer illerde aramak zorunda kaldığını ifade etti. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?