Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

SOMUT KÜLTÜR VARLIKLARINI ORTAYA ÇIKARIYORUZ

SOMUT KÜLTÜR VARLIKLARINI ORTAYA ÇIKARIYORUZ

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Somut olmayan kültürel miraslarımızı yeniden gün yüzüne çıkartırken, kentimizin diğer kültür varlıklarını da birer birer ortaya çıkarıyoruz.” dedi.

2013 Yılında kurulan Ünye Kent Müzesini 6 Haziran 2016 tarihinde Yaşayan Kültürel Miras Müzesine çeviren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Hacettepe Üniversitesi’nden “Türk Halk Kültürüne Hizmet” ödülü aldı. Çalıştay ve ödül töreninde konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Tarihi binlerce yıl geriye giden Anadolu toprakları birçok kültüre ev sahipliği yaparken, geride adeta somut ve soyut kültür gökkuşağı bırakmıştır. Bu kültür öğelerinden günümüze ulaşanların yanı sıra, hala keşfedilmeyi bekleyen daha nicelerinin de mevcut olduğuna inanıyorum. Somut olmayan kültürel miras bir toplumda aidiyet ve devamlılık duygusu sağlamakta, diğer yandan yaratıcılığı teşvik etmekte ve sosyal çevrenin oluşumuna da katkı sağlamaktadır. Bu kırılgan mirasın korunması ve canlılığının sürdürülebilmesi hepimizin ortak sorumluluğudur” dedi.

“11 AYDA 11 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLADIK”

Ünye Kent Müzesini Yaşayan Kültürel Miras Müzesi haline getirdikten sonra ziyaretçi sayısında gözle görülür bir artış yaşandığını kaydeden Çamyar, “Bizler de Ünye Belediyesi olarak 15 bin yıllık tarihi geçmişi olan ilçemizde yaşadığımız toprakların kültür öğelerini ortaya çıkarmak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına Haziran 2016’da önemli bir başlangıç yapmış olduk. Kent müzesi olarak hizmet veren müzemizi bu tarihte gerekli altyapıyı hazırlayarak, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi haline getirdik. Yine bu tarihten itibaren müzemizde 11 bin’in üzerinde ziyaretçi ağırlayarak, ne kadar doğru bir projeyi gerçekleştirdiğimizi görmüş olduk. “Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez” düsturu ile somut olmayan kültürel değerlerimizi müzemizde ziyaretçilerimize deneyimleyerek yaşama imkânı sunuyoruz. Böylece ziyaretçilerimiz bu toprakların kültürel miraslarını hafızalarını yaşayarak kazıma imkânı buluyor” diye konuştu.

Ünye’de göreve geldiği tarihten itibaren kültür varlıkları üzerine önemli çalışmalar yapan Başkan Çamyar, “Somut olmayan kültürel miraslarımızı yeniden gün yüzüne çıkartırken, kentimizin diğer kültür varlıklarını da birer birer ortaya çıkarıyoruz. Bu kapsamda Türkiye’de örnek projeler arasında gösterilen “Kültür Yolu Projesini” başlattık. Ünye 129 adet taşınmaz kültür varlığı ile bölgemizde ender yerleşim yerlerinden birisidir. Ancak modern kentleşmeyi “Eskiyi yık, yeniyi yap” olarak anlayarak, çok daha fazla sayıda olan eserlerimizi tarihin tozlu mazisine mahkûm etmişiz. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren başlattığımız “Kültür Yolu” projemizle elimizde kalan tarihi miraslarımızı gelecek nesillerimize miras bırakmak için yoğun çaba sarf ediyoruz” dedi.

“Geçmişle geleceği aynı potada buluşturuyoruz”

Bir kentin o toplumun tarihini ve kültürünü yansıtması gerektiğinin altını çizen Ahmet Çamyar, “Ünye’nin tarihine baktığımızda, şehrin insan merkezli kurulduğunu, insanları bölen, onları ayıran değil, onları buluşturan, birbirine kenetleyen bir mekân olarak inşa edildiğini görmekteyiz. Bizler; Ünye’de Geçmişle geleceği aynı potada buluşturan, modern ile tarihi barıştıran, yeşil ile yapıyı kaynaştıran, insan ile şehri bütünleştiren bir şehircilik anlayışını hâkim kılmak gibi bir mesuliyet üstlendik. Yıllarca ihmal edilmiş, bilinçsizce yok edilmiş, hırpalanmış, tahrip edilmiş eserlerimizi restore etmenin mücadelesini veriyoruz” dedi. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?