Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

TEST YAPALIM NEGATİF GÜRCÜ İŞÇİLERİ ALALIM 

TEST YAPALIM NEGATİF GÜRCÜ İŞÇİLERİ ALALIM 

Ordulu olan Gürcistan Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği Başkanı Osman Çalışkan, çay ve fındıkta yaşanabilecek işçi sorununun Türkiye girişte yapılacak hızlı Kovid-19 testi ile çözülebileceğini söyledi.

Korona virüsün etkilerini değerlendiren Gürcistan Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği Başkanı Osman Çalışkan, “KOVID-19 herkes için gerçekten büyük zorluk olduğunu hepimiz biliyoruz, bu durum tüm dünyayı etkiledi. Biz aktif bir yaşamdan salgın içinde bulduk kendimizi ve bu herkes için çok zordur. Bir gün bu sürecin duracağını biliyoruz, ama ne zaman olacağını bilmiyoruz. Bu noktada, en önemlisi kurallara uymak ve yüksek sosyal sorumluluğa sahip olmaktır. Aslında, 2020 dünya için küresel bir mücadele yılıdır ve hepimiz zor bir durumdayız, özellikle iş dünyası, çünkü ülkeler virüsü durdurmak için sınırları kapattı, restoranlar, mağazalar, ofisler hemen hemen bütün işletmeler kapatıldı.” dedi.   

 

GÜRCİSTAN SÜRECİ İYİ YÖNETTİ

Gürcistan’da dünyadaki gibi durumlar iyi yönde gittiğini aktaran Gürcistan Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği Başkanı Osman Çalışkan, “ Son bir haftadır korona virüs vaka sayısı iyileşen vaka sayısından azdır ve bu umut vericidir. Bugüne göre Gürcistan’da toplam 652 korona virüs vakası bulunmaktadır. Bunlardan 383'ü iyileşti ve 12 kişi hayatını kaybetti.  Gürcistan devleti bu krizi gerçekten iyi yönetmeyi başardı, alınan önlemler verimli sonuçlar verdi. Krizle mücadele planı, kapsamlı, etkili ve zamanında olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

ÜRETİM YENİDEN DÜZENLENMELİ

Yeni korona virüsün dünya çapında hızla yayıldığını ve bu durumun uluslararası ve yerel işletmelere yeni zorluklar getirdiğini belirten Çalışkan, “Kovid-19'un iş faaliyetleri üzerinde gerçekten olumsuz bir etkisi oldu. Birçok iş yeri eskisi gibi çalışamıyor bazıları ise kapandı bu da birçok kişinin işsiz kalmasını sağladı.  Umarım gelecekte bu kriz durumunu, güçlerimizi birleştirerek, yeni fikirler ve planlar ile tekrar başarılı bir şekilde yönetebiliriz. Her şeyden önce, tarım geliştirmek ve yetersiz olan ürünlerini üretilmesi gerekiyor. Ülkede üretim yapan işletmelere bakmamız gerekiyor. Bu, daha az ithalat yapmamıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, bu an için ilk ve en önemli şey sağlık sektörüne bakmaktır, çünkü nitelikli sağlık personeli korona virüsle karşı mücadele için çök önemlidir. Tabii ki, mevcut durum göz önüne bulunduğunda, Gürcistan hükümeti ile Gürcistan’a yatırım çekmeyi çalışacağız.” Şeklinde konuştu.   

 

SARP SINIR KAPISI VE ÖNEMİ

Türkiye-Gürcistan’ın komşu ve dost ülkeler olduğunu aktaran Çalışkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdiye kadar her iki ülke de birbirini ekonomik kültürel ve diğer alanlarda birbirlerine destek vermektedir.  Her alanda farklı projeler yapmaktadır. Ayrıca Gürcistan’da Türk şirketlerin yatırım büyük ilgi göstermektedir ve Türk iş adamları iki ülke arasında ilişkileri güçlendirmektedir.  Her iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda daha da geliştirmeyi çalışacaktadır. Biliyorsunuz ki şimdi herkes zor bir zamandan geçiyoruz ve en önemli ise sağlıklı kalmaktır. Türkiye ve Gürcistan arasında korona virüs nedeniyle sınır kapısı geçici olarak kapatıldı ve iki ülke arasında çok zor bir dönem olduğunu düşünmekteyim çünkü Gürcistan’da da birçok işletmede çalışan Türk vatandaşları Türkiye geri dönmek zorunda kaldı. Biz iki dost ülkeleriz ve hep yan yana olacağız hep birlikte bu durumdan çıkacağımızı umut ediyoruz.”

 

KAPIDA TEST YAPALIM

“Biliyorsunuz ki Gürcistan’dan Türkiye’ye Karadeniz bölgesine sezonluk işçiler gelmekteydi bu insanların çoğunluğu Gürcistan Ajara bölgesindeydi, fakat maalesef şimdi sınır kapısı kapalıdır.” diyen Çalışkan, “Burada çay üreticileri işçi bulamadı için zor durumdalar aynı zamanda çay toplamaya gelmek isteyen Gürcü vatandaşları da kapılar kapalı olduğu için zor durumda kaldılar çünkü onlar sezonluk çalışmayla evlerine ekmek getiriyorlardı. Umut ederim ki her iki ülke resmi yetkiler sağlık tedbirleri almak şartıyla bu soruna bir çare bulurlar. Benim önerim Türkiye girişte ve çıkışta hızlı Kovid-19 test yapılması daha önceden ihtiyaç olan çay toplanacak köyleri belirlenmesi, organize edilmesi ve sosyal mesafeyi dikkat edilerek işçilerin Türkiye’ye getirilmesidir. Tabi ki son karar iki ülke yetkilerindedir.  Yakında fındık toplama sezonu başlayacak ve o zaman sınır kapısı açık olacağını ve Gürcü insanların tekrar Türkiye’ye işe gideceğini umut ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

DERNEK NE YAPIYOR?

 

Dernek üyeleriyle birlikte video toplantılar düzenlediklerini belirten Çalışkan sözlerini şöyle tamamladı:” Ülke ve işlerimizi için gelecekte neler yapabileceğimizi tartışıyoruz. Derneğimiz Gürcistan hükümeti ve Acara Hükümetine aynı zamanda iş ombudsmanla beraber pandemi (salgın) ile ilgili ekonomik çalışmaları bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Sosyal sorumluluk çerçevesinde, Biz Hükümeti ile ihtiyacı olan birçok aileye ’ye yardım ediyoruz ve bunu gelecekte de devam edeceğiz. Kovid-19 ile ilgili ise, Gürcistan Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği üyesi olan, Türk şirketlerin bir kısmı Gürcistan devletine medikal maskeleri üretip ücretsiz olarak teslim ettiler. Bir kısmı ise gıda ve ün yardımında bulundular bu yardım organizasyonu T.C. Batum başkonsolosu koordinatörlüğünde yapılmıştır. Kovid-19’ün yarattı durumdan dolayı, her şeyden önce en çök ihtiyacımız olan sağlıktır. Hem Türkiye’ye hem Gürcistan’a sağlık diliyorum. En yakın zamanda bu kötü günleri geçeceğini umut ediyoruz.  Dernek olarak Sarp Sınır Kapısının bir an önce açılmasını bekliyoruz. Tabi ki her şey KOVID 19 bitmesine bağlıdır. Bizler dikkat edersek sosyal mesafeye önem verirsek virüs kendi kendine azılacaktır. Kontörlü şekilde hızlı test yapılarak giriş çıkışları sağlaması umut ediyoruz.” ORDU

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?