Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Yatırımcı var arsa yok!

Yatırımcı var arsa yok!

Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Bizim yatırımcı sorunumuz yok ama Karadeniz’in en büyük sorunu arsa üretmek” dedi.

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu’nun ekonomik yapısını, potansiyelini ve turizm imkanlarını anlattı. Ordu’da arsa sorunu yaşandığına dikkat çeken Yavuz, “İş gücüne katılma oranı olarak baktığımızda, Ordu, Türkiye ortalamasının biraz daha üstünde. Bu da bizim açımızdan yine mutluluk verici bir gelişme. Gayri safi yurt içi milli hasıla bakımından da Ordu 17 milyar TL ile yine ilk 30 arasında yerini alıyor. Yatırımcı çekmede hiçbir sorunumuz kalmadı. Yeni OSB’lerin kamulaştırma çalışmaları hızla devam ediyor. Ünye OSB, Fatsa ikinci OSB ve Ordu ikinci OSB üzerinde aktif olarak çalışıyoruz ve yatırımcıya sunmak istiyoruz. Bizim yatırımcı sorunumuz yok ama Karadeniz’in en büyük sorunu arsa üretmek.  Yatırımcının daha kolay hizmetlere ulaşabilmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi bakımından OSB’ler önemli. İkincisi çevreyi korumak bakımından da önemli. Üçüncüsü istihdam ve ihracat. Bu anlamda OSB’leri çok önemsiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın en önemli üzerinde durduğu konu ekonomi. Dünyayla rekabet edebilen, yarışabilen,  vatandaşın refah seviyesini yükselten iş ve aş. Öteden bu yana bütün dünya zaten istihdamı, ekonomiyi tartışıyor. Bu anlamda OSB’ler tartışmasız en önemli araçlardan bir tanesi ve bunun farkındayız, bilincindeyiz. Şu anda aktif olarak iki OSB’miz çalışılıyor. Yeni kurulan üç OSB’yi de eklediğimizde, yaklaşık 15 bin kişiyi daha sanayide istihdam etmiş olacağız. Bu da Ordu ekonomisine olumlu bir şekilde yansıyacaktır” diye konuştu.

162 bin kişi aktif olarak çalışıyor

Yavuz, “Ordu’da iki tane faktör önemli olmuştur. Bir tanesi Ordu-Giresun Havalimanı, ikincisi Karadeniz Sahil Yolu. Bu iki ulaşım imkanı özellikle şehrin ekonomisini tamamen değiştirmiş ve rekabet gücünü arttırmıştır. Ordu-Giresun Havalimanı, yolcu sayısını en fazla arttıran havalimanlarından bir tanesidir. Ordu, geçmişte insanların İstanbul’a, diğer yerlere ulaşmasında ciddi güçlükleri olan bir şehir konumundaymış. Büyüklerimizin anlata anlata bitiremedikleri, saatlerce kuyruklarda gittikleri yollar gitmiş, artık harika bir ulaşım ağına kavuşmuştur. Bu da Ordu’yu çıkmaz sokak olmaktan kurtarmış ve yatırımcıyı bu şehre doğru çekmiştir. Ordu’da şu anda yaklaşık 162 bin kişi aktif olarak çalışıyor. Ordu’da mevcut 2 tane OSB’miz var. Bu 2 OSB’mizde yaklaşık 8 bin kişi çalışıyor. 3 yeni OSB’nin faaliyete geçirilmesi çalışmaları da hızla devam ediyor. Bu ara tekstil sektöründe çok ciddi bir artış meydan geldi. Tekstil sektörü şu anda ihracatımızın lokomotifi konumundadır” ifadelerinde bulundu.

Fındıktan da çok ciddi bir ihracat yapıyoruz

Fındıkta daha fazla mamul ürün üretme noktasında çalışmalar yürüttüklerini de ifade ederek, “Tarıma dayalı sanayimizde bizim için en önemlisi fındıktır. Çünkü, Türkiye fındık üretiminin yüzde 35’ini üretiyoruz. Fındık üretiminde, Türkiye’de ve Dünya’da birinciyiz. Geçen yıl 180 bin ton rekolte oldu. Daha önceki yıl 220 bin ton rekolte meydana geldi. Fındıktan da çok ciddi bir ihracat yapıyoruz. Fındığı mamul ve yarı mamul ürün olarak da işliyoruz.  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuzun (TKDK) da destekleriyle fındıkta daha fazla mamul ürün üretme noktasında çalışmalarımız söz konusu” şeklinde konuştu.

 “Ordu’yu dört ana başlık altında topluyoruz”

Seddar Yavuz, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bir tanesi tarım şehri Ordu. Burada da özellikle yaşlanan verimi düşen fındık bahçelerinin yenilenmesi, budama tekniklerinin geliştirilmesi, yeni türlerle buluşturma, organik ve eko tarım. Organik tarım başta olmak üzere iyi tarım uygulamalarını alana sokmak istiyoruz. Bununla ilişkinde şu anda yoğun projelerimiz devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, DOKAP ve Ordu Valiliğinin imkânlarıyla bu alanda önemli çalışmalar yapıyoruz. Şu anda bizim fındıkta dekar başına yaklaşık elde ettiğimiz ürün miktarı 80-85 kg. Oysa 80-85 kg ürün alarak piyasa da rekabet etmek mümkün değil. Bizim bunu 150-200 kilogramlara çıkarmamız gerekiyor. Bunu çıkarabilmemiz içinde biraz önce bahsettiğim alanları değerlendiriyoruz. İkinci başlık önemle üzerinde durduğumuz alanlardan bir tanesi turizm. Turizme sadece misafir ağırlamaktan öte, tarihi ve kültürel dokunun yenilenmesi olarak bakıyoruz. Kibele heykelinin çıktığı Kurul Kalesi gibi önemli kalelerimiz var. Cıngırt Kalemiz, Türklerin Anadolu’da ilk yerleştiği yerlerden birisi olan Mesudiye ilçemiz var. Bu alanların restore edilmesi, turizme açılması ve en önemli gelir kaynaklarından hizmet sektörünü hareketlendirmek istiyoruz. Dördüncüsü ise bir bilim şehri Ordu. Bunun içinde üniversitenin geliştirilmesi noktasında Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle çalışmalarımız devam ediyor. Bir Teknokent kurma çalışmamız şu anda devam ediyor. Bizim, katma değer üreten yüksek teknoloji kullanan bir toplum haline gelmemiz gerekiyor. Ekonomik ve bilimsel anlamda bizim dünya süper liginde oynayabilmemiz için bizim katma değeri yüksek, yüksek teknoloji gerektiren alanlara doğru yavaş yavaş evrilmemiz gerekiyor ki, orta gelirden üst gelir grubu ülkeler sınıfına geçebilmiş olalım.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?