Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Vatandaşlar seslendi!

Vatandaşlar seslendi!

Sadece Ordu’da değil Karadeniz’de bir benzerine rastlanmayan sivil mimari örneği olarak gösterilen tarihi Kotana Köprüsü yıkıldıktan sonra orijinaline uygun bir şekilde yapılacak açıklamasına rağmen hala yapılmadı.

Tarihi Kotana Köprüsü halen yapılmadı
Karadeniz-Akdeniz Karayolu kenarında Melet Irmağı üzerinde bulunan 200 yıllık tarihi ahşap köprü bakımsızlık ve onarımsızlık sebebiyle 2014 yılında yıkılmıştı. Melet’in iki yakasını bir araya getiren direksiz ahşap köprü hem estetiği hem kültürel değeri hem de Ordu’daki az sayıdaki sivil mimarı örneğinden biri olması sebebiyle öne çıkıyordu. Köprünün bir başka özelliği de yıllarca Mesudiye-Ordu arasında yaya olarak gidip gelenlerin onu kullanmasıydı. Ordu Büyükşehir Belediyesi 2016’nın şubat ayında tarihi Kotana Köprüsü’nün aslına uygun olarak yeniden yapılacağını açıkladı. Ancak aradan geçen zamana karşı köprüde hiçbir şey yapılmadı. Yöre insanı da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan 20 metre uzunluğundaki tarihi köprünün bir an önce yapılmasını istiyor.  İşte onların görüşleri:

“Aslına uygun olarak yeniden yapılmalı”

Cevat Yurttaş: Burada bir tarih vardı; 50 senelik değil, 100 senelik değil, çok eski bir tarih vardı. İnsanlar buradan ulaşım sağlıyordu. Hata 10 sence öncesine kadar yine insanlar buradan ulaşım sağlıyordu. Eskiden Melet’in suyu bu kadar azalmamıştı. Karşıdan karşıya geçilmezdi. Ben hatırlıyorum 5 yaşındayken köprü tamire alındı. Öyle bir iki gün değil günler süren çalışma yapıldı. Hatta ağaçlar orman getirilirdi. Onların biri iki insanın taşıyabileceği gibi değildi. Şimdi köprünü yerine bakınca boşluk görüyorum, İçimde de bir boşluk hissediyorum. Yapılmasını ama aslına sadık kalınarak elbette istiyoruz.

“Büyüklerin hatırasına sahip çıkalım”

Sultan Yurrtaş: Büyükler o köprüye çok önem veriyordu. Bir yerine bir şey olduğunda hemen harekete geçer onarırlardı. Çünkü bu köprü burada ulaşımı sağlayan tek yermiş. Onlar gidince köprü de sahipsiz kaldı, sonunda da yıkıldı. Onlar olsaydı böyle olmazdı. Benim kaynatam bu köprü için canını verirdi. Eskiden Ordu’ya gidecek insanlar, yaylacılar koyuncular bu köprüyü kullanırmış. Hem onların hatırası için hem çok güzel bir köprü olduğu için tekrar yapılmasını istiyoruz. O zaman binbir çile ile birada yaşayan geçmişlerin ruhunu da rahatlatmış oluruz diye düşünüyorum. Şimdi köprü yok ve yerine baktığımda burukluk hissediyorum.    

“Bir parçamız eksik gibi”

Sunay Yurrtaş: Buranın 23 yıllık geliniyim. Köprümüz buraya bir başka güzellik katıyordu. O Kotanı ile Darıcabaşı’nı yani Melet’in iki yakasını bir araya getiriyordu. Büyüklerimizin burada çok emekleri vardı. Bütün bunlar için tarihi ahşap köprümüzün yeniden yapılmasını büyüklerimizden, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan istiyoruz. Bu köprü bizim bir parçamız gibiydi, evimizin bir odası gibiydi. O yok ve simdi biz bir şeyimiz eksik gibi hissediyoruz. Yapılmazsa da hep öyle olacak. Yapılırsa arkadan gelen çocuklarımıza da dedelerini nasıl yaşadığını gösterebiliriz. 

“Tarihimizi yaşatmamız gerekiyor”

Güven Karakuş: Buranın bir genci olarak bu köprünün bir an önce yapılmasını arzu ediyorum. Bu köprü burayı dünyaya tanıtan en önemli yapıydı. Yıllar önce hasar almıştı göçmemişti ama hasar almıştı. Yapılmayınca da göçtü. Buraya gelenler oldu, inleyenler oldu, yapılacak dendi ama aradan geçen yıllara rağmen yapılmadığını görüyoruz. Bu sözün tutulmasını istiyoruz. Bizim tarihimize sahip çıkmamız onu yaşatmamız gerekiyor. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum köprümüzü alına uygun olarak yeniden hayata kazandıralım.                     

 “Turistler de geliyordu”

Onur Yurttaş: Köprünü olduğu yerde önceden güzellik vardı şimdi ise o güzellik yok. Köprü ayakta olduğunda buraya onu görmek için turistler geliyordu. Ama şimdi. köprü olmadığı için gelen de olmuyor. Biz de köprünün olduğu yere boş görünce hüzünleniyoruz. Büyüklerin hatırası için, yerli yabancı turistler için köprünün bir önce yapılmasını istiyoruz. Melet Irmağı’na güzelliğinin yeniden geri verilmesini istiyoruz. Bu yapılırsa bence büyüklerimiz sadece maddi tarafı ile ilgili değil manevi tarafı ile ilgili olarak da çok güzel bir şey yapmış olur.

Yıkılınca çok üzüldüm”

Yüksel Karakuş: Köprü önce hasar gördü sonra da bir şey yapılmayınca yıkıldı. Bazıları da odunlarını yakmak için aldı. Ben bazen orada oyunlar oynuyordum. Onu büyüklerimiz yapmış, çok zor şarlarda yapmış. Yıkılınca çok üzümdüm. Şimdi köprünün yeri boş ve görüntü hiç hoş değil. Ben buranın yeniden yapılmasını çok isterim. İnşallah en kısa zamanda eskiden olduğu gibi yapılır. HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?