Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Sonumuz Uzungöl gibi olmasın!

Sonumuz Uzungöl gibi olmasın!

Ordu’da yapılacak işlerin korumalı turizm master planına uygun bir şekilde yapılması gerektiğini ifade eden Ünye Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Uzungöldeki acı sondan Ordu’nun alması gereken dersler olduğunu söyledi. 

Karadeniz Bölgesi’ne bakıldığında Ordu’nun en şanslı illerin başında geldiğini ifade eden Ünye Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Adnan Sobi, “Hatta Ordumuz bu iller içinde en şanslısı diyebiliriz. Buna bir canlı örnek olarak Trabzon’u verebiliriz. Neden Trabzon? Çünkü Trabzon’da Ordu’nun kendi üzerine pay çıkarması gereken Uzungöl tecrübesi var. Peki neden Uzungöl? Uzungöl’ün bundan 10-20 yıl önceki görüntülerine baktığımızda Uzungöl doğasıyla, dokusuyla yaşam alanlarının sadeliğiyle öne çıkan bir bölgeydi. Ancak turizm geldi iş değişti. Aslında turizm değildi bu yöreyi kötüleştiren. Bize bu dersi vermesi gereken olgu palansız gelişimdi.” dedi.

Turizm mastır planı değil korumalı turizm mastır planı

“İşte biz de Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak plan derken, turizm mastır palanı derken, özellikle üzerinde vurgulayarak söylediğimiz korumalı turizm mastır planı derken işte bundan bahsediyoruz.” diyen Ünye Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Sobi, “Eğer Uzungöl’de korumalı turizm mastır planı olsaydı böyle olmazdı.  Buna sadece turizm mastır planı demiyorum çünkü korumadığınız noktalar varsa turizm mastır planında dokunulan yerler var demektir. Doğada dokunulan her yer yok olan yer demektir.” şeklinde konuştu. 

Beton duvar Uzungöl’ü btirdi 

Uzungöl’de gölün çevresinin beton bariyer ile çevrelenmesi doğaya ve dokuya donulduğu anlamına geldiğini ifade eden Ünye Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Sobi, “Nedeni şu ki göl tamamen yer altı ve yağmur suları ile beslenen bir göl. Burada dağlardan tepelerden her yerden gelen yağmur sularının direk göle temas etmesi gerekiyor. Yani doğa ile birlikte göle inmesi gerekiyor. Siz oraya beton zemin yaptığınızda buna engel oluyorsunuz. Ayrıca son zamanlarda havadan çekilen fotoğraflara baktığınızda bembeyaz bir beton zemin görüyorsunuz. Belki -adına pozitif hile diyelim- yeşil beton boyası ile o beton renklendirilseydi belki görüntü kirliliğinin önüne geçilebilirdi.” diye konuştu.

Irmaklara inilecek yollar olmalı 

Bunun küçük canlı bir örneğini Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin bazı çalışmalarda görüldüğünü dile getiren Sobi, “Şu anda özellikle doğanın canlı olduğu yerlerde yapılan alt yapı ve asfalt yol çalışmalarında bu var.  Şu anda olumlu bir örnek değil ancak yapılırsa olumlu olacak bir örnek olarak da görebiliriz. Bu durum yayla bölgelerinde özellikle yol çalışmalarında taş duvarların yapımında görülüyor. Onları çok yüksek bentler olarak değil de aynı zamanda doğal yaşamın da sahaya inmesini sağlayacak şekilde yapılmalı. Özellikle ırmak bariyerlerine yapılan taş duvarlarda ters yol şeklinde yani selin akış yönünün tersine iniş yolları yapılmalı. Bu belli mesafelerde yapılmalı.” dedi. 

Bolaman ve Elekçi’de sıkıntı var 

Bu durumun kötü örneklerinin Fatsa’da da görüldüğünü aktaran Sobi, “Bolaman Irmağı’ndaki, Elekçi Irmağı’ndaki iyileştirme çalışmalarında olumsuz bir şekilde görüyoruz. Özellikle yeni tünel çevre yolunun başlangıcındaki ırmakların iyileştirme çalışmalarında büyük set duvarlarla şöyle bir şey görüyoruz. Diyebiliriz ki kalın kale duvarı gibi duvarlarla ırmaklar surlar altına alınıyor. Yani doğal yaşam susadığı zaman aşağıya inecek yol bulamıyor. Doğayı yaşatmak için doğayı korumak gerekiyor. Doğanın korunmasını için de doğada yaşayan her türlü canlının yaşam şartlarını olumsuz yönde etkileyecek bütün bariyerleri kaldırmamız gerekiyor. Bunun canlı örneği de onlar için ırmağını akış yönün tersi yönde ırmağa inebilecek yolların yapılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.  HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?