Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

SU SORUNU KALMAYACAK

SU SORUNU KALMAYACAK

Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürü Fatih Yürük, “2023 yılına kadar mahallelerimizin yüzde 80’ini, arıtma tesisleriyle birlikte sudan yana sıkıntısı olmayan yerleşim birimleri haline getirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürü Fatih Yürük, yürütülen çalışmalarla ilgili Ordu Olay’a açıklamalarda bulundu. Kurulduğu günden bugüne çalışmaları anlatan Fatih Yürük, 2017 ve 2023 yıllarındaki hedeflerini paylaştı.

Soru: OSKİ’nin işlevi hakkında neler söylersiniz?

   Cevap: OSKİ, Ordu Büyükşehir Belediyesine bağlı bir genel müdürlüktür. Yönetim kurulu başkanımız Sayın Enver Yılmaz’dır. Amacı, Ordu Büyükşehir Belediyesinin su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmektir.

 Soru: Yeni bir kuruluşsunuz. Çalışmalara nasıl başladınız? Yani ilk olarak neler yaptınız?

Cevap: Öncelikle 2014’den geriye doğru bir mastır planı çıkararak işe koyulduk. Öncelikle tüm su kaynaklarının durumunu ortaya çıkardık. Bundaki amaç, bildiğiniz gibi, su kaynaklarını vatandaşa eşit şekilde dağıtmaktı. Bu çalışmaları tamamladık, şimdi bakıyoruz ki, her şey elimizin altındadır. Bu verilerin ışığı altında çalışmalarımızı belirli bir program ve planlama çerçevesinde yürütüyoruz.

KANALİZASYON HİZMETİ

 Soru: Kanalizasyon hizmetleriyle pek fazla ilgilenmediğinizi sanıyoruz. Bu konuda neler diyeceksiniz?

          Cevap: Önceliğimiz sudur.  Ancak son 3 yılda hiç de azımsanmayacak ölçüde kanalizasyon çalışmalarımız da olmuştur. Ordu’da 750 bin nüfusun öncelikle su problemi olduğunu görüyoruz. 19 ilçemiz, kapatılmış 53 beldemiz (kasabamız) ve 500’den fazla mahallemiz var. Buraların su ihtiyacını karşılamak durumundayız. Her şeyin başı sudur. Son 3 yılda önceliğimiz hep su oldu, bu yıl da (2017) öyle olacak. Ordu’nun çok büyük ölçüde suya ihtiyacı var. Suyumuz bol ama bunu kullanma adına bir şeyler yapamazsak susuz kalmışız demektir. Su potansiyelimiz çok, ancak bu suyu terbiye edip tutmamız, evlere ulaştırmamız lazım. Bu yapılamazsa su sıkıntısı yaşanır. Sıkıntının ana nedeni budur. Bu yüzden önceliğimiz bu yıl da su olacaktır. ”

2023 YILINA KADAR

Soru: 2016 yılında ne kadar başarılı oldunuz? 2017’de (bu yıl) nasıl bir çalışma yaparak ayni başarıyı yakalamayı düşünüyorsunuz?

 Cevap: Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, 2016 yılını diğer büyükşehir belediyelerine oranla, su çalışmalarında çok önde tamamladık. Ayni hizmeti bu yılda da sürdüreceğiz. Devam eden hizmetlerin yanı sıra yeni planlamalarımızı da uygulamaya koyacağız. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; 2019 yılına kadar ilçe ve beldelerin su sorununu tamamen gidereceğiz. Mahallelere de hizmetlerimiz devam edecek. Tüm mahalleleri, Avrupai tarzda suya kavuşturma planlarımız var. 2023 yılına kadar mahallelerimizin yüzde 80’ini, arıtma tesisleriyle birlikte sudan yana sıkıntısı olmayan yerleşim birimleri haline getirmeyi hedefliyoruz.”

YILLARA GÖRE YATIRIMLAR

Soru: Su konusunda geçtiğimiz son üç yılın verilerini bizimle paylaşabilir misiniz?

Cevap: Tabi.. Şöyle sıralayalım:

         2014 yılı: İkizce, Çaybaşı, Perşembe, Ulubey ilçelerine 5 adet su alma yapısı (suyun ilk alındığı yer), Akkuş, Ulubey ve Gölköy’e 8 adet su deposu, Kumru, Korgan, Ulubey’e 3 adet arıtma tesisi kurduk. Ayrıca 10 bin metre kanalizasyon hattı ve 70 bin metre içme suyu hattı döşedik. Bu çalışmalar için 12 milyon liralık harcama yapıldı.

       2015 yılı: 10 ilçeye 6 adet su alma yapısı, 19 ilçenin muhtelif mahallelerine 37 adet içme suyu deposu, 7 ilçeye su arıtma tesisi, 4 ilçeye atık su arıtma tesisi yaptırılırken, 15 bin metre kanalizasyon, 320 bin metre de içme suyu hattının yapımını gerçekleştirdik. Bu çalışmalar için de 57 milyon lira harcama yapıldı.

