Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Ulubeyli toplu konut istiyor

Ulubeyli toplu konut istiyor

Ulubey ilçesinde esnaf adeta acil çağrı yaparak ilçeye toplu konut yapılmasını istiyor. Esnaf, toplu konut yapılmadığı takdirde, ilçedeki hayatın giderek daha kötü duruma geleceğini düşünüyor.

İlçe ekonomisinin her geçen yıl biraz daha fazla küçüldüğünü belirten Ulubey esnafı, direnmekte zorluk çektiklerini dile getirerek acil bir şekilde memurun Ulubey’de kalmasını sağlayacak konut yapımın başlatılmasını ve doğalgaz getirilmesini istiyor. Ulubey esnafı, toplu konut yapılmadığı ve doğalgaz getirilmediği takdirde bu gidişle 5-10 yıl içinde Ulubey’in ilçe vasfının kağıt üzerinde kalacağı uyarısını yapıyor.  İşte Ulubey esnafının konu ile ilgili tespit ve görüşleri:

Doğalgaz her şeyi değiştirir

NİHAT KARAKAYA (ECZACI): Ulubey’de 35 yıldır çalışıyorum. Burada ekonomi büyük oranda fındığa bağlı. Fındık para etmediğinde insanlar büyük sıkıntıya düşüyor. Bir de nüfus az. Bu da Ulubey’i olumsuz etkiliyor. Esnaf direnmekte zorluk çekiyor. Eğer ciddi tedbirler alınmazsa Ulubey’in geleceğini çok sıkıntılı görüyorum. Mesele insanlar kaloriferli bir meskende oturmak istiyor ama bu Ulubey’de yok. Ferdi olarak ta bunu yapacak biri görünmüyor. Toplu konuta Ulubey’in şiddetle ihtiyacı var. Toplu konut Ulubey’in kurtuluşu olabilir.  Bunun dışında kişileri ait binaların konforunun da artırılması için de doğalgaz çok önemli. Bunun dillendirilmesi ve Ulubey’e gelmesi gerekir. Nasıl Ordulular yıllarca havaalanını istiyoruz, istiyoruz, istiyoruz dedi ve almayı başardı.  Aynı şekilde Ulubeyliler de doğalgazımı istiyoruz, istiyoruz, istiyoruz kampanyasını başlatmakta geç kaldılar ama bundan sonra ne zaman başlatılırlarsa kardır. Bizim için doğalgaz kurtuluş olur. O zaman Ulubey Ordu’nun da sayfiye yeri olur. Ulubey’de üç şey acilen yapılmalı, doğalgaz, toplu konut ve üniversite için fakülte yapılabilecek yeni bir bina. O zaman top yekun kalkınma olur. Bunlar yapılmaz ise Ulubey daha da küçülür, ilçe vasfı tartışılır hale gelir.                             

TOKİ temeli atılsaydı Ulubey’in kurtuluşu olurdu

VOLKAN YAVUZ (GIDA-KÜÇÜK EV ALETLERİ): Doğma büyüme Ulubeyliyim, yaklaşık 10 yıldır da burada iki ayrı iş yerini işletiyorum. Şu anda Ulubey ekonomisi çok zayıfladı. Ben işe ilk başladığım zamanki ekonomiye bakıyorum birde şimdiki ekonomiye bakıyorum arada uçurumlar görüyorum. O zaman bizim cezaevimiz vardı, adliyemiz vardı bir şekilde insanlar buraya geliyordu. Bu para girişini sağlıyordu. Ayrıca mamurların tamamı Ordu’da kalıyor. Buna neden olarak Ordu-Ulubey yakınlığı gösteriliyor ama ben buna inanmıyorum. Çünkü memurların kalabileceği hiçbir yer yok. Yeni öğrendim ilçe merkezinin gece nüfusu 2500’e kadar gerilemiş. Peki bu gidişin önüne geçilebilir mi? Tabi ki geçilebilir. Nasıl mı? Ulubey’e gelen giden 2500 kadar memur var. Eğer TOKİ bunların kalabileceği bir yer yaparsa işler değişir. Ayraca bu evleri burada kalmayacak bile olsa Ulubey dışındaki Ulubeyliler alabilir. Burada onu memur kalacak şekilde kiraya verebilir. Bunun yapılmaması için bir neden var mı yok. Peki paramız var mı? Bakıyorum 1 Milyon 400 Bin Lira’yla meydan yapılmış. Tamam bu memlekete bir çivi çakandan Allah razı olsun ama gerekli miydi? Bu kanser omlaş hastaya elbise giydirmeye benziyor. Bizim meydandan önce acılan TOKİ’ye ihtiyacımız var. 1 Milyon 400 Bin Lira meydan yerine TOKİ temeli olsaydı Ulubey için çok daha büyük yatırım olurdu. Bakın Gölköy’de 4. Etap TOKİ yapılıyor, Ulubey’de temeli bile atamadık. Acilen bunun yapılması gerekiyor, yoksa Ulubey elden gidecek!                                    

