Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Yeni bir hata yapmayalım

Yeni bir hata yapmayalım

CHP Altınordu Belediye Meclis Üyesi Haluk Saymaz, ilçenin Akçatepe Mahallesi’nde yapılması planlanan imar değişikliğinin ilçede yeni bir imar hatasına neden olacağını belirterek, “Burada rant ve talan oluşturulmak isteniyor” dedi.

Belde Evler, Durugöl’ün ardından Altınordu’da yeni bir imar tartışması

CHP Altınordu Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Haluk Saymaz, Akçatepe Mahallesi’nde yapılması planlanan imar değişikliği ile birlikte bölgede yoğunluk artışına sebebiyet verileceğini açıkladı. Geçmiş dönemde kentte imar konusunda büyük hataların yapıldığını, günümüzde ise bu hatalardan geri dönülmek için çabalandığını belirten Saymaz, yeni bir imar hatasının yapılmaması gerektiğine vurdu yaptı. Saymaz, “2016 yılında yapılan revizyon imar planı sonrasında hiç kimseye 1.20’den fazla emsal artışı verilmedi. Emsal eşitliği 1,20 olmak koşuluyla 2016 yılından itibaren bir yapılaşma kararı alındı. 1,20 verilen yerlerde de aslında bu anayasaya aykırı ama belediyeye ücretini ödemek koşuluyla yüzde 10, yüzde 15 artışlar yapılmış. Ancak 2016 revizyonundan sonra şu anki belediye yönetimi buna da engel koydu. ‘Biz kimseye bu artışı vermeyeceğiz’ denildi. Bununla ilgili olarak da biz zaten altı aydır belediye meclisi gündemine getirilen 1,20’lik talepleri reddediyoruz. Şimdi buraya 1,75’lik artış verilmek isteniyor. Nedeni de şu; burada yaklaşık 180 kişilik bir kooperatif kuruluyor ve bu kişiler orada arsa alıyor. Arsanın imarını da ona göre yaptırıyorlar. Sonra buraya ilaveten 100 kişi daha üye alıyorlar. Bu üyeleri aldıktan sonra şimdi fazladan aldıkları üyeleri, şehri berbat etme karşılığında kurtarmanın peşindeler. Şehrin bir bölgesinde ciddi yoğunluk oluşturmak durumuna rağmen böyle bir artış istiyorlar. Burada 167 ilaveten daire isteminin ötesinde, söz konusu dairelerin 100 metrekareden şimdi 145 metrekare daire istiyorlar. Hem daire sayılarını hem de metrekareyi de arttıracaklar. Burada 10 kata kadar daire yapılabiliniyor. Mesele sayısında… Örneğin 10 katlı 3 blok yapacaktı, şimdi 10 katlı 6 blok yapılmak isteniyor. Bir yağma Hasan’ın böreği söz konusudur” diye konuştu.

Ertelemek bile burada yersiz

Saymaz, “Burada rant ve talan oluşturulmak isteniyor. Ertelemek suretiyle de karşı tarafa umut vermek istiyorlar. Ertelemek bile burada yersiz. Direk olarak reddedilmesi gerekir. Ertelemek karşı tarafa sanki olabilirmiş mesajı vermenin çabasıdır. Bir sürü oldu-bittiyle hatalar yapıldı. Şimdi geri dönmek için uğraşıyoruz. Kimseye sormadan, kimseyi dinlemeden, ben yaptım oldu mantığıyla her şeyi yaptılar, şimdi bunları düzeltmek için çabalıyorlar” ifadelerinde bulundu.

Plan tadilatı temelden reddedilmelidir

CHP grubu olarak bu değişikliğe karşı olduklarını ifade eden Saymaz, ret gerekçelerini ise şöyle sıraladı: “100 metrekare daire büyüklüğü için bile yine ortalama 4 kişi/hane sayısı ile 167X4=668 kişilik ilave yoğunluk, sadece bu 668 kişi için 6 bin 680 metrekare ilave yeşil alan gerekmektedir. Böyle bir yeşil alan ayrılması da mümkün değildir. 16692,921 metrekare de ilave inşaat yoğunluğu,167 adet ilave konut elde edilmek istenmektedir. İşte bu nedenlerle söz konusu talep; nazım plan ana kararlarına ve nüfus yoğunluklarına aykırı oluşu, artan nüfusa hitap edecek yeterli sosyal ve teknik altyapı alanının ayrılmamış olması, uygulama imar planında verilen genel planlama kriterlerinin dışında oluşu, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı oluşu, daha önceki plan tadilatı tekliflerinde talep edilen E:1.20 emsal artışına bile izin verilmezken bu plan tadilatıyla istenen değişikliğin “yeniden değerlendirilmek üzere ertelenmesinin” tutarsızlık olması, plan tadilatı teklifiyle söz konusu ada bütünlüğünün bozulmuş olması, teknik gerekçeleri ile söz konusu parsellerdeki plan tadilatlarının ertelenmesinin dahi kabulü tarafımızca mümkün değildir. Plan tadilatı temelden reddedilmelidir.”

Öte yandan imar değişikliğinin imar komisyonu tarafından incelenmesinin devam ettiği öğrenildi. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?