Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

TEPKİ DİNMİYOR!

TEPKİ DİNMİYOR!

Fatsa’daki siyanürle altın arama yapılan maden sahası genişliyor. Aşağı Bahçeler, Yukarı Bahçeler ve Tepeköy Mahalleleri arasında kalan maden sahası yeni saha çalışmalarıyla Kabakdağı, Bağlarca, Konakbaşı, Yeniyurt ile Kılıçlı Mahalleleri’ni de etkisi altına alacak. Söz konusu mahallelerde yaklaşık yılda 45 milyarlık ekonomik kayıp öngörülüyor.

Fatsa’da maden sahası genişliyor, tarım bitiyor!

Kestane ağaçlarıyla kaplı ormanların genişletilmesi için Orman Bakanlığı 2003 yılında eylem planı başlattı. Aynı yıl faaliyete geçen maden şirketi ile ise kestane balıyla ünlü Ordu’da binlerce kestane ağacı kesildi. Fatsa’da sadece bir tepede olan maden sahasının genişletilmesiyle, maden sahasının ilçenin tüm tepelerine yayılması planlanıyor. 5 yıldır devam eden siyanürle altın işletmeciliği nedeniyle sular içilemiyor, meyveler ve sebzeler tüketilemiyor.  Altın madeninin mahallelerinde çevresel tahribata neden olduğunu söyleyen halk, bir de gelir kaynakları için endişe ediyor.

52 milyon lira için 6 milyar liradan vazgeçildi

ÇED raporlarında yazan rakamlara göre, altın madeninin beş yıllık sürede devlete aktaracağı gelir 9.2 milyon dolar. Yani yaklaşık 52 milyon lira… Aynı havzada yıllık 25 bin ton fındık üretiminden ihracatla elde edilecek katma değer ise beş yıl için 6 milyar lira…

Maden sahasının planlanan ikinci fazı 3 bin 947 dönümlük alanı kaplıyor. Yüzde 48’i kestane ormanı. Kalanı ise fındık üretilen tarım alanı. Maden sahası ve etkileyeceği mahallelerde yaklaşık 45 milyar liralık ekonomik kayıp öngörülüyor.

Fatsa tehlikeyle karşı karşıya

Kabakdağı Köyü Derneği Başkanı Cemal Yücebaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Fatsa iki siyanür havuzunun arasında kalma tehlikesiyle karşı karşıya. İkinci dalga da bizim mahallemiz ve çevresi. Kabakdağı Mahallesi 20 senedir organik tarım, organik turizm yapıyor. Bunu çoğaltalım, organik yaşam bölgesi alanları ilan edelim dedik, sonrasında öğrendik ki, bu söylediğimiz yerler maden ve sondaj alanlarına giriyor. Yaklaşık 58 bin dönüm yer. Devletimizin elbette ki çalışma yapmasını, bir şeyler kazanmasını istiyoruz ama kazanılanla kaybeden kıyaslandığı zaman değer mi bunu diye düşünmek lazım” dedi.

Fatsa Afrika çöllerine dönecek

Fındık üreticisi Cevat Atar ise, “Fındık bahçemi benden istiyorlar. Ben de satmıyorum. Çünkü bu bahçe dedemden babama, babamdan bana kaldı. Ben 65 yaşındayım. Ben de çocuklarıma bırakacağım bu fındık bahçesini. Bahçemi onlara satmadığım için beni bezdirmeye çalışıyorlar. Bahçemin sınırına kadar kepçeyi getirdiler ve üstünü kaç metre aşağıya indirdiler. Bir yağmurda kışının bahçem oraya uçacak. Fatsa’nın yüzde 38’i maden alanı ilan edildi. Burada bu nedenle bir şey kalmayacak, Afrika çölü gibi olacak” diye konuştu.

 

Kestane ağaçları yok oldu

Bir diğer üretici Cemal Çetin de, “Yok olan kestane ağacı. Tonlarcası tomruk halinde gitti. Bunları bizim yeme şansımız yok. Bu ağaçlarımız burada yaşasaydı, mahallenin geçim kaynağıydı. Kilosunu 10 liradan satıyorduk. Her ağaçtan 20 kilo kestane satıldığını düşünürsek, bin kök ağaçtan tonlarca kestane toplanıyordu” şeklinde konuştu.

Alaattin Yılmazer ise, “Devlet beş yılda fındıktan alacağı 6 milyar liradan vazgeçiyor, altın madeninden alacağı 25 milyon liranın peşine düşüyor. Bu gelirden vazgeçiyor ve geliri tekelleştiriyor” ifadelerinde bulundu.

Dava açılacak

Avukat Nihal Gündüz, maden sahasının genişlemesine karşı dava açacaklarını belirterek, şöyle konuştu: “Bundan sonra oluşacak sondaj faaliyetinde, ÇED raporlarına karşı da davamızı açacağız. İdari Mahkemesi’nde hukuki süreci takip edeceğiz. Yaşadığımız mekanların zarar görmemesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Bilgilendirme toplantısı yapılacak

Öte yandan bugün maden sahalarının genişletilmesiyle ilgili Kabakdağı Mahallesi Doğal Ürünler Pazarı’nda saat 11.00’de bilgilendirme toplantısı yapılacak. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?