Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GEREKLİ    

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GEREKLİ    

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, korana virüsünün yayılmasını engellemek için sokağa çıkma yasağının mutlaka ilan edilmesi gerektiğini belirterek evde kalan insanlara da ekonomik destek verilmesi gerektiğini söyledi.     

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ordu’da tanısı konulmuş 60’ın üzerinde korona virüs vakası olduğu bilgisini paylaşarak, “Bunun dışında kuvvetle muhtemel hasta olup henüz test sonuçları gelmeyen hastalar var. O yüzden bu sayının daha yüksek olarak düşünülmesi gerekir. Bu arada Ordu bölge illerine göre vaka sayısında daha geriden giderken şimdi onların önüne geçmeye doğru gidiş var. Aslında bu rakamların açıklanması gerekir. Gerçeklerin insanlardan gizlenmemesi gerekir. Böylece insanlar neyle mücadele ettiklerini bilirler. Bunu kamuoyundan saklamak yanlış. Biz sayıyı yüksek gösterip de bundan bir şey çıkarmaya çalışmıyoruz. Bizim durumu doğru tespit etmemiz gerekir ki önlemler alarak doğru tedaviler yapabilelim. Neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmeden nasıl ona çözüm üreteceksiniz.” dedi.  

 

 

MUTLAKA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANMALI

  

Görevi icabı sokakları da gördüğünü ifade eden CHP Ordu Milletvekili Dr. Adıgüzel, “Şu anda bakıyorsunuz Süleyman Felek Caddesi normal eski günlerini yaşıyor. İnsanlar yine dışarıda. Biz bu işi ciddiye almıyoruz. Bu işin boyutu çok artacak. Bu gidişle biz ülke olarak 3-4 güne kalmadan korona virüsü sebebiyle ölümlerde 100’lü sayıları konuşacağız. Böyle giderse İspanya, İtalya gibi örneklerin olduğu yerlere gidebiliriz. Bunu önlemenin yolu uyarılara dikkat edilmesidir. Bir an önce de sokağa çıkma yasağının ilan edilmesidir. Çünkü biz gönüllü olarak bu işi yapmıyoruz. Yapımız böyle. İskandinav ülkelerinde sokağa çıkma diyorlar insanlar sokağa çıkmıyorlar. O yüzden yasak koymuyorlar. Bizde öyle değil çıkma diyorsun yine dışarı çıkılıyor. O yüzden bizim sokağa çıkma yasağını muhakkak uygulamamız lazım.” diye konuştu.    

 

SOSYAL DEVLET BUGÜN OLMAYACAKSA NE ZAMAN OLACAK

“Bu arada ben evde aç mı kalacağım diye soran çok haklı bir grup var.” diyerek sözlerini sürdüren Adıgüzel, “Zaten sokağa çıkma yasağını hükümetin uygulamama sebebi de bu. Çünkü evde tuttuğu insanlara ekonomik yardım yapmak zorunda. Onların devamlılığını, çocuğuna bez-mama sağlamak zorunda. Bundan kaçıyorlar zaten. Sokağa çıkma yasağı olmalı, devlette bireyleri ekonomik destek sağlamalı. Sosyal devlet bugün olmayacak da ne zaman olacak. Bir darbe teşebbüsü oluyor topyekun karşı çıkıyoruz. İlk başta bir birlik beraberlik vurgusu yapılıyor arkasından bu işten ben nasıl devşiririm konusu açılıyor. Hükümet lehine bir takım işler yapılıyor. Bakın görün bu salgın sürecini inşallah hayırlısı ile atlattıktan sonra ilk yapılacak iş ‘biz bu işten çok zarar gördük’ diyerek milletimizin üzerine yeni yükler yüklemek olacaktır.” şeklinde konuştu. Hasan Cem Özel  

 

***

GERÇEK VAKA VE ÖLÜM SAYILARI AÇIKLANANIN ÇOK ÜSTÜNDE

 

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, koronavirüs vaka ve ölüm sayıları açıklananın çok üstünde olduğunu iddia ederek “Hükümet bir karartma yapıyor, hem ölüm sayılarında, hem vaka sayılarında. Mesela servisteki doktor hastasının sonucunu öğrenemiyor. Çünkü 2-3 katı vaka var. Bu bir haftadan sonra artık günlük ölüm sayılarında 100’lü rakamların ifade edildiği döneme gireceğiz” dedi.