       2016 yılı: 12 ilçeye 16 adet su alma yapısı, 11 ilçeye 36 adet kaptaj (Kaptaj, yeraltı su kaynaklarından daha verimli faydalanmak, kirlenmelerini önlemek, az akımlı olan kaynakları birleştirerek bol su elde etmek gibi amaçlarla mevcut kaynak sularının belirli yerlerde toplanması ve depolanması işlemidir) ve kuyu inşaatı yaptırdık. Çeşitli mahallelere 54 yeni su deposu inşa edildi Ve 32 adet su deposunda bakım ve onarım yapıldı. Gülyalı, Gürgentepe ve Mesudiye’ye de 3 adet atık su arıtma tesisi kuruldu. Yine ayni yıl içinde toplam 50 bin metre kanalizasyon hattı ile 605 bin metre içme suyu hattı döşendi. Bu işler için harcanan para 120 milyon liradır.

BU YIL NELER YAPILACAK?

        Soru: 2017 yatırım yılı programınızın hazır olduğunu biliyoruz. Kısaca özetleyebilir misiniz?

        Cevap: Şöyle özetleyelim; OSKİ bu yıl 12 yerde su alma yapısı, 12 kaptaj ve kuyu hizmetleri, 82 depo inşaatı, 2 adet içme suyu arıtma tesisi gerçekleştirecek. Yine bu yıl 30 bin metre kanalizasyon, 860 bin metre de yeni içme suyu hattı döşenecek. Bu çalışmalar için 90 milyon liralık  harcama planladık..

        Şöyle özetleyecek olursak; 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yatırımlar için toplam 279 milyon lira harcama yapılmış olacak. Bu rakam bazı şehir ve ilçe belediyelerinin yıllık bütçelerinin çok üzerindedir.

PERSONEL DURUMU

        Soru: Personel durumu hakkında da bilgi verir misiniz?

        Cevap: OSKİ’de 93 memur, 84 kadrolu işçi, 32 sözleşmeli personel bulunuyor. Hizmet alımı personel sayısı da 638’dir. Araç sayımız 170’tir. Sırası gelmişken Ordu İl genelinde su abonesi sayımızın 241 bin 349 olduğunu da ifade etmek isterim.

ELEKTRONİK SİSTEM

        Soru: Elektronik Bilgi İşlem Merkezi kurduğunuzu biliyoruz. Bu sistemin çoğu il’de hatta büyükşehirlerde de olmadığını öğrendik. Örneğin bu merkeze girerek, bana son 4 yıllık gelen arıza ihbarlarını verebilir misiniz?

       Cevap: Evet, 20 saniyede verebilirim. Şöyle; OSKİ Genel Müdürlüğü kurulduğundan bu yana ‘Alo 185’ arıza hattına 335 bin 727 çağrı yapıldı. Bunun maalesef 194 bini asılsız çıktı. Yine 2014, 2015 ve 2016 yıllarında toplam 41 bin 261 su arızası meydana gelirken, ayni senelerde 7 bin 534 kişiden de kanalizasyon arızası ihbarı aldık ve hemen hepsine de müdahale ettik.

MAHALLELERİN DAĞINIKLIĞI  HİZMET YAPMAYI ZORLUYOR

Fatih Yürük, 2014 yılından bu yana Ordu’nun 500’den fazla mahallesinden en az yarısına dokunduklarını söyledi. Bu mahallelerde bazı düzenlemeler yapıldığını belirten Yürük “Mahallelerin fiziki durumları maalesef dezavatajımız oluyor. Evler çok dağınık ve birbirlerine çok uzaklar. Haliyle hizmet götürmede çok zorlanıyoruz” diyor.

Hangi mahallelerin suları Büyükşehir’e devredilecek?

OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük, mahallelerine kendi imkânlarıyla su getirten ve halen kullananlara hiçbir şekilde karşı çıkılmayacağını söyledi. Yürük “Sadece elektrik kullanan, personel çalıştırılan mahalleleri bu sıkıntıdan kurtaracak ve o mahalle sularını OSKİ bünyesine alacağız” diyor.

FATSA’YA KALİTELİ SU İÇİN YENİ BİR BARAJ YAPILACAK

Fatsa ilçesinin içme suyunun tam olarak karşılanabilmesi için Bolaman Irmağının bir kolu olan Şahsene Deresi üzerine yeni bir baraj yapılacak. Bu konuda Devlet Su İşleriyle gereken mutabakat sağlandı. Fatih Yürük, Fatsa’nın halen içme suyunun kuyulardan sağlandığını, bu yüzden kaliteli olmadığını söyledi. Fatsa’ya ayrıca bir de arıtma tesisi kurulacak. Yine Ünye ve Perşembe’de de bu yıl, suda gerekli olan her türlü tesisin programa alındığını anlattı.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?