TOP 5 HABER
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Yeni OSB’ler kurulacak

Yeni OSB’ler kurulacak

Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerine yeni Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) kurulacak. Altınordu’ya kurulacak olan yeni OSB’nin yeri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillendi. Fatsa OSB’sinin sınırları kesinleşirken, Ünye OSB’si için kadastro çalışmaları başlatıldı.

Ordu ve Fatsa’daki OSB’lerin tamamen dolması nedeniyle OSB’lerin genişletilmesi ve yeni OSB kurulması için çalışmaların hızla sürdürüldüğünü ifade eden Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Altınordu ve Fatsa ilçesindeki OSB’lerin tamamen dolması ve yatırım yapmak isteyen müteşebbislerin ihtiyacına cevap veremeyecek durumda olması nedeniyle Altınordu ilçesinde ikinci bir OSB kurulması, Fatsa OSB’nin genişletilmesi ve Ünye ilçesinde yeni bir OSB kurulması ihtiyacını doğurmuştur. Bu sebeple, Altınordu İlçesi Karaağaç Köyü Beybükü mevkii ile Ulubey İlçesi Güzelyurt Köyü Kayabaşı mevkiindeki yaklaşık 90 hektar büyüklüğündeki alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ordu 2’nci Organize Sanayi Bölgesi yeri olarak kesinleştirilmiştir. Organize Sanayi Bölgesi Kuruluş Protokolü düzenlenmiş ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayına sunulmuştur. Fatsa İlçesi Konakbaşı Mahallesi Sazdibi mevkiindeki yaklaşık 93,8 hektar büyüklüğündeki alan, Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliği’nin 20’nci maddesi gereği Fatsa Organize Sanayi Bölgesi İlave Alan olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca sınırları kesinleştirilmiş bulunmaktadır. Diğer taraftan, Ünye ilçesi Killik mevkiindeki sınırları belirlenen yaklaşık 55,77 hektar büyüklüğündeki alanın, Ünye Organize Sanayi Bölgesi yeri olarak uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla 16.02.2016 tarihinde Yer Seçim Komisyonu toplanmıştır. Komisyona katılım sağlayan kurumların olumlu görüşleri alınmış olup, çalışmaları sürdürülen gözlemsel jeolojik etüt raporunun hazırlanması ile parsellerin tapu mülkiyet durumları ve kadastro işlemlerine başlanmış bulunmaktadır” dedi.

OSB’ler işsizliği azaltır

Organize Sanayi Bölgelerinin önemine değinen Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Organize Sanayi Bölgeleri, ülkedeki sanayileşmeyi hızlandırmada, işsizliği azaltmada, bölgeler arası gelişmişlik farkını gidermede, yabancı yatırımlar için çekim alanı olmada, küçük işletmelerin gelişmesinde, kalite ve verimliliğin artışında en önemli rolü üstlenmektedir. OSB’lerde yer alan işletmelerin, ihracatta ülke ortalamasının üzerine çıkması dikkati çekmektedir. OSB’lerin bu özellikleri de dikkate alınarak, OSB’lere yapılacak yatırımlar için çeşitli teşvikler getirilmiştir. Bunlardan ilki, 5084 sayılı Yatırımların Teşviki Kanunu ile getirilen teşviklerde, OSB’de yapılan yatırımlara sağlanan avantajlarla birlikte, OSB’lerde yer alan ihracatçı işletme sayısı ve ihracat miktarlarında önemli artışlar olmuştur. 2011 yılı içerinde yürürlüğe giren 4562 sayılı Kanunun 9. Geçici Madde ile getirilen tamamen veya kısmen bedelsiz tahsisine ilişkin teşviki ile birlikte OSB’lerin önemi daha da artmıştır.  Son olarak 19.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni teşvik uygulamasında, OSB’de yapılan yatırımların, vergi indirim oranları ve sigorta primi işveren desteği süresi bakımından, daha avantajlı olan bir alt bölgede yer alacağı hususu hüküm altına alınmıştır. Yeni teşvik uygulamasıyla OSB’ler için önemli avantajlar getirilmiştir. Teşvik kararnamesinde az gelişmiş bölgelerde yapılacak yatırımlarda bu avantaj katlanarak artmaktadır.” dedi.

 Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’daki OSB’lerde 4 bin 800 kişinin istihdam edildiğini de sözlerine ekledi.  ORDU OLAY

Haber Videosu

0


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?