TOKİ bina yapsa memur Ordu’da kalmaz

Yaşar Kul (Mobilyacı): Ulubey’de 35 yıldır esnaflık yapıyorum. Ulubey’de ekonomi fındığa bakıyor. Fındık da 8 Lira, 8,5 Lira olursa bu esnaf için bir kayıptır. Çünkü piyasada para oynamaz. Fındığa devlet tarafından 10 Lira verilmesi ama piyasada 8,5 Lira olması esnaf için de üretici için de perişanlıktır. Fındık fiyatı 10 Lira’nın altına düştüğü gün Ulubey’de hayat ölmüştür. Buna bir çözüm bulunması gerekir. Bu arada elbette ekonominin çeşitlendirilmesi gerekir. Burada fındık dışında başka bir ürünün ziraatı yok, hayvancılık yok. Burası sadece fındığın gözüne bakıyor. Burada bu şartlarda ekonominin canlandırılması için ilk yapılacak şey fındık fiyatı. Fındık fiyatının 10 Lira’nın altına düşmemesi lazam hatta 15 Lira olması lazım. En evvel yapılacak işi bu. Ben 35 yıllık esnafım buna dayanarak konuşuyorum.  Ben düğün malzemelere satan tek kişi kaldım. Benden önce ne insanlar vardı. Burada devlet memurlarının yüzde 90’ı hatta 95’i Ordu’da kalıyor. Bunlar Ulubey’de niye kalmasın? Neden TOKİ Ulubey’e bir konut yapmasın. Memur doğalgazlı, kaloriferli bina olmadığı için gidiyor. Bunlar bize söz verildi, yapılmadı. Yapılması için bekliyoruz.  

Toplu konut olsaydı Ordu’ya gitmezdim

Kubilay Barış Şimşek (Veteriner): Ben Ulubey’de oturuyordum, konut sıkıntısı ve doğalgaz yüzünden Ordu’ya taşındım. Çünkü küçük bir çocuğum var ve evin içinde üşüyordu. Burada oturulabilecek adam gibi bir ev yok. Bir konut olsaydı ben Ulubey’de yaşmayı tercih ederdim. Ordu’dan gelip gitmek pek de zevkli değil. Burada doğalgaz ve konuta ihtiyaç var. Ulubey ekonomisi de kötü durumda, çünkü buraya yatırım yok. 10 yıl sonrası ise daha da kötü olur. Burada bir ekonomi vardı ancak adliyemiz vardı gitti, şimdi hastanemizi de götürmeye çalışıyorlar. Bizim mesela 10 yıl önce 41 köyümüzün 13’ünde okulumuz vardı. Şimdi bir okul ile kaymakamlık binası elimizde kaldı. Biz işimizden dolayı köyleri çok gezen insanlarız. Oralarda da durum farklı değil. İnsan azalıyor bununla birlikte üretim miktarı düşüyor, ekonomi küçülüyor. Bu gidişi durdurmak için her alanda yatırıma ihtiyaç var. Köydeki nüfus gittikçe Ulubey hep bitecek. Belki en azından emeklilerin Ulubey’e geri dönüşü için kampanya gibi bir şey de yapılabilir.              

Yatırım olmazsa ilçe vasfı kağıt üzerinde kalır 

ŞABAN YANIK (TAKSİCİ): Ben yaklaşık 30 yıldır Ulubey’de taksicilik yapıyorum. Burada inanır mısınız insanların yürürken insanların birbirine sürtünmek zorunda oldukları günleri hatırlıyorum. Şimdi ise tam tersi bir durum var. Söyle diyebilirim ki bu 30 yıllık süreçte Ulubey ekonomisi yüzde 50-60 küçüldü. Buna yoğun göç neden oldu. Burada ekonomi sadece fındığa bağlı. Fındık zamanı yada fındık para ettiğinde bir parça canlılık oluyor. Bu canlılık da 1,5-2 ay kadar var, geriye kalan 10 ay ölü. Ulubey ekonomisinin canlanması için yatırım olması lazım. Burada bir fındık fabrikası kuruldu, hamalıyla şoförüyle 150-200 kişi ekmek yiyor. Bu tür yerlerin olması lazım. Aksi durumda gelecek pek parlak değil. Bir şeyler yapılmazsa Ulubey küçüle küçüle ilçe olmaktan çıkar kasaba yada nahiye gibi bir yer olur. Burada bir insan bir yatırım düşündüğünde akla market yada kahvehane geliyor. Başka bir şey yok. İşte bunun dışında neler yapılabilir onu da üst kademedeki yetkili insanların düşünerek bulması gerekiyor. YASİN ÇANAKÇIEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?