Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

 “Sıbyan Mektepleri” kapatılmalıdır

 “Sıbyan Mektepleri” kapatılmalıdır

Eğitim-İş Ordu Şube Başkanı Gündüz Pala, “Sıbyan Mektebi” adı altında dini eğitim veren Kuran kursu kreşi, anaokullarının başta anayasaya aykırı faaliyet gösterdiklerini vurgulayarak derhal kapatılmasını istedi.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-iş) Ordu Şube Başkanı Gündüz Pala, Türkiye'nin birçok yerinde “sıbyan mektebi” adı altında dini eğitim veren Kuran kursu kreşi, anaokullarının başta Anayasa olmak üzere Milli Eğitim Temel Kanunu, Devrim Kanunları hükümlerine aykırı faaliyet gösterdiklerine dikkat çekerek “derhal kapatılmalıdır” dedi. Gündüz Pala, yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Tarikatların, vakıfların cemaatlerin insafına bırakılan eğitim sistemimizin içine düştüğü durum, gelecek açısından kaygı verici boyutlardadır. Çocuklarımızın din istismarına göz yuman kamu yöneticileri, aynı zamanda 3-6 yaş grubu çocukların bile cinsel farkındalıkla yetiştirildiği bu kurumlarda; zaman zaman cinsel istismar konularının ortaya çıkmasına şaşırmış gibi yapmaları inandırıcı olmaktan uzaktır. Eğitimin başına musallat edilen; dinselliği ve cinselliği ön planda tutan Cumhuriyet karşıtı bu kurumlar, eğitim sisteminin içini bir kurt gibi kemirmeye devam etmektedirler. Ülkenin göz göre göre Cumhuriyet değerlerinden uzaklaşarak, bilinmeyen mecralara sürüklenmesine göz yuman, sessiz kalan,  Cumhuriyete vefa borcu olan başta aydınlar olmak üzere herkesin, bizzat devlete ve Anayasa’ya sadakatle bağlı olması gereken kamu görevlilerinin, hukuk dışı, yasal olmayan siyasi emir ve talimatlara boyun eğmeleri affedilemez. Hem siyasi sorumlular hem de devletin işleyişinde görev ve sorumluluğu olan kamu görevlileri, bütün bu yasadışı uygulamaların bir gün hukuk karşısında hesabını vermek zorunda kalacaklarını da unutmamalıdırlar.” denildi.

Suç duyurusunda bulunuldu

Ayrıca Pala, konu ile ilgili suç duyurusunda da bulunulduğunu ifade ederek, “Eğitim-İş olarak söz konusu Anayasa’ya, Türk Milli Eğitim Temel Kanunu’na, Tevhid-i Tedrisat Kanunu hükümlerine açıkça aykırı faaliyette bulunan “Sıbyan Mektebi” adlı kuruluşları kuran, yönetenler hakkında yasalara aykırı hareket ettikleri, kamu barışını bozacak şekilde faaliyette bulundukları; ayrıca bu faaliyetlere izin veren kamu görevlilerinin de görevi kötüye kullandıkları gerekçeleriyle haklarında suç duyurusunda bulunduk.” diye konuştu. ORDU OLAY

Haber Videosu

0


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?