Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

TMO her ay fiyatı 25 kuruş artırsın

TMO her ay fiyatı 25 kuruş artırsın

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği Fındık ve Malulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, fındık sezonu yaklaşırken basın toplantısı düzenledi.  Fındığın bölge ekonomisinin en önemli girdisini oluşturan ve Türkiye ihracatı içinde en fazla net döviz girdisi sağlayan sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Cirav,  yeni fındık sezonu öncesinde fındık fiyatının 15 Ağustos tarihine kadar açıklanması gerektiğini söyledi.

Cirav, “Önemli ihraç ürünümüz olan fındıktan Ülkemizin daha fazla ve istikrarlı bir şekilde döviz girdisi sağlaması, alın terinin en önemli tarafı olan üretici kesiminin memnun kalacağı bir alım fiyatının oluşması açısından hasat başlangıcı öncesinde Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) alım fiyatını en geç 15 Ağustos 2019 tarihine kadar açıklaması büyük önem ihtiva etmektedir. Sezon öncesi açıklanacak olan bu fiyat, hem üretici ve hem de iç ve dış alıcılar açısından piyasa şartlarında fiyatların oluşmasını sağlayacak ve üretici kesiminin de memnun kalacağı bir fiyatın oluşmasına katkı yapacaktır” dedi.

Cirav’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

“Fındık ticaretinde iki seçenek”

Fındık sektöründe özellikle ticari uygulamalarda 2 seçenek önümüzde durmaktadır. Birincisi; ticareti tamamen serbest piyasa koşullarına bırakılarak fiyat hareketlerinin oluşması. İkincisi seçenek ise; fiyat istikrarının oluşması açısından TMO’nun da içinde yer alacağı alım ve ticaret şeklidir. Bugünkü şartlarda ikinci tercihin, yani TMO’nun da içinde olduğu sistemin uygulanmasının fiyat istikrarı açısından en doğru yöntemdir. Ancak bu ikinci yöntemin maksimum fayda sağlaması açısından, geçen yıl yapıldığı gibi değil, TMO’nun en geç 15 Ağustos tarihine kadar fiyat ve alım politikasını açıklaması ile mümkün olabilecektir. Bu noktada muhtemel bir durum dikkat çekiyor. Birinci seçeneğin, bu yıl uygulanması halinde, bu sezon fındıktan döviz girdimiz maksimum bir buçuk milyar dolar seviyelerinde kalacaktır ki, bu durumdan daha düşük gelir elde edeceği için üretici kesimi kârlı çıkmayacak, ayrıca Ülkemiz de daha düşük döviz girdisi elde etmiş olacaktır.

“20 liraya kademeli olarak çıkarılmalıdır”

Önerimiz olan ikinci seçenekte ise; 2019 ürünü fındığın TMO tarafından 17,5 veya 18 TL gibi bir fiyat açıklayarak, alım şeklini kampanyanın her ay kilo başına 25 kuruş fiyat artırımı ile 8 ay süreyle uygulamasıdır. Bu seçenekle uygulanacak politika, üreticinin gerek TMO’ya, gerekse tüccara yığılmasını önleyeceği gibi fındık fiyatlarının da üretici kesiminin beklentisi olan 20 TL seviyesine kademeli olarak çıkaracaktır. Bu alım politikasının uygulanması ile dış piyasada da fiyat istikrarı sağlanarak, Ülkemizin bu sezonki fındık ihracatından elde edeceği dövizin yaklaşık 2.5 milyar dolar seviyesine ulaşma imkanı da sağlanmış olacaktır. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?