Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

TÜRK FINDIĞININ MARKA TESCİLİ YAPILMALI

TÜRK FINDIĞININ MARKA TESCİLİ YAPILMALI

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, “Türk fındığı dünyada yüzün üzerinde ülkede mamul ve yarı mamul olarak kullanılırken özellikle tüketici nezdinde, tanınmamaktadır. Yani, fındığımızı bir marka haline getirebilmiş değiliz. Türk fındığının marka tescilinin yapılması artık kaçınılmazdır” dedi.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, fındık sektöründe yaşanan sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Fındığın en önemli sorunlarının başında marka tescilinin yapılmaması olduğuna dikkat çeken Kahraman, “Bizler, fındığımızı ilahi kudretin büyük bir nimeti olarak görüyor ve onu kıymetlendirmek adına da çaba harcıyoruz. Ancak, bu güne kadar göremediğimiz ve gözden kaçırdığımız birçok eksiğimiz olduğunu da söyleyebilecek sağduyuya sahibiz. Nedir bu gerçek derseniz; Türk fındığı dünyada yüzün üzerinde ülkede mamul ve yarı mamul olarak kullanılırken özellikle tüketici nezdinde, üzülerek söylüyorum, maalesef bilinmemekte/tanınmamaktadır. Yani, fındığımızı bir marka haline getirebilmiş değiliz. Türk fındığının marka tescilinin yapılması artık kaçınılmazdır. Çağımız marka ve imaj çağıdır ve biz de fındığımız için çağın gerektirdiğini yapmak durumundayız” diye konuştu.

 

FINDIKTA SORUNLAR KRONİKLEŞTİ

 

“Fındığın bizim için ne kadar önemli olduğunu her platformda dile getirmeye çalışıyoruz” diyen Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim için hayat anlamına gelen fındıkta üretim, ticaret ve yapısal kökenli sorunlar ne yazıktır ki artık kronikleşmiştir. Üretim aşamasında maliyetlerimiz çok yüksektir ve bu da üretici refahının tesis edilmesi önündeki en önemli sorundur. Üretici desteklenirken üretim faaliyeti odaklı destekleme modelleri tercih edilmelidir. Kırsal ikametgâh büyük oranda ortadan kalmış, fındık bahçelerimiz kaderine terk edilmiştir. Bu da verimlilik ve kaliteye olumsuz etki yapmaktadır. Ortalama işletme büyüklüğü standart kabul edilecek ölçünün çok altındadır. Bu küçük işletmelerde ekseriyetle geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır. Bu somut durum, kalite, verimlilik ve kazancı olumsuz yönde etkilemektedir.”

 

“ÜRETİCİ SERBEST PİYASAYA KARŞI GÜÇLENDİRİLMELİ”

 

Bilimsel esaslarla üretim yapılmamaktadır. Artık sertifikalı fidan kullanılarak, gen yapısı belirlenmiş, yeni ve genç bahçelerin oluşturulması gündeme gelmelidir. Üreticiyi serbest piyasa şartlarına karşı güçlendirecek yapısal önlemler alınmak zorundadır. Fındığımızın geleneksel yöntemlerle üretiminden nasıl ki vazgeçilmeliyse, diğer tüm aşamalarda da geleneksel ve klasik yöntemlerden vazgeçilip bilimsel yöntemlere geçilmelidir. “Ar-Ge” ve “Ür-Ge” ye dayalı ürün çeşitliliği ile “inovasyon” ve “kümelenme” gibi kurumsal şekillenmelerle fındıktaki üstünlüğümüzü devam ettirmeliyiz. Fındık alım satım ve işleme tesislerinde enerji indirimi, sigorta teşviki türünden devlet teşvikleri yoğun olarak uygulanmalıdır. Fındık fiyatı üzerinden yapılan spekülasyon ve polemiklere artık bir son verilmelidir. Bu türden polemik, spekülasyon ve yönlendirmelerin sektördeki hiçbir kesime faydası dokunmamıştır. Tam tersi sektörü birbirine düşman etmiştir. Arazilerin miras yoluyla bölünmüş olması, üretim deseninin modernizasyonunu engelleyen ciddi bir yapısal sorundur. Artık sözleşmeli tarım, tarım işletmeciliği, arazi toplulaştırması gibi köklü ve yapısal önlemlerin alınması gerekmektedir. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?