CHP’li Adıgüzel, Covid-19 salgınında en kritik haftaya girdiğimizi belirterek “Hekimler Türkiye’nin dört bir yanından beni arıyorlar ve onların anlattığı ile bakanın anlattıkları örtüşmüyor. Covid-19 vakalarının yarısından çoğunda test negatif. Bunun sebebi numunenin doğru alınmayışı, kolay olan burun boğaz gibi yöntemlerde duyarlılığın az olması ve hastalığın seyrinde zaten test negatif dönemler var. Tomografisi yüzde 100 koronavirüs ama test negatif yüzlerce vaka var. Ama bakanın sayısına bunlar dahil değil. Test sonucu henüz gelmemiş ya da ilk test sonucu negatif gelmiş bu da dahil edilmiyor. İl bazında vaka sayısı ve ölen isimleri açıklanmadığı sürece gerçek sayılar bilinmeyecektir” değerlendirmesini yaptı.

AZ ÖLÜM SAYISI İLE RANT PEŞİNDELER

Salgının en başında 70 günlük sürenin de hazırlık açısından iyi kullanılmadığını söyleyen CHP’li Adıgüzel, “Bakanlık vaka ve ölüm sayılarındaki bilgiye erişime uyguladığı katı kuralları salgını önlemede uygulamıyor” diyerek özetle şunları söyledi: 

1 Batı ülkelerine göre görece az vaka ve ölüm sayıları ile bir siyasi rant oluşturma çabası var. 

2 Umre ve İran sınırında yaptığı hataları görülmesin istiyor. Çünkü başarılı bakan profili çıkarılmaya çalışılıyor. 

3 Yüksek vaka ve ölüm sayılarının ortaya çıkması sokağa çıkma yasağı da dahil ekonomik yükü olan uygulamaları mecbur edecek. Bu üç nedenle vaka ve ölüm sayılarının kontrolünü her şeyin önüne almış durumdalar.

Peki bu sayılar ile oynamak mümkün mü? Manipülasyon için sayı ile oynamaya gerek yok. Hangi cetvel ile ölçtüğüne bağlı bu sayılar. Bir durum ile mücadele edilecekse, önce durumun doğru bir tespiti gerekir. Bağış kampanyasına gelince. Bir yandan kanal ilişkili ihale yap, bir yandan dolar garantili köprü-yol, yandaş ödemeleri devam ederken bu girişim genel kabul görmedi. Bu filmi daha önce gördük. Bir bela geliyor başımıza. Önce, birlik beraberlik, bağış dayanışma denilen ilk dönemi yaşıyoruz. Sonra ise bu dönemi, süreci ‘siyasi ranta devşirme’ ve “ilave ekonomik tedbirler için fırsat görme’ dönemi izliyor. 18 yıllık AKP aynı strateji ile gidiyor.” Cumhuriyet

 

TEDAVİ EDEN SERUM ONAY BEKLİYOR 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Türkiye’de bir ekibin korona virüsle mücadele için tedavi için tedavi serumu geliştirdiğini belirterek, “Bu serim hastalığı yenin kişilerin kanından geliştirildi. Biz buna antikor diyoruz. Bu serum Amerikan İlaç Cemiyetinden de onay aldı. Yani bu serimin etkili olduğu onaylandı. Ancak Sağlık Bakanlığı henüz bunun kullanılmasına izin vermedi. Neyin beklendiğini ben anlamış değilim. Bu serum Amerikan’da onaylanıyor kullanılıyor ancak bunu yapan hekimlerin memleketinde izin bekleniyor. Bir an önce bu seruma onay verilmeli.”

 

Kutu….. kutu…. Kutu….                                   

 

PANDEMİ KURULLARINDA NİÇİN MESLEK ODALARI YOK ?

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel illerin pandemi kurullarının tamamında meslek odası temsilcilerinin olmasını istedi. Sağlık Bakanı Koca’ya ve İçişleri Bakanı Soylu’ya birer soru önergesi hazırlayarak pandemi kurullarının üyelerinin illere göre farklılık gösterdiğini bu duruma son verilerek her ilde Tabip Odası, Eczacı Odası ve Hemşireler Derneği’nden birer temsilci olması gerektiğini vurguladı. O ilin sağlık hizmetlerine ve salgınla mücadelede oluşan ihtiyaçlara en hakim kesimin doktorlar, eczacılar ve hemşireler olduğunu belirten Adıgüzel kurullarda kimlerin yer alacağı ve çalışma esasları ile ilgili bir mevzuatın hızla çıkarılması gerektiğini vurguladı.         

 

 

                                      

 

   

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?